PDA

Zobacz pełną wersję : Mętna woda - H E L P



straku
05-09-2012, 14:18
Witam!
Właśnie zakładam terrarium dla kraba tęczowego. Zanim podjąłem decyzję o zakupie, czytałekm ich upodobaniach i wiem, że lubią sobie pokopać. Dlatego na dnie terra mam mieszankę żwiru marmurowego białego (bardzo drobny (http://www.mhk.pdi.net/bial-pl.htm)) z dość grubym, równiez marmurowym. Problem w tym, że pomimo wielokrotnego płukania, po wlaniu wody zmętnienie wody jest katastrofalne: nie widać przez nią tylnej szyby!
Na powierzchni powstał gęsty osad (mechaniczny???), który doskonale również osadza się na szybach :(
Pytranie: co z tym począć? Póki co jeszcze nie mam filtra, a zanim wsadzę tu zwierzaka chciałbym mieć wszysko dopracowane. Odczekam jeszcz 2 dni, ale przez ponad 8 godzin zmętnienie się nie zmieniejszyło. Producent żwiru MHK (http://www.mhk.pdi.net)
Może macie jakies sugestie co do technik przygotowywania podłoża z takiego żwiru?

Tirel
06-09-2012, 06:08
Aloha!

Żwiru mhk używałem, bawiąc się w akwarystykę, i powiem Ci, że zawsze dawał się wypłukać... Do akwarium 100 l zajmowało to godzinę do dwóch ciągłego płukania paczki po paczce. Ale dawało radę. Pytanie, czy ten Twój bardzo drobny żwirek po prostu nie rozpuszcza się w wodzie i stąd to zmętnienie. Zaobserwuj w przysłowiowej szklance, jak się zachowuje i powinieneś znaleźć odpowiedź.
Chyba, że jesteś z rejonu o jakiejś specyficznej wodzie... Wtedy bawimy się w chemię, czyli zbadaj skład wody:) Odczynniki w zoologach, i nie jest to kryptoreklama:)

Miłej zabawy

Tirel

gajowy
06-09-2012, 07:00
Zmętnienie wody spowodowane może być dużą zawartością wapnia w miałkim żwirku, albo jest on zbyt drobny i z tego powodu osiada na ściankach. Inną możliwością jest gwałtowny przyrost populacji bakterii - stąd zmętnienie i osad. Proponuję wymusić cyrkulację wody - czyli zastosować filtr. Niech pochodzi z dwa - trzy dni i woda powinna zrobić się klarowna.

RMX
06-09-2012, 17:49
mam ten sam problem w akwarium :) na to niestety nic sie nie poradzi gdyz jest to typowy pyl ... u mnie w akwa zmetnienie takie znika po ok 24h a zadnej rybie to nie zaszkodzilo wiec watpie zeby krab tez mial problemy!!! na flitr polecam zalozyc gabke o bardzo drobnych oczkachi strumien wody skierowac ku powierzchni ... przyspieszy to odmetnianie :)

straku
07-09-2012, 01:08
Panowie (jak sądzę)!
Dzięki wszytskim za rady!!!
Najciekawsze jest to, zę każdy z Was miał po trosze rację. Ale po kolei:
1. żwir marmurowy siłą rzeczy musi pylić i pyli, co objawia się zmętnieniem wody
2. osad na szybach to faktycznie wapień - schodzi pod palcem, ale sie maże i źle wygląda
3. woda która piję (o zgrozo!!!) rzeczywiscie jest fatalna, choć wygląda całkiem nieźle; odstanie nic nie pomaga
4. zastosowanie filtra - owszem dało nawet niezły rezultat, ale i tak nie taki jakiego oczekiwałem
5. osad z powierzchni zebrałem dość łatwo za pomocą maczanej bibuły
6. pierwotniaki raczej wykluczam - to jedyny punkt, który raczej się nie sprawdził
7. płukanie 10kg żwiru porcjami po mniej niż 0,5kg w sitku p[owinno pomóc a nie pomogło :(
8. poruszajac żwirem na dnie i tak częśc pyłu podrywała się i powodowała zmętnienie, a krab pewnie robiłby to często ;)
9. rozwiazaniem idealnym był kontakt z producentem MHK (http://www.mhk.pdi.net/) okazał się najlepszym lekarstwem na zmętnienie. Otóż poradzono mi tam oczywiscie zmianę żwiru na kwarcowy (nie pyli, obojęntny dla wody). Wiedza, która posiadał ten pan była wszechstronna, tak na temat żwirów i ich wąłściwości jak i chemiczna, a nawet z zakresu akwarystyki.Słowem super!! <U>I najciekawsze, godne uwagi a wręcz pochwały: firma MHK wzięła na siebie brak kompentencji sprzedawcy! Obiecali mi na dostarczyć właśnie żwir kwarcowy na swój koszt!</U> Nota bene sklep, w którym kupiłem "odpowidni" zwir to ZOO Natura w Łodzi, Al. Włókniarzy, w centrum King Kros. Nie polecam tego sklepu tym bardziej po słowach jakie usłyszałem przez telefon, cyt. "Niech pan go ze dwa razy przepłuka i zaleje wodą, będzie kryształ(...) Dodam, że sklep wcale nie tani marża zaledwie +60% ceny detalicznej w sprzedazy u producenta. Żenada.
Dziękuję jeszcze raz wszytskim za pomoc w imieniu swoim i Leona ;)

krzdab2150
02-10-2012, 15:25
Wow!
Istnieją w Polsce takie firmy??
Super, niestety nie używam żwiru (jak używałem miałem znad morza, gdzie mieszkam). Kupiłbym woreczek!

42d3e78f26a4b20d412==