PDA

Zobacz pełną wersję : Strach przed nieznanym........



Ayden
29-03-2012, 02:24
Na początku witam gorąco wszystkich terrarystów a w szczególności tych, zajmujących się hodowlą węży i pająków. Ostatnio zetknąłem się po raz kolejny z odrazą i strachem do tych pięknych zwierząt osób nie przebywających na odzień tak jak ja z tymi pięknymi i łagodnymi gadami i pajęczakami. I oraz kolejny doszedłem do wniosku, że ludzie boją się tego czego nie znają. U niektórych strach przezwycięża zdrowy rozsądek. Osobiście zetknąłem się z takim zachowaniem. Jeden z sąsiadów u mnie w bloku postanowił np.za wszelką cenę poprzez władze spółdzielni mieszkaniowej pozbyć się moich pupili za wszelką cenę. Na szczęście mu się to nie udało i tutaj chciałbym podziękować administracji mieszkaniowej mojego osiedla za zrozumienie. Jednak przeraża mnie takie podejście większości osób do tych zwierząt. Przeświadczenie, np. że węże są obślizgłe jest niedorzeczne i mija się kompletnie z faktem. Jednak cieszy mnie to, że poprzez wyrozumiałość i odpowiednie podejście do takich osób można ich w bardzo prosty sposób wyleczyć ze strachu i takich przekonań. Potrzeba na to tylko dużo cierpliwości i czasu. Samemu osobiście udało mi się tego dokonać z kilkunastoma osobami które cierpiały na arachnofobie. Osoby te nie potrafiły spojrzeć na moje ptaszniki z odległości nawet kilku metrów, a niektóre z tych osób przebywać w jednym pomieszczeniu z nimi. Jednak po pewnym czasie, udzielaniu informacji na temat sposobów życia i zachowania pajęczaków wzbudziłem w nich duże zainteresowanie tym tematem. Coraz większa ciekawość zachowania i wyglądu tych zwierząt doprowadziły do tego, że po pewnym czasie juz miały pierwszy kontakt najpierw wzrokowy z bliskiej odległości a w późniejszym czasie fizyczny z pająkami i jak się okazało wcale nie było to takie okropne jak na początku twierdzili. Terrarystyka w Polsce staje się w ostatnich latach coraz bardziej pospolita jednak jest duża grupa osób która nie potrafi tego zaakceptować. Dlatego jeżeli macie taką możliwość to starajcie się zachęcać ludzi do pozbywania się ze swojego umysłu mitów, przeświadczeń i strachu odnośnie tych zwierząt. Będziecie mieli wtedy łatwiejsze życie np. na własnym osiedlu no i pozwoli to uratować węże występujące w Polsce pod ochroną zresztą. Takie osoby w razie zetknięcia się z nimi gdzieś w lesie czy na łące nie będą starały się wyeliminować “szkodnika” ze swojej drogi (co się bardzo często zdarza) ale ominą zwierze i pozwolą mu żyć w symbiozie ze sobą – poprawi to wzrost liczebności np. niegroźnego gniewosza plamistego.
Dziękuje za chwilę uwagi poświęconej mojej wypowiedzi. Będę wdzięczny za wszelkie wypowiedzi i sugestie dotyczące moich zapisków kierowanych na maila.

Pozdrawiam.
Ayden
Kruzel@adyton.com.pl

Black
29-03-2012, 04:56
alo mi sie zdaje albo juz ten artykul byl pisany 2-3mc temu???

micgekon
29-03-2012, 05:10
też to już gdzieś czytałem

farel
29-03-2012, 09:35
ja też to już czytałem

DJP
29-03-2012, 13:02
ja też

VooDoo
29-03-2012, 14:58
bylo tutaj : http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=9&i=1618&t=1618

PULSAR
30-03-2012, 11:15
Mnie tez to denerwuje, ten niezrozumialy starch przed pajakami i wezami. Zwlaszcza idiotyczne wmawianie przez osoby starsze dzieciom, jakie to starszne zwierzeta. Pewnego razu w zoologu prezentowalem wlascicielowi tarantule wloska (nie jest to duzy pajak). Weszla babcia z wnuczka i powiedziala: "Patrz ....., jak bedziesz niegrzeczna to ten ohydny pajak przyjdzie i cie zje!" I taka mloda osoba juz ma wyrobiona opinie o pajakach na przyszlosc? Czemu to ma sluzyc, czy pajaki naprawde sa takim zlem ktore trzeba niszczyc, traktowac jako postrach na male dzieci?

xol
30-03-2012, 11:51
To niestety nie dotyczy tylko pająków itp., siostra mojej koleżanki była od urodzenia straszona "jak będziesz niegrzeczna, to przyjdzie pies i cię ugryzie", w efekcie (mały dzieciak jeszcze była) jak tylko widziała na spacerze psa, to darła się w niebogłosy...

Ayden
30-03-2012, 15:36
Tak byl juz zamieszczony ale ludziom sie spodobal i admin mowil zeby go przeniesc na ogolne form bedzie wieksze zainteresowanie. Pozdrawiam.

Kobra-man
31-03-2012, 00:44
A wiekszosc osob jak do mnie przychodzi to boi sie modliszki bo mysla ze ich ugryzie albo wleci im na kark :)
A moja babka od anglika twierdzi, że lubi wszystie zwierzaczki oprócz :
- wszelkich stawonogów
- gadów
- płazów
- wszystkiego oprócz rybek , co nie jest ssakiem.
Jak zobaczyla u nas w klasie straszyki nowogwinejskie to kazała przestawić terrarium dalej od niej.

To faktycznie lubi WSZYSTKIE :]

Malo tego - niektorzy boja sie moich roslin owadozernych !

pozdro
Kobra_man

42d3e78f26a4b20d412==