PDA

Zobacz pełną wersję : Mój żółw stepowy



logik
28-06-2014, 06:22
Oto mój żółwik, zobaczcie i przyokazji powiedzcie czy ta skorupa wygięta tak troche nad jego nóżkami to normalka;).

logik
28-06-2014, 06:23
jeszcze jedno:)

logik
28-06-2014, 06:24
i jeszcze jedno:)

logik
28-06-2014, 06:25
i, i jeszcze jedno:P

logik
28-06-2014, 06:25
i, i, i jeszcze jedno:)

logik
28-06-2014, 06:27
no i ostanie:) pod tym postem;P nie załączylo si ę tu:(



Wiadomość zmieniona (13-08-05 14:41)

logik
28-06-2014, 06:28
no i teraz już ostanie:)

Banza
28-06-2014, 06:59
ładny ;]

luz_jacek
28-06-2014, 07:45
Coś wstydliwy jest ;)

dario_terrarysta
28-06-2014, 09:10
super zółwik :)

http://www.dariospider.jw.pl/zolwie.jpg

a tu moje pociechy :) .

logik
28-06-2014, 10:16
ładne:)

Pituophis
28-06-2014, 12:34
Ale ma jasne, nieładne, szybkie przyrosty. W jakich warunkach go hodujesz i czym karmisz?

RobertM
28-06-2014, 12:55
Niestety przedstawiony na zdjęciach żółw stepowy jest na pewno nieprawidłowo karmiony i zagrożony chorobami związanymi ze zbyt szybkim wzrostem i krzywicą.

logik
28-06-2014, 15:40
sałata, marchewka , jabółka, pomidory po usunięciu pestek... co z nim nie tak;( może zdechnąć?:( i co to znaczy?:(
warunki to akwarium z piaskiem i żarówka, i teraz czaje sie na terrarium dla niego:(
Można to zaleczyć? A weterynarz powiedział że jest wszystko ok:(



Wiadomość zmieniona (13-08-05 23:59)

MataManX
28-06-2014, 16:06
SAŁATA :D PIASEK :D A TRUMIENKE DLA NIEGO MASZ ??

logik
28-06-2014, 16:25
co to znaczy? jest poważnie chory?:(

MataManX
28-06-2014, 16:29
Na dłuższą mete taką dietą możesz mu załatwić chorą wątrobę, znaczne braki witamin i krzywicę. Kto widział żeby rozsądny człowiek dawał żółwiowi sałatę, ważywa i owoce ?? Przecież to szczawiany i cukier w cholernie dużych dawkach.

logik
28-06-2014, 16:36
Daj jakieś rady bądź, napisz do mnie na gg 7978742, jestem ;P

Pituophis
29-06-2014, 00:24
Oto moja propopzycja diety, ja tak karmiłem swoje żółwie, i nadal karmię te, które do mnie trafiają.
Karmić codziennie. Taki pokarm, jak jabłka i inne owoce, czy soczyste warzywa jest dla żółwi zbyt bogaty i powoduje problemy trawienne, zbyt gwałtowny wzrost itp.
Podstawą są rozmaite rośliny dzikie(od wiosny do jesieni) takie jak: mniszek, koniczyna, dzika lucerna, wyka, groszek(Lathyrus sp.), traganki (Astragalus sp.), jasnota(Lamium sp.), rdest, pięciornik(Potentilla sp.), rdest sachaliński(Polygonum sachalinorum), rozmaite trawy, liście róż, malin, jeżyn, winorośli, drzew owocowych, rzodkiewki. W niewielkich ilościach są jedzone także pokrzywy, wrotycz(Tanacetum vulgare) i bylice, choć ostatnie dwa taksony są szkodliwe dla innych zwierząt. Warzywa powinny stanowić tylko niewielkie uzupełnienie(kilka procent), a tym bardziej owoce! Dobre będą wszelkie owoce sezonowe i dzikie(truskawki, czereśnie, mirabelki maliny,owoce róży, owoce derenia, porzeczki, jabłka) a z warzyw marchewka, cukinia, troszkę pomidora, fasolki szparagowej, papryki, dyni, ogórka . Ale to tylko co kilka dni i dosłownie "na jeden gryz", zwłaszcza owoce. Ewentualnie cukini czy marchewki trochę więcej. 1-2 razy w miesiącu można podać dżdżownicę, czy ślimaka, co się z łąki przyniesie razem z roślinami( nie częściej). Na zimę warto ususzyć sianko z miękkich traw( bo to w sklepach zoologicznych to często ostra słoma ) z dużą ilością wspominanych chwastów.
Zimą( czyli teraz) dajemy rzeżuchę, kiełki zbóż i słonecznika, liście fasoli, ciecierzycy, szczypiorek, troszkę marchewki, ogórka, cykorii. Warto przekonać żółwia do jedzenia siana zebranego latem, wprawdzie zwykle nie szaleją za nim, ale zawsze coś skubną.
Nie podajemy cytrusów, bananów i innych owoców południowych, sałaty(!), kapusty,roślin zawierających kwas szczawiowy(szpinak, rabarbar), nabiału, mięsa, jedzenia ludzkiego i psiego :)

W tej chwili umożliwić żółwiowi kąpiele słoneczne( z możliwością schowania się w cień! nie przez szkło!), a w terrarium warto by było zainstalować świetlówkę UV.Do pokarmu dodawać tartą sepię.
Terrarium docelowe nie może być mniejsze niż 120 x 60 cm, podłożem może byćna jednej części ziemia łęgowa bądź kora, a na drugiej darń z łąki( ja tak robię u swoich żółwi). Warto byłoby wstawić też jakiś mały basenik.

logik
29-06-2014, 02:29
powiedz jeszcze gdzie to można kupić pożywienie dla kogoś kto mieszka w mieście, i co to za podłoże i czy brewienka bukowe będą ok?

MataManX
29-06-2014, 03:27
Jak mieszkasz w mieście to najlepiej jakbyś założył sobie z 4 skrzynki w których byś hodował rośliny dla niego. Możesz też kupować w marketach doniczki z wyrośniętymi ziołami. Jeśli masz możliwość staraj się jak najczęściej podawać mu naturlany pokarm w postaci taw i chwastów skoszonych gdzieś z daleka od dróg i zakładów przemysłowych. NIE ZGADZAM SIE Z PRZEDMÓWCĄ W CZĘŚCI O OWOCACH I WAŻYWACH. W NATURALNEJ DIECIE ŻÓŁWIA STEPOWEGO ICH PRAKTYCZNIE NIE MA. W NATURZE NIE MA ON CAŁOROCZNEGO DOSTĘPU DO ZIELONYCH LIŚCI A CODOPIERO DO OWOCÓW, WIĘC PROPONUJE SIĘ ICH CAŁKOWICIE POZBYĆ Z DIETY. BIAŁKO ZWIERZĘCE TO TEŻ KWESTIA DYSKUSYJNA, JA JESTEM PRZECIW PONIEWAŻ TAK JAK OWOCE STANOWI ONO TAK MAŁY % NATURLANEJ DIETY, ŻE UWZGLĘDNIANIE GO PRZEZ CZŁOWIEKA W DIECIE JEST ZNACZNYM ZMIENIENIEM PROPORCJI W STOSUNKU DO STANU NATURALNEGO.

logik
29-06-2014, 03:46
MataManX zagadaj na gg do mnie (7978742) ja wczoraj próbowałem i niestety :P wyminiłem kilka pochodnych bogów egiptu i nic:P ale dobry trick:]

RobertM
01-07-2014, 15:06
Wielu ludzi mieszka w miastach i to raczej nie jest duzy problem, aby zdobyć wymienione rośliny. W końcu można raz w tygodniu pojechać za miasto lub na jakieś tereny ruderalne, do peryferyjnych dzielnic, gdzie wszystkie te rośliny rosną. Drewienka nie są dobrym podłożem, powinna być darń (wykopana trawa i inne roślinki z korzeniami i wstawiona do terra) lub mieszanka gliny z piaskiem.

42d3e78f26a4b20d412==