PDA

Zobacz pełną wersję : UV>UVA>UVB??? różnice



furbi
25-07-2012, 13:24
trochę głupie pytanie... czym się różnią promienie UV-UVA i UVB? mam żółwia stepowego, jakie żarówy powinienem mu kupić?

JoShi
26-07-2012, 00:57
UV=UVA +UVB
UVA to przedzial nizszych energii UVB przedzial wyzszych energii. W przypadku zwierzat dziennych rzyjacych w srodowiskach stepowych i polpustynnych niezbedne do prawidlowego rozwoju i funkcjonowania jest oswietlenie zawierajace spora dawke UVB, czyli np ReptiGlo 8.0

amarc
26-07-2012, 04:20
No, prawie dobrze. Całkowita "formuła" jest następująca:
UV = UVA + UVB + UVC
tzn. promieniowanie ultrafioletowe podzielone jest na 3 pasma.

UVA: ok. 400..320nm (marginalna część źródeł przyjmuje nieco inne granice, np. 380..320nm) - jest dla gadów światłem widzialnym, jak dla ludzi np. kolor niebieski. Potrzebny jedynie w celu "poprawy" samopoczucia i lepszej orientacji w środowisku gada - bez UVA to tak, jakby człowiek patrzył na świat np. powiedzmy, przez różowe okulary.

UVB: ok. 320-290nm - całe to pasmo (a zwłaszcza jego część 295-300nm, z maksymalnym efektem dla 297nm) jest NAJWAŻNIEJSZE dla zdrowia gadów, gdyż odpowiada za zyntezę vitaminy D3, niezbędnej do poprawnej gospodarki wapniem w organizmie zwierzęcia, a więc przyczyniającej się do poprawnego wzrostu, ale również i UTRZYMANIA poprawnego stanu kości, ale nie tylko kości, gdyż wapń występuje również w płynach ustrojowych. Może szczegułów w tym momencie zbyt wiele nie trzeba, UVB jest niezbędne dla większości gadów.

UVC: ok. 290..100nm - promieniowanie szkodliwe, zabójcze, niezdrowe, dla WSZYSTKICH organizmów żyjących. Oczywiście różne z nich reagują na nie w różny sposób i z różną szybkością. Promieniowanie UVC ok. 250nm używane jest m.ni. w szpitalach do sterylizacji sal operacyjnych.

furbi
26-07-2012, 05:53
dzięki, czyli muszę kupic mu żarówę z UVB:)

piotr
28-07-2012, 14:31
Chciałem cos dodać ale tu jest komplet wiadomości.

P.

Czaruś
19-08-2012, 12:01
Witam.
Ściśle biorąc świetlówę, a nie żarówę. Zaznaczam to, gdyż wielu sprzedawców wciska żarówki mówiąc, że "tu jest UVA, UVB i w ogóle ta żarówka to po gazetę biega". Nie słuchaj. Są żarówki z emisją UVB ale procentowo to jest NIC. Tylko świetlówki emitują UVB (w moim mniemaniu, jak się myle to proszę o sprostowanie) i w takowe musisz się uzbroić. żarówki emitują UVA i podczerwień. UVA odpowiedzialne jest za behawior ale nie mają nic wspólnego z syntezą wit. D3 i gospodarką wapniem (o czym pisał któryś z przedmówców). Podczerwień grzeje.
POZDRAWIAM JA WAS WSZYSTKICH

42d3e78f26a4b20d412==