PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc...



albert
30-04-2014, 14:17
Panie Doktorze, jak rozpoznać sen letni u żółwia stepowego...?
Opiszę objawy, które zaobserwowałąm u jednego z moich żółwi: od kilku dni nie ma apetytu, nie robi kupek (nawet w kąpieli), prawie cały dzień śpi... Jego łapki są raczej silne (choć, jak pisałam - jest taki śpiący i niemrawy, ale utrzymuje się na moich palcach, oczka ma czarne i lśniące, choć zaspane). Mój żółw nie był zimowany. Zauważyłam, że Albert już wcześniej uciekał przed upałami...
Czy to prawda, że sen letni jest sytuacją niepokojącą? Czy powinnam go rozbudzać?
Mój strach o Alberta jest potęgowany bezsilnością, gdyż nawet nie mogę oddać do zbadania kału, bo on po prostu nie robi kupek....
W tamtym roku rozpoznałam robaki u innego zółwia - samicy Bruny, jednak ona miała biegunkę i łatwiej było zdiagnozować...

Jarek Zajączkowski
01-05-2014, 00:03
Sen letni (estywacja) odbywa się w warunkach naturalnych jako "odpowiedż" organizmu żółwia stepowego na pogarszające się warunki bytowania (wysokie temperatury, brak świeżej karmy (suche trawy...). W warunkach stabilnego środowiska hodowlanego (optymajna i stabilna temperatura w terrarium, dostatek karmy) zazwyczaj nie występuje. Można zauwaźyć czasem lekki spadek aktywności (zegar biologiczny). Jeśli zwierzę wyrażnie traci apetyt, staje się mało aktywne może warto je przebadać. Może pojawią się jakieś inne objawy np. katar, biegunka... Jeśli występuje brak kału może powinno się zrobić zdjęcie RTG. Czasem warto nawet "dmuchać na zimne".

albert
01-05-2014, 08:20
Dziękuję bardzo za odpowiedź i za sugestie. Ewa.

42d3e78f26a4b20d412==