PDA

Zobacz pełną wersję : wilgotnosc!!



skajek
05-07-2012, 08:53
Posiadam 2 weze, kupilem je od hodowcy ktory zajmuje sie tym 27 lat. Zadawalem pytanie on odpowiadal ....
Jesli chodzi o wilgotnosci te co sa podawane w opisach. Niestety nie wiem jak sie one maja do prawdziwych wilgotnosci??? W terrrarium np dla e.c.c wilgotnosc realna!! taka co wskazuje higrometr moze spokojnie wahac sie od 30 -50 % Weze brak wilgotnosci przeciez rekompensuja sobie kompiela !! A podawanie ze maja miec 70-80 % wilogotnosci przy takich temp to zrobienie im sauny. Przeciez to nie zaby !!
P.s. 100% dla porownania wilgotnosci to woda!! Myle sie ....... moze , ale napewno jesli chodzi o weze 30 do 50% starcza w zalzenosci powiedzmy od gatunku. Po za tym utrzymanie 80% przy tej temp i w przewiewnym terrarium bez specjalngo urzadzenia chyba bylo by nie mozliwe .
Napiszcie co sadzicie o tym ? MOze by tak podawa realna wilgotnosc , nie ta ktora nie bierze pod uwage baseniki z woda!!
Pozdrowka
Marcin

JakubikF
05-07-2012, 15:07
Nieeee no 100% to nie jest chyba WODA!!!!!!????? Kiedys w bardzo parny wieczór wilgotność w moim MIEŚCIE (nie terra) sięgnęła ona 90 % z hakiem.... i nie pływałem jeszcze.... :>.

PS. Mieszkam nad morzem, stąd mozliwa była tak duża wilgotność

uroplatus
05-07-2012, 15:50
Rzeczywiście utrzymanie wysokiej wilgotności przy dobrej wentylacji i wysokich temperaturach jest trudne ale często konieczne. Trzeba pamiętać że w lesie tropikalnym wilgotność wynosi 70-100% (i jest nieraz prawie jak w saunie) dlatego dla gatunków które wymagają dobrej wentylacji i bardzo wysokiej wilgotności najlepiej stosować automatyczne deszczowanie lub nawilżacze (lub jedno i drugie na raz). Trzeba pamiętać że dobre terrarium najczęściej wymaga sporych nakładów finansowych.

Sojkas
06-07-2012, 17:49
Z tego co pamietam z geografi to wilgtnosc 100% to bynajmniej nie jest woda :D
Powietrze to mieszanina roznych gazow, miedzy innymi pary wodnej. Z tego co pamietam (ale moge sie mylic) maxymalna zawartosc pary wodnej w powietrzu to 4% -> i to jest 100% :> Takze nie martw sie, ze utopisz weze.
A co do rad hodowcow... z moich doswiadczen wynika, ze kazdy z nich ma swoje zdanie na wieeeele spraw.

...:James:...
07-07-2012, 01:53
Ja jak włożyłem higrometr do terra w którym było sucho jak pieprz wilgotność wynosiła 40-50% gdybym musiał zrobić 30 to by musiałą tam być włączona suszarka LOL

skajek
07-07-2012, 04:38
Zgadze sie z tym ze kazdy hodowca ma swoj poglad na rzecz :) skoro zwierze nie choruje , ma bezproblemowe wylinki .... itd A on ma wilgotnosci tyle a tyle, temp tyle a tyle, wiec wydaje sie ze parametry sa najwlasciwsze:)
Pozdrawiam
Marcin
P.S. Poszukam o tej wilgotnosci :)

skajek
07-07-2012, 04:42
Juz wiem . Chodzi o wilgotnosc wzgledna czyli o nasycenie para wodna powietrza . I ta w zaleznosci od temp !! Zmienia sie bardzo mocno %
Bardzo fajnie jest to wytlumaczone na stronie :
http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_1.htm
Pozdr
Mar

42d3e78f26a4b20d412==