PDA

Zobacz pełną wersję : WENTYLATOREK :)



Łukasz_K
22-07-2012, 10:14
Witam wszystkich!

Czy taki wentylatorek będzie coś wspomagał wentylacje ? Podlaczylem go i działa. Mam zamiar ustawić go tak, aby wywiewal powietrze z terra :).

Pozdrawiam

KORSAKOW
22-07-2012, 10:48
wiesz co, sam się zastanawiałem czy czego takiego nie założyć w swoim terra, to wygląde na zwykły wiatraczek na procesor w kompie a wiec dział chyba na 12v, Tylko co będzie mieszkać w tym terra? bo większość zwierzaków źle znosi przeiągi (chociaż przy jednym? ja blanowałem dwa i układ ssąco wyssysający). poczekaj na opinie innych,

A co cię wogóle skłoniło do tego pomysłu? słaba wentylacja w terra?

James
22-07-2012, 10:55
Ja ma dokłądnie takie same 2 poniewaz ma akwarium a nie terra wenylacja musi byc i wentylatorki są z jednej strony a z drugich dziiurek czuć przwiew to jest dobry pomysł...dla akwariów

Łukasz_K
22-07-2012, 10:59
W terrarium bedzie zbożowka ;), a ten pomysl to tylko po to, aby polepszyc wentylacje :) W koncu nie bede musial go zakladac, ale skad bede wiedzial, ze wentylacja jest dobra, albo bardzo dobra, zależy mi na tym, aby była jak najlepsza :)

KORSAKOW
22-07-2012, 13:25
tylko zeby nie była za dobra bo wtedy biedulek może się przeziębić (takie ryzyko u legwana zniechęciło mnie do ząłożenia tego u siebie)

Charry
22-07-2012, 15:05
Tez myslalem nad zalozeniem 2 takich wentylatorków sterowanych elektoroniczne tylko mam co do tego 2 pytania:

1. Jak zrobić otwór ( 4 cm średnicy) w tafli szklanej o powiezchni 7800 cm3 i 0,5cm grubości żeby nie rozbić szyby?? (myslalem juz o sprzecie dla włamywaczy :-), a tak na powaznie czy są takie uządzenia do robienia takich otworów?? o ajk tak to gdzie ej mozna dostac??)

2. Czy jest jakis sprzecik badający wilgotnosc powietrza??; oczywiscie potrzebowałbym jakis elektroniczny inaczej z całego ukąłdu elektronicznego nic nie będzie.


Pozdrawiam.

sanches
23-07-2012, 06:08
Uwaga techniczna. Wentylatory do komputerów mają spore możliwości, zbyt duże jak na potrzeby wentylacji niewielkich terrariów. Tworzą duży ruch powietrza, zalecałbym w tym momencie obniżenie napięcia zasilania, w najprostszym przypadku poprzez potencjometr. Dobrać doświadczalnie tak, aby ruch powietrza był minimalny. Choć moim zdaniem wystarczyłyby otwory po przeciwnych stronach terrarium., tak jak to ma miejsce w większości dostępnych na rynku lub pokazywanych na tym forum. Taki dodatkowy wiatraczek miałby znaczenie raczej tylko w ustawieniach terraium w miejscu w którym ruch powietrza z natury jest utrudniony, w kątach i zakamarkach.
Pamiętaj, że jeżeli terrarium jest dodatkowo dogrzewane punktowo to już występuje różnica temperatur co powinno sprzyjać ruchom powietrza i wymianie z otoczeniem.

Koju
24-07-2012, 01:13
Nie wiem czym wyciąć taką dziure. Podadaj na ten temat ze szklarzem, on powinien wiedzieć. Oczywiście że są takie sprzęty. Można je dostać np. w marketach budowlanych.

Kadar
24-07-2012, 01:14
Witam.
Myślę, że montaż wiatraczka należy wykonać w jakimś celu lub z jakiegoś powodu.Co Cię skłoniło do takiego pomysłu?
Ja mam zamontowany taki wiatraczek w swoim terra dlatego,że zrobiłem za małe otwory wentylacyjne.Niby nic się nie działo, ale jak wyjechałem na wakacje i były pozamykane okna to zaczęła mi się pojawiać pleśń! Ponieważ powiększenie otworów wiązało się ze zniszczeniami wystroju to zamontowałem wiatraczki.U mnie mają one moc 1,2 W i 0,7 W. więc chyba mniejszą niż te w komputerach, a słychać je dosyć głośno.Nie można zastosować zbyt dużych wiatraków ze względu na przeciągi.
Tak więc jeśli masz odpowiednio duże otwory wentylacyjne to daj sobie spokój.
Jeśli idzie o cięcie otworów w szkle to niektóre zakłady mają duże wiertła do wiercenia otworów ale musi być do tego pojedyńcza szyba.
Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==