PDA

Zobacz pełną wersję : Sterylizator UV w akwaterrarium



Marcel Fox
21-07-2011, 13:14
Witam serdecznie

Jestem w trakcie budowy akwaterrarium. Jako że jest to przebudowa z akwarium obieg wodny mam poprzez filtr kubełkowy i sterylizator UV (30W). Wody bedzie jakies ok 120l. Jaki wpływ ma taki rodzaj streylizacji na zwierzeta terraryjne. Będzie tam mieszkało stado bombina orientalis oraz ryby. Czy zastosowac lampę, czasowo? czy na stałe? W akwarystyce jest to sprawa kontrowersyjna i są różne szkoły. Ja osobiscie uzywałem lampy 24h ze swietnymi rezultatami. Czy parametry wody(ph, TwW, TwO) dla płazów mają jakies znaczenie ?

pozdr
Marcel

Arrow
21-07-2011, 13:22
ja na Twoim miejscu nie uzywalbym lampy, ale skoro ja masz, to jest za duzy wataz na te ilosc wody, wystarczyla by 5W lampa, lampa tak nie ma jakiegos wplywu na zwierzeta wodne, zapobiega rozwijaniu sie glonow, bakteri i pierwotniakow chorobotworczych, lampa taka moze chodzi non stop lub kilka godzin dzienie, jesli chodzi o stosowanie w akwarystyce to wlasciwei powiedzmy sobie "nowosc" znana od dawna lat, bardziej zawansowanym akwarystom, stosowana szeroko w akwarystyce morskiej, od jakiegos czasu gosci w akwarystyce slodkowodnej(w Polsace oczywiscie), polskie firmy juz nawet produkuja te lampy(Aqua Szut), lampa taka napweno nie zaszkodzi zwierzeta w akwaterrarium,jak juz jest to stosuj ja przez caly czas 24 h na dobe :)

Marcel Fox
21-07-2011, 13:33
nie słyszałem o przesterylizowaniu wody :) ale dzięki za odp.

pozdr
Marcel

Arrow
21-07-2011, 13:46
nie mowilem o przesterylizowaniu wody, ale poprostu o za duzej mocy Twojej lampy, poprostu napisalem jak ktos by chcial kupic sobie taka lampe to zeby zdednie pieniedzy nie wydawal :)

Marcel Fox
21-07-2011, 13:53
Dodam, że najlepiej skonstruować ją samemu z ogólnie dostepnych elementów.

Pozdr
Marcel

Arrow
21-07-2011, 13:57
hm.....roznie to bywa ale czytalem kilka opisow i sa calkiem niezle takze mozna zaoszczedzic troche kasy, dla orientacji podam ze cena gieldowa lampy 5W Aqua Szuta kosztuje jakies 170 zl

Silicon
23-07-2011, 04:49
Jak skonstruować samemu taką lampę? Czy można tak ja wykonać aby była cała w terra (ukryta pod kamienami) a nawet w wodzie? Na zwenątrz byłoby wóczas wyprowadzone tylko zasilanie. Macie moze jakis szkic?

Arrow
23-07-2011, 05:03
te lampy umieszcza sie raczej na zewnatrz, woda jedynie przeplywa najpierw prze zfiltr a pozniej prze lampe i wraca do terrarium czy akwarium tu taj mas zlinka do artykulu jak zrobis sobie taka lampe
http://www.akwarium.org.pl/sprzet/sprzet/zrobtosam/uv.html

42d3e78f26a4b20d412==