PDA

Zobacz pełną wersję : co to za zwierzę? Pomóżcie



Tomasz Gawryś
17-05-2012, 12:05
Witajcie dobrzy ludzie. Wybaczcie, ale nie jestem fachowcem, a potrzebuję informacji. Chodzi o zwierza, którego spotkałem dziś u siebie w ogrodzie. Był to wąż( żmija?) długości ok. 60-70 cm, cały idealnie czarny, zarówno na grzbiecie jak i pod spodem, wysmukły, o trójkątnym kształcie głowy. Cechą charakterystyczną są żółto- pomarańczowe wypustki z tyłu głowy, ale nie jak u zaskrońca z góry na dół, tylko bardziej wzdłuż ciała. Wygląda to jak kobiece tipsy przyklejone z tyłu głowy, długości ok. 6mm i szerokośi 3-4mm. Nie wiem, może to jednak zaskroniec, ale nie ma nic współnego ze wszystkimi zdjęciami jakie widziałem. Ponieważ mam małe dziecko, które chodzi po ogrodzie to moje pytanie brzmi: co to jest i czy jest jadowite. Mieszkam w okolicy puszczy kampinoskiej i tego stwora widziałem u siebie już kilka razy. Dzięki

Double
17-05-2012, 12:48
o kurczę. fajnie masz :) wąż eskulapa to to nie jest... może gniewosz ? samice są ciemne i przypominają żmije... oba nie są jadowite, to pewne... z czymś mi się ten wąż kojarzy... zadałeś klina tym opisem, poszukam :)

Krzysztof.W
17-05-2012, 12:56
Witaj

Dużym udogodnieniem było by żebyś zrobił zdjęcia temu gadowi.
Wtedy łatwiej można by było określić co to za gatunek .
Jeśli zdjęcie w załączniku bardzo przypomina ci anonimowego węża z twojego ogrodu to będziesz miał uzasadnioną podstawę do niepokoju o swe dziecko.
Napisałeś że wąż jest cały czarny z dużą trójkątną głową, to mogło by oznaczać że to żmija odmiana melanistyczna ( czarna ). Napisałeś także że waż ma pomarańczowe wypustki z tyłu głowy, ciekawe, wypustki, żaden polski waz nie posiada "wypustek" na głowie. Żółte , białe, lub pomarańczowe plamki ma tylko nasz zaskroniec ( zdążają się zaskrońce bez plamek ), ale nie wypustki w samym tego słowa znaczeniu. Plamki może mieć także nasz rodzimy waż eskulapa.

PS: Dam ci bardzo prostą wskazówkę, pozwalająca na określenie czy dany wąż jest jadowity czy też nie szkodliwy.
Polega na prostym określeniu kształtu źrenicy oka, zaskroniec, gniewosz i eskulap mają okrągły kształt źrenicy. Zaś każda żmija ma kształt źrenicy pionowy podobny do kociego oka.

Jestem bardzo ciekawy co to za wąż.

PS:W żadnym przypadku nie zabijaj tego węża .
poprostu go przegoń.

Tomasz Gawryś
17-05-2012, 13:08
Dzięki za zdjęcie, ale mój okaz ma dużo drobniejsze łuski i jest smuklejszy. No i poza tym te wypustki... . Troche trudno jest mi je opisać. Najtrafniejsze wydaje mi się jednak porównanie do kobiecego paznokcia zmniejszonego w każdą stronę, poza wysokością. Ale dzięki za odzew.
Co do zdjęcia to niestety dość szybko się schował i nie zdążyłem, a jednocześnie nie chciałem grzebać w jego kryjówce, żeby nie zrobić mu krzywdy.
PS:W żadnym przypadku nie zabijaj tego węża .
poprostu go przegoń.
Re.:Oczywiście morderstwo nie chodzi w grę!
PS: Dam ci bardzo prostą wskazówkę, pozwalająca na określenie czy dany wąż jest jadowity czy też nie szkodliwy.
Polega na prostym określeniu kształtu źrenicy oka, zaskroniec, gniewosz i eskulap mają okrągły kształt źrenicy. Zaś każda żmija ma kształt źrenicy pionowy podobny do kociego oka.
Re:. No cóż, wolałem nie patrzeć mu z tak bliska w twarz. Może spróbuję, gdy dowiemy się kto on zacz.
Dzięki, Pozdrawiam. Tomek

Krzysztof.W
17-05-2012, 13:36
Podam ci kilka adresów ze zdjęciami zaskrońców. Może to pomoże coś z grubsza określić.

http://www.karpaty.edu.pl/teams/drugac/gady/zaskrht.htm

http://www.salamandra.org.pl/lodz/gniewosz/strony/fot12.htm


http://marekkna.republika.pl/zaskron.html

http://www.kosinscy.pl/?a=freephoto&id=176


Jeżeli żaden zaskroniec choć trochę nie przypomina ci tamtego węża, to na to wychodzi że chyba masz w ogrodzie nieznany gatunek :0)


Pozdrawiam

Double
17-05-2012, 13:46
moze to poprostu zaskorniec z hypermelanozą

Artur
17-05-2012, 13:47
mozliwe ze komus uciekl z domu i zamieszkal w Twoim ogrodzie ? do puszczy ma blisko wiec.... zarcia full

Tomasz Gawryś
17-05-2012, 13:55
No cóż Krzysiu. Może i masz rację, że to po prostu zaskroniec. Mój jest dość podobny do tego ze strony P. Kosińskich, choć te wypustki są o wiele bardziej wystające. Ale jak mówiłem jestem laikiem i jestem bardzo wdzięczny za zajecie sie moja sprawą. A swoja drogą spróbuje zrobic mu zdjęcie i jak mi sie uda to je tu załączę. Jeszcze raz dzieki i życze sukcesów. Tomek

Hari
17-05-2012, 14:17
...moze po prostu mial powiększone węzły chłonne :)) [zart]
Zycze szczescia w rozwiązywaniu zagadki.
Pozdrawiam

pppppp
18-05-2012, 05:18
ale mnie niepokoi ten czarny kolor spodu jak na zaskrońca i eskulapa bo takiego te węże nie mają a ma właśnie żmija i jak już było wspomniane samice gniewosza (odcień szarego z czarnym), co by to nie było dla dziecka jest niebezpieczne, gniewosze też potrafią dotkliwie ukąsać (również zaskrońce) i dzieciak może się poważnie wystraszyć

dr Robert
18-05-2012, 06:25
Chciałbym spotkać osobę dotkliwie pokąsaną przez zaskrońca (!) czy gniewosza :)))

pppppp
18-05-2012, 07:55
ja znam osobiście (mój wójek) parę razy przez gniewosza i napewno ze dwa razy przez żmiję, co do zaskrońca to nie spotkałem co nie znaczy że zaskrońce nie gryzą :)))

Zimna
18-05-2012, 08:20
Witam!!!!!!!!Być może jest to okaz zaskrońca z niezrzuconą całkowicie skórą(wylinką).Niezrzucona resztki skóry z głowy mogą przypominać "wyrostki"lub inne twory.Pozdrawiam wszystkich terrarystów!!!!

Tomasz Gawryś
18-05-2012, 09:41
Chyba niekoniecznie. Dowiedziałem się dzisiaj w sklepie, że takie" dziwne zaskońce" jak je nazwano widywane są juz od pewnego czasu. Niedawno pół wsi oglądało egzemplarz przejechany przez samochód i z opisu wynika, że był identyczny z " moim". Zresztą ja swojego widziałem też nie po raz pierwszy. Pozdrawiam, Tomek

JoShi
21-05-2012, 03:12
To po co je lapal ?

42d3e78f26a4b20d412==