PDA

Zobacz pełną wersję : konar z DĘBU trujący ???



Rad
21-07-2011, 09:00
Przeczytałem właśnie że dąb jest trujący dla legwanów.
Czy dla agam i innych jaszczurek też?????.
Proszę o informacje(pilne!!!!!!!).

SNAKES
22-07-2011, 10:31
Dąb jest toksyczny dla wszystkich gadow.
Jesli masz jakis konar debowy w terrarium - natychmiast go wyrzuc!!!
Pozdrawiam

piotrs
23-07-2011, 14:10
Moze w końcu którys z Was napisze skąd ma takie wiadomości? Konarów dębu wprawdzie nie mam w terrarium,ale legwany jadły liście,daje też je do ogórków kiszonych.Zawiera dużo tanin,ale to nie trucizna. Mogę się mylić,ale jak dotąd nie spotkałem sie z taka opinią o dębie.Podajcie źródło wiadomości.Dzieki.

Fryta
24-07-2011, 14:54
Tez jestem ciekaw o co chodzi. Ja stosuje kore debowa i jak dotąd nie narzekam. Spisuje sie świetnie.

Rad
25-07-2011, 01:41
w którymś poście był podany adres www gdzie wypowiadał sie jakiś terrarysta który twierdził że dąb jest trujący.
Ja w swoim terra z agamą miałem dąb przez rok i nic się nie działo,dlatego zapytałem (konar z DĘBU trujący???).
Ale jeśli ktoś miał z DĘBEM jakieś problemy to niech napisze!

Jarek Zajączkowski
25-07-2011, 02:26
Jeśli dobrze kopać - człowiek się zawsze czegoś dokopie. Moim zdaniem kontakt z konarami dębu nie jest niebezpieczny. Jednak inna sprawa to zjadanie liści(połykanie kory :( ) czyli dąb jako pokarm. Z biologicznie czynnych związków chemicznych, które zawierają dęby na uwagę toksykologów zasługuje tanina. Szczególnie dużo gromadzi się w tzw. galsach - patologicznych okrągłych naroślach powstających na młodych gałązkach w miejscu nakłucia i złożenia jaj przez owada o nazwie Galsownik (Galsówka dębianka). Szczególnie niebezpieczne są raczej egzotyczne odmiany dębu np. rosnący w Turcji i Syrii Quercus infectoria. Polskie dęby zawierają znacznie mniej garbników ale nie wyklucza to zatrucia spowodowanego zjedzeniem dużych ilości liści czy galsówek Na czym polega działanie toksyczne - powodują zaparcia, unieczynniają witaminę B1, B12 (niedobór - drgawki mięśni), wiążą sole żelaza, magnezu, WAPNIA, i innych. Unieczynnia pewne enzymy trawienne hamując resorbcję (wchłąnianie) ważnych dla organizmu substancji pokarmowych.
Źródła:
"Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" A. Ożarowski, W Jaroniecki ss. 136-139, Warszawa 1987
"THE COMPLETE GUIDE TO KEEPING GREEN IGUANAS IN CAPTIVITY"
J. Swofford -http://plato.phy.ohiou.edu/~mash/herp/iguanafaq.html rozdział:"Tannins"

Jaca
25-07-2011, 02:36
Hmm, a nie chodzi przypadkiem o galasy (w tekście wielokrotnie pada galsy, galsów itp.)?

Jarek Zajączkowski
25-07-2011, 02:46
Oczywiście - sorki - galasy Reszta bez zmian.

piotrs
27-07-2011, 08:56
Rozumiem,że ew.zagrożenie (raczej teoretycznie) pojawia się przy zjadaniu dużych ilości liści dębu i kumulacji tanin. Małe ilości tanin są wręcz lecznicze i niekiedy wskazane.Myslę,że w praktyce nie mamy takiego zagrożenia.Moje legwany jadły je bez entuzjazmu,raczej przypadkiem w niewielkich ilościach. Taniny są raczej gorzkie i zwierzęta same to regulują.

snakeman
26-08-2011, 08:41
a co z dębem korkowym, bo ja chciałem sobie kupić kore teko drzewa do terra dla w. zbożowego czy kora mu nie zaszkodzi?

42d3e78f26a4b20d412==