PDA

Zobacz pełną wersję : Spryskiwanie .. odwieczny problem :)



Fredomirek
24-09-2012, 17:31
Witam!
Chciałbym zapytać co robić żeby ścianki terrarium nie były ubrudzone po każdym spryskaniu? Chodzi mi oczywiście o pozostający osad. Ja mam ten problem w terrariach z płazami i owadami. Sądzę, że woda destylowana nie będzie zostawiała śladów, można ją dostać za grosze .. tylko czy to nie jest szkodliwe, że jest taka zupełnie wyjałowiona? Czy ktoś stosował dłuższy czas samą wodę destylowaną?
Słyszałem o wodzie bez toksyn którą można przefiltrować filtrem podwójnej osmozy czy jakoś tak (nie znam się na tym) ale niestety nie dysponuję takim czymś :)
Czytałem również o mieszankach destylowanej z kranówą ale w końcu część wody z kranu będzie zostawiać te ślady i zacieki. Proszę o sprawdzone sposoby i u jakich zwierząt je stosujecie?

Pozdrawiam, Piotr

Foxtrott
25-09-2012, 01:44
nigdy tego nie sposowałem, ale w Poznańskim Starym Zoo w pawilonie płazów gadów stosują tylko destylowaną, albo z osmozy(niepamietam którą dokładnie) i niemają zacieków.

mrowa
25-09-2012, 01:50
Picie przez czlowieka wody destylowanej powoduje obnizenie pozimu elektrolitow, gdzyz wszystkie pierwiastki dyfuduja z godnie z gradientem stezen. Polecal bym wode np oligocenska gdyz ona (tak mi sie wydaje) zawiera mniejsza ilosc jonw wapnia, ktore sa odopwiedzialne za owy nalot.

_INVISIBLE_
25-09-2012, 05:15
Ja uzywam wody destylowalen do zraszania terrariow ptasznikom i jest wrzystko OK

Fredomirek
25-09-2012, 06:42
Mrowa ale w końcu płazy tej wody nie będą pił więc chyba im nie zaszkodzi :)?

Pozdrawiam, Piotr

afrox
25-09-2012, 08:34
he ja tam całyczas pryskam oligoceńską ale mimo to i tak mam te wstrętne zacieki...paskuctwo... nic tylko pozostaje myć szybki co kilka dni...

Arr
26-09-2012, 02:55
Najlepiej spryskiwac woda "neutralna" tzn. albo destylowana albo po oczyszczeniu w filtrze odwroconej osmozy (RO). Tylko jak zwykle jest druga strona medalu bo:

1) tania woda destylowana (taka sprzedawana na wszystkich stacjach benzynowych) z uwagi na aparature jaka jest przygotowywana zawiera duze ilosci toksycznych zwiazkow miedzi (np. zdecydowanie nie jest polecana do domieszek w akwarystyce), nigdy nie wiadomo jak moze wplynac na zwierzeta;

2) filtry RO (o ile takiego nie masz) to raczej spory wydatek i to zarowno zakup , jak i utrzymanie/eksploatacja (niestety co jakis czas nalezy wymienic wklady w filtrach - koszt kilkadziesiat zlotych da sie jeszcze przezyc, troche gorzej ma sie sprawa w przypadku wymiany membrany bo ich ceny z regoly liczone sa juz w setkach zlotych); dochodzi jeszcze koszt wykonania przerobek w instalacji wodnej gdyz takowe filtry znacznie wiecej wody oddaja do kanalizacji w postaci odpadowej niz generuja tej wlasciwej neutralnej...

Ciezko wiec znalezc jakis zloty srodek. Ja staram sie jak najmniej pryskac po szybach i regularnie czyscic.

Pozdrawiam.

Macha
26-09-2012, 11:09
A czym najlepiej zmywa się ten osad? Polećcie jakiś dobry środek:)

qufello
26-09-2012, 12:39
do osadu dobry jest ocet na szmatke albo na wate - dobrze dziala, a jescze co do wody i osadow ja mialem kiedys przegotowana tzn gotowalem ja ze 3 razy ( gotowalem ona stygla i jescze tak 2 razy) albo mam taki filterek ze wleewa sie wode do dzbanka w ktorym jest filterek i on juz czyscil wode elegancko, narazie nie mam problemow z osadem od kilku tyg.

qufello
26-09-2012, 12:40
P.S. tylko uwazaj zebys duzo octu nie nalaz na szmatke bo to moze pokropic ziemie a nie wiem jakie tego moga byc skutki (biorac pod uwage ze ocet na spirytusie to gady sie nawala i beda ciagle spaly :P )

petr
26-09-2012, 13:12
Cytryna - nie smierdzi jak ocet a skutek ten sam - sprawdzone.
Czyściłem w ten sposób kiedyś jakieś długo nie używane akwarium. Przetarłem kawałkiem cytryny, poczekałem paredziesiąt sekund i spokojowo zmylem.

dr Robert
26-09-2012, 14:34
W przypadku płazów odradzam ocet, istnieje niebezpieczeństwo styku płaza z octem co na pewno spowoduje poparzenie. Woda pozbawiona większości pierwiastków czyli po osmozie lub destylowana na dłuższą metę nie jest dobra. Płazy wchłaniają wodę przez skórę i trochę tych elektrolitów potrzebują. Stosowanie wód mineralnych zupełnie bez sensu często mają więcej wapnia niż woda z kranu. Polecam mieszanie pół na pół odstanej kranówki z destylowaną lub gotowaną. Najbardziej wskazane jest chyba jednak zeskrobywanie osadów żyletką.

Macha
27-09-2012, 09:30
Dzięki za porady:)

Fredomirek
29-09-2012, 05:22
Ja również dziękuję za wszystkie odpowiedzi na ten temat :)

Pozdrawiam, Piotr

MATYLDA
02-10-2012, 14:28
Ja od pewnego czasu spryskuje woda mineralna niegazowana a konkretnie Żwycem.........Jestem zadowolona.....szyby czyste:)

Namor
05-10-2012, 18:18
Jeśli chodzi o czyszczenie akwarium lub terrarium to polecam przejść się na bazar do ruskich i za grosze kupić ( nie wiem jak to poprawnie nazwać ale to wygląda jak pęczek wiórów metalowych ) nie rusuje szybek , nie jest toksyczne ale za to bardzo skuteczne.
I jeśli chodzi o utrzymanie wilgotnośći to poszukaj na Biofilu ( jest tam urządzenie rozbijające wode na pare ) super efekt jak ciekły azot snuje się mgiełka po ziemi.

Szpila
24-11-2012, 14:32
Jeśli ma się zwierzęta zlizujące wode ze skałek oraz własnego ciała [nie piją z miseczki] to nie polecam wody destylowanej ponieważ wypłukuje witaminy oraz inne składniki z organizmu, a sama nic nie wnosi

42d3e78f26a4b20d412==