PDA

Zobacz pełną wersję : statecznik



snowqba
24-09-2012, 09:05
Kupilem swietlowke Sera 15W i niemoge nigdzie znalezc do niej statecznika o odpowiedniej mocy. Bylem juz w X sklepach elektrotechnicznych i wszedzie to samo. Nawet sprowadzic mi niechca bo pewno 1 sztuke im sie nie oplaca. Jest moze na necie jakis sklep z takimi rzeczami gdzie moge to znalezc? Pzdr

Papec7
24-09-2012, 09:09
o ile sie nie myle to 13 W chyba wytzymuje ale zawsze mozna dac wiekszy

Foxtrott
24-09-2012, 09:29
aż się wierzyć niechce, bo ja sporo świoetlówek pomontowałem i nigdy nie bylo problemow z częściami.
jak nie bedziesz miał nadziei na znalezienie u siebie czegoś to daj znać na gg2522319 to poszukam tu w poznaniu i mogłbnym Ci tu kupić.

aleksandra
24-09-2012, 12:52
ja 18W podłączyłam do 40W statecznika . Kup taki 2x20 =40W .Poszperaj w castoramie tam moze sa mniejsze
aleksandra

Foxtrott
24-09-2012, 12:55
jeśli podłączysz zły statecznik to możesz coś rozwalić.
ja np podłączyłem kiedyś do statecznika świetlówke o o wiele mniejszej mocny niż statecznik przewidywał i zaczął sie rozgrzewac potwornie.

KORSAKOW
25-09-2012, 03:49
sory ale to co mu polecacie jest bez sensu. Niech kupi świetlówke enegrooszczęgnoą na dużym gwincie o mocy 15 w albo 18w i z niej wyjmie statecznik elektroniczny, który zapala śiwtlówke bez mrugania, daje jej większą żywotność i kostule około 5 zł! (jesli kupi taką żarówke w promocji w markecie)

ja tak system mam na 4 swietlówkach w domu 1 w terra u lega a 3 w akwariach

jakby ktoś miał jakieś pyatnia jak to zrobić to prosze pisać na mail z profilu ;-)

Yeter
25-09-2012, 12:29
polecam sposób KORSAKOWA. Dokładny opis jest na terrarystyce.pl w artykułach

Tirel
27-09-2012, 02:31
Aloha!

Zanabądź 18W, u mnie działa i niech nie gadają, że nie mają w ofercie:))

straku
01-10-2012, 07:15
Czołem!
Kilka odpowiedzi ekektryka:
- pokazcie mi dławik (statecznik), który sie nie grzeje - większy dławik to wiecej wydzielanego ciepła;
- moc dobiera się tylko po to, aby zmnijeszyć stratry cieplne; zawsze mozna załozyć większy, tak samo ze starterem
- elektroniczny dławik też się nieco grzeje (sterujace traznzystory mocy), ale ma wiele zalet:
+przedłuża żywotnosc światlówki, ponieważ startuje w lepszych warunkach (wysokie napięcie),
+lepsza stabilizacja prądu żarników (to własnie poprawia żywotnosć), mniejsze straty cieplne mocy (nie grzeje się), brak startera, a więc prostszy układ elektryczny,
+ eliminuje migotanie światlówki, ponieważ nie działa juz przy 50Hz a przy 100Hz.
Dla bezpieczeństwa do 15W światlówki kup żarówkę energooszczędną 18-20W - zaoszczędzisz sobie za jakiś czas wydatku, kiedy tranzystory mocy sie przegrzeją. Nie polecam pracy układu na granicy jego mocy maksymalnej. Zawsze mozesz założyć na nie małe radiatorki (kawałki blachy - ale strożnie!!).
Stosuje to rozwiazanie i sprawdza się doskonale. Przy 15W świetlówce mam układ od żarówki 20W - tranzystory prawie się nie grzeją, co wróży im długą zywotność.
Jednak i takie rozwiazanie ma wady! Panuje na nim wysokie napięcie, a przy starcie wzrasta donawet 1000V, konieczna dobra izolacja antywilgociowa, wentylacja układu, itp. Najlepiej zamontować ukąłd na zewnątrz pokrywy.
No, może wystarczy ;)
Pytania dodatkowe kierujcie na mój na email (w tym tygodniu może mnie nie być, więc cierpliwości)
Pozdrowy

amarc
01-10-2012, 08:51
Witam wszystkich,
człowiek wie, co pisze. Potwierdzam rzetelność wypowiedzi.

amarc
02-10-2012, 00:35
Drobna korekta:
chociaż świetlówki zasilane klasycznie (dławik + starter) pracują co prawda z częstotliwością prądu sieciowego 50Hz, to jednak częstotliwość generowanego światła wynosi u nich 100Hz (szczegół: na falę 50Hz składa się połówka "+" i "-", a świecenie luminoforu w świetlówce odbywa się zarówno przy "+", jak i przy "-", co daje 100Hz). Natomiast świetlówki zasilane elektronicznie nie pracują na 100Hz, ale na grubych kHz, zależnie od producenta (np. na 40kHz = 40000Hz).
Co to ma wspólnego z "migotaniem" świetlówek ? Ani częstotliwości 100Hz, ani przykładowej 40kHz ludzkie oko nie zauważy, dodając do tego jeszcze fakt, że luminofor świetlówki ma bezwładność świetlną (tnz. po zaniku prądu przez ułamek sekundy jeszcze świeci). Skąd więc pochodzi migotanie ? To zjawisko, mówiąc w skrócie, "pracy" mas par rtęci w świetlówce - przy niskiej częstotliwości pobudzania (np. 50Hz) masy te w części egzemplarzy świetlówek mogą podczas pracy wpadać w drgania nieharmoniczne z częstotliwością dużo mniejszą od 50Hz, dając na długości świetlówki różne natężenie emitowanego promieniowania, co objawia się jako migotanie. Przy zasilaniu z dużą częstotliwością (np. 40kHz) drgania par rtęci praktycznie nie występują, natomiast czasami można zaobserwować inne zjawisko - stojącą lub przesuwającą się falę poprzeczną, co wygląda, jakby świetlówka świeciła delikatnymi prążkami. Po rozgrzaniu się świetlówki zasilanej elektronicznie to zjawisko również praktycznie zanika.

Uff, ale to jest w końcu forum terrarystyczne.
Może zatem pytanie związane z powyższymi sprawami. Nigdzie nie udało mi się znaleźć jakichkolwiek wyników badań na temat wpływu częstotliwości oświetlenia na widzenie (lub chociaż zachowanie) gadów. Przyjmuje się, że ludzkie oko widzi pulsujące światło, jeśli jego częstotliwość nie przekracza około 25Hz. A jak jest z gadami ? Czy 100Hz dla nich wystarcza, aby nie widziały migotania ? Może migotanie męczy gady tak, jak ludzi ? Nie mając pewności stosuję tylko zasilanie elektroniczne, które poza tym zżera mniej prądu (przykładowo: świetlówki 2x36W + dławik zużywają ponad 100W, a zasilane elektronicznie nieco powyżej 72W).

Jeśli ktoś dysponuje jakimś linkiem odpowiadającym na to pytanie, to bardzo proszę...

straku
02-10-2012, 04:02
No to amarc żeśmy się dogadali ;)
Ale najważniejsze, że ktoś z tego będzie mial pozytek, czegos sie dowie.

Ciekawe pytanie zostalo zadanie na stronie Kraba Stefana (www.krabstefan.prv.pl). Chlopak zadalpytanie o mgielke wytwarzana ultradzwiekowo. Zasada prosta - roztrzepac powierzchnie wody tak bardzo, aby z czasteczek wody utworzyla sie opadajaca mgla. Ale czy to jest zdrowe dla zwierzat, zwlaszcza tych, ktore ultradzwieki slysza?
Osobiscie bym nie zastosowal tego rozwiazania w terraium, choc moze efekt jest nieziemski.
Pozdrowy.

amarc
02-10-2012, 05:16
Hmm, no tego, więc że tak powiem, he, tak, to jest też ciekawe pytanie - czy nawilżacz ultradźwiękowy nie przeszkadza gadom ? Spostrzeżenia: oświetlenie jest zapalone cały dzień, nawilżanie ultradźwiękowe cały dzień raczej nie musi działać (czy potrzebna jest wilgotność >100% ?), więc włączane powinno być na krótkie okresy. Nawilżanie takie emituje ultradźwięki. Oświetlenie ze statecznikiem elektronicznym również EMITUJE ultradźwięki, choć o zdecydowanie mniejszej mocy, niż nawilżacz ! Oświetlenie z dławikiem i starterem nie emituje ultradźwięków, ale słaby ton 50Hz lub nieregularne brzęczenie.
Dotychczas na żadnej ze stron poświęconych gadom nie natknąłem się na informacje, iż ultradźwięki pochodzące od oświetlenia zasilanego elektronicznie szkodzą im lub wywołują u nich dziwne zachowania. Nie znalazłem żadnych przeciwskazań do stosowania takiego rozwiązania.
Może ktoś ma jakiś link odpowiadający negatywnie na takie pytania ? Jeśli tak, to chętnie się zapoznam. Myślę, że mr straku też by to sobie obejrzał...

straku
02-10-2012, 05:44
Wlasciwie to nie mialem na mysli samych skorup, a zwierzeta ktore czesto egzystuja z nami w domu. Pozostaje do rozstrzygniecia kwestia mocy i techniki wytwarzania mgly z wody. Amarc dobrze zauwazyl, ze 100% wigotnosc nie jest konieczna.
Oczywiscie chetnie bym poczytal na temat: "Wplyw ultradzwiekow na zwierzeta w terrarium, w kontekscie hodowli kraba teczowego" [niezly temat na rozprawe doktorska ;) ]. Poszukam czegos w necie, obecnie jestem na szkoleniu i nie mam czasu na czesanie netu :)
Pozdrowy.

42d3e78f26a4b20d412==