PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING PRODUKTÓW



noradarling
24-07-2011, 08:02
Cześć.
To co w temacie do umieszczenia w terrarium. Chodzi o gadzety by upiększyć nasze terraria ale "zdrowe" dla naszych zwierząt.
Podajcie info. jak dane materiały zachowują się w praktyce.
Jakie kleje, jakie materiały itp, itd?

Ja użyłem ostatnio na ścianę tylną kijków bambusowych/2m ok 5zł/.
Wiem że przy dużej wilgotności ok.80% kije te mogą się rozkładać ale wiem że na pewno nie zabije mi to węża. Może trzeba je jakoś zabezpieczyć przed rozkładem? Ponad to korzeń który kupiłem w sklepie zoologicznym -korzeń akwarystyczny na 100% jak zapewniał sprzedawca
nie pleśniejący i nie zniszczalny przez wodę...

A i czy rośliny z tzw. skalniaków nadają się do terra o dużej wilgotności?

Słyszałem też że do terra najlepiej nadają się konary drzew owocowych.
Jeżeli tak to jak je najlepiej zabezpieczyć przed skutkami wysokiej wilgotności i temperatury -a może lepiej użyć "żywych" konarów np. z mchem...

Silicon
24-07-2011, 10:30
Tez kupilem takie konary, jeden jest OK drugi farbowal wode i plesnial. Nie potrafie powiedziec jak sie nazywaja. Ten ok jest b. ciemny prawie czarny.
Do dekoracji stosuje omszone naturalnie pnie drzew owocowych (grusze). Rolnicy majacy sady owocowe sciete pnie itd. skladaja na stertach. To wlasnie te pnie porastaja mechem jesli sa w miejscu zacienionym. Niczym nie zabezpieczalem. Od ponad roku jeden wyglada super - jak nowy, na drugim mech przyzolk- prawdopodobie zbyt niska wilgotnosc w terra i za malo spryskiwania. Nadal mi sie podoba, jednak pewni niedlugo go wyminie. Mech wymaga regulrnego spryskiwania. Dno mam wylozone kamieniami (lupki z piaskowac szerokie i b. plaskie) i mchem z lasu - jest OK. Rosliny głownie filodendrony i asparagus taki nietypowy - rosnie super i nadaje terra dzikosci. Do tego stroczyki i Tillandsie (sprsykiwac na wieczor ale musza wyschnac przed nastepnym spryskaniem inaczej zgnija). Tła aktulanie nie mam ale w sklepie inetrnetowym niemieckim widzialem prasowany torf z nasionami (wprasownymi) w srodku. Po spryskiwanu tworzy zielona - jakby z porostów - powierzchnie, chyba go kupie.
W wodzie tatarak wystajacy nad nia w prop. 3/1. Wszystko naturalne bez konserwantów. Mama troche czerownych mrówek przyniesionych z mechem ale one prawdopodobnie oczyszczaja terra.

Rooibos Kalahari
24-07-2011, 10:32
Hello
Drewno zawsze można pomalować nietoksycznym lakierem bezbarwnym, tak samo jak bambus.
Rośliny ze skalniaków? No co Ty... Zwróć uwagę, że z reguły są to sukulenty. No i podstawowy problem - rosną w naszej strefie klimatycznej - jak chcesz je trzymać w wysokiej, jak by nie było, temperaturze w terrarium?
A korzeń jaki kupiłeś? Z tych drogich, afrykańskich?

Arrow
24-07-2011, 10:35
powiedzcie mi czy mozna styropian z ktorego jest zrobiony wodospad posmarowac zywica epoksydowa, czy mozna czyms jeszcze ?, jak wykonujecie wodospady w terrariach ?

noradarling
25-07-2011, 03:15
Potwierdzam. Widziałem na własne oczy. Terrarium Silicona jest naprawdę
super.

noradarling
25-07-2011, 03:18
Nie to nie sukulent. To jakaś roślinka/niestety nie znam nazwy/pnąca się.
A korzeń kupiłem właśnie ten drogi -sprzedają go na kilogramy w sklepach zooligicznych/to jakiś korzeń z Afryki/

Viking
25-07-2011, 03:21
Oj tak :))))

Sułek
25-07-2011, 03:49
zarówno bambus jak i korzenie, gałęzie, korę etc w miarę potrzeby zabezpieczam Uni-gruntem firmy Atlas jest to mleczko gruntujące ściany przed malowaniem zawierające środki przeciwgrzybicze......NIGDY w ponad 100 przypadkach użycia nie było niekorzystnych oddziaływań na zwierzaki
niemniej jednak w terra np dla delikatnych gekkonów, które mogłyby zlizywać wodę ze ścianek, przed wpuszczeniem do zbiornika wcześniej "zagruntowana" ścianka powinna być umyta wodą..

Łukasz U.
25-07-2011, 07:31
Drewno radzę kupować w sklepach zoo. Najleprze są tz. afrykańskie korzenie, łatwo je poznać jak sie weźmie w rękę są bardzo ciężkie jak na swoje rozmiary, jak by były z kamienia. Ponadto są bardzo twarde, przy odrubce postępujemy z nimi jak z drewnem z tym że trzeba używać narzędzi do metalu są holernie twarde. Nie wymagają zabezpieczania i nigdy nie pleśnieją nawet ciągle zanurzone w wodzie. Wady to cena niestety są drogie, mały kawałek mieszczący sie w rozłożonej dłoni to wydatek 20 - 30 PLN, trudno coś na nich osiedlić (mchy porosty).
Dalej to już same superlatywy.

Silicon
25-07-2011, 09:34
Potwierdzam opisany przez Łukasza U. korzen jest super, nawet nie zabarwial wody. Nie mylic z berzowym - ktory jest tylko do suchych i przewiewnych terra. Jest mozliwosc obłozenia go mchem z lasu i obwiniecie zylka wetkarska. Zylka sie wetnie tak ze jej nie widac zas korzen dobrze naciaga wode jesli jego mała czesc jest zanurzona w wodzie co dodatkow nawilza porosty czy mech do niego zamocowany.

Noradarling i Viking - dzieki to mile co piszecie ale to moje 1-wsze w zyciu terra, bardziej testowe niz docelowe. Dzieki niemu wiem jak warto zrobić następne, kaskada wodna na tle strukturalnym, nawilzacz automatyczny, duzo mchu i pisakowca. Ponadto wazny jest czesty obieg wody i wymina mchu co pol roku. Dodatkowo dno terra powinno byc podzielone na conajmiej trzy sekcje (woda - z odpływem, baginko - atarak i torf pod mchem - inne rosliny). Duza ilosc Tyllandsii wiszacej (nie pamietam nazwy) i innych roslin.

Brdzo dobry pomsył Sułka - musze sprubować.

Wodospady - widze dwa typowe sposoby 1. tło strukturalne z plastiku (bardzo efektowne z doklejonymi porostami itp) w wodzie pomka ogrodowa wezyk idzie za tłem do samej gory. Woda wraca po tle do rynienki i dalej do zbiornika. 2. Lupki piaskowca naklejane na sciane terra lub sklejone w konstrukcje zakrywajaca wezyak i pompke. Tu warto dac filodendron taki drobny z bialymi plamkami na lisicach - swietnie sie wspina jak bluszcz.

Rooibos Kalahari
25-07-2011, 15:02
Jak pochodzi ze zwykłego skalniaka, to nie wytrzyma zbyt długo. Ale jest przecież tyle tropikalnych gatunków roślin... Zależy, co tam trzymasz w tym terrarium.
Na te korzenie trzeba uważać - bezpieczniejsze są te ciemniejsze. Ja kiedyś kupiłem sobie taki nijaki - ani jasny, ani ciemny - tylko, że do akwarium... No i to była tragedia. Pleśń na 2cm wysokości. Musiałem wywalić. Dobrze, że nie było tam ryb.
A to drewno zdaje się nazywa się "mopani"? Chyba tak.

noradarling
25-07-2011, 15:26
Sam jestem ciekaw tej roslinki jak się będzie sprawowała.
Terra ma wymiary 25x25x40 i będzie w nim czasowo przebywał młody wąż nadrzewny. Wystrój terrarium to ściana z bambusa, afrykańskie niezniszczalne korzenie :-) roślinka ze skalniaka i dodatkowo wapienne łupki skalne w koło roślinki. Jak na razie to wygląda to extra a wąż tego nie rozwali bo ma ok 30cm dlugości. Zamierzam jeszcze wstawić maly bluszczyk by dokończyć dzieła i żeby wąż miał więcej zieleni.
Nie ma jak budowanie terrarium.
To fajniejsze od karmienia.

Rooibos Kalahari
25-07-2011, 15:28
Nawet od karmienia żywymi ofiarami? :)

Viking
25-07-2011, 22:45
Silicon skoro te terrarium, które masz jest "testowe", to nie wiem jakie będzie docelowe !!! :))))

Jak będziesz robił to daj znać !

To jest fotka wodospadu do mojego nowego terra - wymiary 150x100 cm.
:)

42d3e78f26a4b20d412==