PDA

Zobacz pełną wersję : ablepharus kitaibelii



Double
01-02-2014, 08:10
to najlepsze fotki jakie udało mi się zrobić im z bliska - biorąc pod uwagę mój nie najlepszej jakości sprzęt oraz to, że głowy tych scynków mają 4milimetry długości i ze są pieruńsko szybkie (scynki, nie głowy ;-))
http://jabberwocky.w.interia.pl/zdjecia/sc3.jpg
http://jabberwocky.w.interia.pl/zdjecia/sc1.jpg
http://jabberwocky.w.interia.pl/zdjecia/sc2.jpg



Wiadomość zmieniona (19-03-05 16:25)

Saurus
01-02-2014, 08:17
CUDNE!!! Ile mm dlugosci maja cale scynki??
Dla mnie wygladaja troche jak miniaturowa Ostajnica, tyle ze nie sa nakrapiane ;)

thor
01-02-2014, 08:47
mi niedziała sam krzyżyk:/

Double
01-02-2014, 08:59
maja 10 i 12 cm długosci (ogon to 2/3 dlugosci ciala)

Saurus
01-02-2014, 09:05
Musza swietnie wygladac w calosci :) Fajnie urzadzone terrarium, mnostwo naturalnych kroyjowke, jak np suchy lisc :)

Double, znasz sie na scynkach wiec moze wiesz o jakim gatunku teraz mowie.
Widzialem kiedys, bodajze na Animal Planet, program o gadach i bylo tam rowniez o pewnym gatunku scynkow (jestem na 99% pewien ze to byly scynki, tak zapamietalem), u ktorego wystepuje niezwykle jak na gady zjawisko- samce i samice dobieraja sie w pary na cale zycie, wszedzie razem chodza itp.
Wiesz co to mogl byc za gatunek?:) Czy moze nie tylko u tych scynkow wystepuja takie zachowania, moze wspomneili akurat o tym jednym gatunku?

Bocieq
01-02-2014, 11:08
super jaszczureczki :) takie maluśkie

Double
01-02-2014, 16:04
Saurus, maleńkie gabaryty jaszczurek i ich terraria umożliwiły mi odtworzenie ściółki lasu ;-) naznosiłam po prostu dużo różnych słomek, trzciny, liści, gałązek, suchych kwiatów, kory, szyszek i kamyków, wrzuciłam byle jak i wyszedł śliczny mikroklimat ;-)
co do tych scynków - nie spotkałam się jeszcze z takim zjawiskiem par na całe życie. mam 6 gatunków scynków i na pewno wyluczam mabuje. być może tilikwy potrafią tak się dobrać - moje chodzą ze sobą wszedzie i ciągle, razem śpią, jedza, uciekają i grzeją się.

RobertM
01-02-2014, 16:25
Jednym z nielicznych gadów u których stwierdzono monogamię są scynki krótkoogonowe z Australii (Trachysaurus rugosus=Tiliqua rugosa). Ok. 60-70% osobników łączy się w pary na całe życie, wspólnie odpoczywają, posilają się , szukają pokarmu. Jeśli jednego z osobników zabrano, drugi penetrował wspólnie odwiedzane przez parę miejsca szukając drugiego osobnika. Nawet poza okresem godowym lub rozdzielone wracają do tych samych partnerów. To u gadów dość rzadka strategia związana z rozrodem, niemniej jednak, trudno powiedzieć czy jest to jedyny gatunek który ją stosuje. Takie badania wymagają dużego zaangażowania, czasu i sprzętu.

Saurus
01-02-2014, 23:51
O, to ten gatunek- poszukalem zdjec przez Google, bylo nawet jedno z otwarta paszcza a zapamietalem, ze maja niebieski czy taki czarnawy jezyk :) To na pewno o te mi chodzilo :)
Czy ten gatunek w ogole (nie mowie o polsce, racej o europie, blizszych sasiadach- niemcy, czechy) jest w ogole hodowany i rozmnazany w niewoli? Pytam z ciekawosci, bo nastepnymi moimi zwierzetami bedzie w wakacje para ponczosznikow, ktora zajmie chyba ostatnie miejsce na duze terrarium ;)

Double
02-02-2014, 06:10
we wrześniu zeszłego roku złożyłam zamówienie na parę niespokrewnionych "shinglebacków" (czyli właśnie scynków krótkoogonowych) u hodowcy w zachodnich niemieczech. bedą gotowe, po zimowaniu, w maju. oczekuję ceny około 1500złotych za parkę. w czechach nikt ich nie rozmnaża, a przynajmniej nie znalazłam żadnych informacji o tym w internecie. niestety nie znalazłam żadnych danych, żeby ktoś je rozmnażał bliżej niż w w/w niemczech:/



Wiadomość zmieniona (20-03-05 14:26)

Saurus
02-02-2014, 06:21
No to widzisz, nawet nie wiedzialas, ze bedziesz miala scynki ktore sie tak zachowuja ;)
Musza byc rzadkie i/lub trune do rozmnozenia- skoro taka jest ich cena, ale za to na pewno sa swietne :)

Double
02-02-2014, 07:42
w australii trachydosaurusy sa pod scisla ohrona i zabroniony jest ich wywoz z kraju. i pewnie dlatego a tak drogie, bo trzeba je legalnie rozmnozyc w australii i wywiezc do europy. wbrew pozorom nie sa szalenie trudne w hodowli i roznozeniu - o ile zapewni im sie odpowienie srodowisko (np wilgotnosc 10%!!), sa bezpropoblemowe w hodowli.

Saurus
02-02-2014, 07:51
W jaki sposob osuszysz tak powietrze? Siatka na calym suficie terrarium i mocno grzejaca zarowka dadza rade?

Double
02-02-2014, 08:01
specjalny zbiornik z solą

42d3e78f26a4b20d412==