PDA

Zobacz pełną wersję : Grzyb na torfie???



_Ryba_
26-07-2011, 11:21
Prosze pomozcie!!!
Mam maly problemik-na torfie pojawily sie biale naloty.Dzien przed ich pojawieniem sie wlaczylem pierwszy raz ogrzewanie (kable grzewcze) i zrosilem dosc intensywnie torf.Terra jest na razie puste,a torf byl moczony we wrzatku dosc niedawno (decydujacym faktem moze byc to,ze torf zostal wlozony do terra bardzo wilgotny i goracy).Czy moze to byc jakis rodzaj grzyba (moze kropidlak?)?A jesli tak ,to jak to zwalczyc i czy zagraza zdrowiu weza?
Dzieki za wszelkie odpowiedzi!

Foxtrott
28-07-2011, 13:46
torf był pewnie zbyt mokry.
jakie zwierzę chcesz tam trzymać?

_Ryba_
29-07-2011, 03:57
To ma byc waz chinski (Elaphe taeniura).Bialy nalot powoli zanika.Pewnie podloze osusza sie.Mysle,ze to jest plesn...

Foxtrott
29-07-2011, 08:40
mam elaphe taeniura i nigy nie miałem u niego żadnego nalotu.
jeśli to pleśń wymień podłoże ! ! ! (!). miałem pleśń w terra u pająka (za wilgotno było) i natychmiast wymieniłem podłoże. torf to(moim zdaniem) nie jest najlepsze rozwiązanie. jeśli kupiłeś torf w sklepie to nie musisz dezynfekować. nie rób za wilgotno w terra bo to nie ma być błoto!
jeśli masz jakieś pytanka to lepiej na maila bo nie często przeglądam forum.

Silicon
31-07-2011, 07:30
Kilka razy eksperymentowałem z podłożem. Zdecydowanie najlepsze okazał się żwirek z drenażem ( w ogóle drenaż jest dobry do wszystkiego, nawet dla kwiatków doniczkowych :) ), w następnej kolejności kora (ze sklepów ogrodniczych). Zawarte w niej garbniki działają grzybo i bakteriobójczo. Jednak doszedłem do wniosku ze najlepiej jest dać drenaż i zróżnicowane podłoże (fragment piasku, mchu z lasu (tez nad drenażem), żwirku, kamienie i konary. Dobre są gotowe podłoża (np. karmzyt) ale jakoś nie nabrałem do nich przekonania (może dlatego, że reprezentuję nurt naturalistyczny w terrarystyce).

Bruk
31-07-2011, 08:25
chopie a czym jak Ci się zdaje "dżywiają się" grzybki - martwą materia organiczną. więc nic dziwnego że ci cos wyrosło ale nie amtrw sie poprostu zdejmij warstwę tego grzybka i obserwój nadal byc moze znalało sie w tym toorfie cos innego bo torf sam w sobie ma właściwości bakterio i fungi statyczne tyragedia sie nie stała. Zwirek niestety nie jest dobrym podłożem sprawdź w ogrodach zoologicznych co trzymaja w terrariach rzadko spotkasz żwirek a częściej torf lub substrat kokosowy

Foxtrott
01-08-2011, 10:50
ja mam drobne kamyczki i to się sprawdza!

42d3e78f26a4b20d412==