PDA

Zobacz pełną wersję : lampa Ultravitalux



Konrad von Bushe Drożdże
23-08-2012, 13:43
W przyszlosci chcialbym kupic sobie lampke Ultravitalux. Jednak w sklepie zoologicznym sprzedawca nie mial zielonego pojecia co to jest... Wiem na ten temat niewiele, ale podobno naswietlanie nocnych jaszczurek(chodzi mi konkretnie o gekona lamparciego) tą lampa jest lepsze od naswietlania zwyklymi swietlowkami uv - ze wzgledu na ich dużą jasność.

Niestety nie wiem gdzie to można kupić i za ile. Moze ktos posiada blizsze informacje na temat tych lamp, lub co lepsze, je posiada?:)

Konrad von Bushe Drożdże
23-08-2012, 14:00
Hmmm wpierw napisalem posta a potem przejrzalem archiwum i oczywiscie znalazlem co trzeba:)

Hari
23-08-2012, 14:00
Poczytaj troche archiwum "legwana zielonego" i usmiechnij sie do ludzi z tej grupy. Skad masz informacje, ze dla zwierząt nocnych Ultravitalux jest lepszy? Wiem, ze legi ludzie naswietlają pare minut tylko z duzej odleglosci ze wzgledu na duzą moc tej zarowki. Cos jak naswietlanie kwarcowką. Nie wiem jak gekon by to zniosł.

Konrad von Bushe Drożdże
23-08-2012, 14:05
Informacje mam z terrarystyka.com.pl w dziale zdrowie artykul o krzywicy, naglowek "Czy nocnym jaszczurkom też należy zapewnić promieniowanie UV?" Zadnie: "Dlatego dla młodych nocnych jaszczurek najlepszym rozwiązaniem wydają się być krótkie seanse lampą Ultravitalux. " :)
A tu link http://www.terrarystyka.com.pl/zdrowie.php?id=20020828121802

Teraz ide czytac archiwum legwana :P.

Double
24-08-2012, 02:07
a ja poszlam do pierwszego lepszego elektryka w moim miescie, spytalam sie czy sa ultravitaluxy, pani powiedziala ze beda za tydzien jak sprowadza ze Stolycy, uprzedzila mnie jeszcze ze to jest drogie, bo udaje swiatlo slonca i ludzie lubia sie pod tym grzac, a gdy powiedzialam ze to bedzie dla jaszczurki, zaradzcze (i mlode) panie ochoczo pokazaly mi jeszcze komplet zarowek z UVA i do roslin (jestem pod duzym wrazeniem). podsumowujac, w srode ide odebrac ultravitaluxa ktory bedzie mnie kosztowac jedyna, bagatelka, 150 zlotych....

meg11
24-08-2012, 02:12
poczytaj dokładnie co robić z ultra vitaluxem, bo z pewnością nie jest to żarówka do nocnego świecienia jakiemukolwiek zwierzakowi :)
Ja swoją kupiłam w hurtowni Osram, ale czekałam na nią kilka dobrych miesięcy :)

Konrad von Bushe Drożdże
24-08-2012, 06:17
Ale to beda nasiwtlania krotkowtrwale... Poza tym artykul sporzadzony przez dosiwadczonego terraryste na terrarystyka.com.pl cos chyba znaczy. Nie ebde ja swicil w nocy przeciez:D.

Gunseg
06-09-2012, 17:11
Powiem tylko tyle.......SAM SIE NAD TYM ZASTANAWIAŁEM......więc napiałem maila do autora opisu gekona lamparciego ( pozdrawiam )! Odpowiedź była następująca....gekony w dzień siedzą w ukryciu i nie kozystają z kapieli słonecznych, więc światło UV jest nie potrzebne.
____________
Pozdrawiam i życze miłych doświadczeń z pupilami!!

dr Robert
08-09-2012, 10:47
Gekony o nocnym trybie życia wbrew pozorom nie są do końca nocne. Większość gatunków wygrzewa się jeszcze w porannym słońcu, dlatego UV choć niekonieczny, w niewielkiej dawce na pewno nie zaszkodzi. Nie powinno to być jednak Ultravitalux. Ta silna lampa przeznaczona jest dla gatunków dziennych, daje ok. 6-7 razy więcej UV niż południowe słońce w środku lata. U gatunków nocnych istnieje łatwo możliwość poparzeń czy uszkodzenia wzroku. Przy dziennych także stosuje się ją krótko. Jeśli już ktoś koniecznie chce zapewnić swojemu nocnemu gekonowi UV to polecam 1-3 godziny dziennie słabą świetlówkę, np. Repti Glo 2.0. Ale jak wskazują doświadczenia gekony lamparcie dobrze radzą sobie i od pokoleń sa rozmnażane bez UV.

42d3e78f26a4b20d412==