PDA

Zobacz pełną wersję : Jak trzeba się opiekować jaszczurką zwinką?



Megara
25-09-2012, 03:22
Kto wie niech napisze. Mam ją dopiero 1 dzień, od 10 listopada 2003 roku.

koksik
25-09-2012, 03:29
wypysc ja. zwinki sa pod ochrona nie wolno ich trzymac w domu

king
25-09-2012, 03:30
PO RAZ SETNY! WSZYSTKIE POLSKIE GADY I PLAZY SA POD OCHRONA, WIEC WYPUSC JA NA WOLNOSC!

MataManX
25-09-2012, 03:43
Wypuść ją nie ze względu na przepisy ale na to że jeśli naprawdę chcesz jej dobra to nie zapewnisz jej takich warunków aby sięczuła jak w środowisku naturlanym jeśli chcesz aby się czuła jak najlpeiej to wypuść ją

Double
25-09-2012, 03:47
do jasnej... mowicie do dziewiecielotniej dziewczynki:) Meg, nie wolno trzymac zadnych gadow ani zabek w domu ktore schwytalo sie na dworze, bo przeciez u ciebie w domu by zginely, a tak na wolnosci moglyby sie jeszcze rozmnozyc!!!

Megara
25-09-2012, 04:10
A czy nie zamarznie? Ziemia jest bardzo zamarznięta , czy ona potrafi przekopać sobie jamkę? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Megara
25-09-2012, 04:10
Dziękuję za odpowiedź.

Megara
25-09-2012, 04:11
A jak będzie się czuła jak u mnie w ogóle nie śpi?

Megara
25-09-2012, 04:12
Ale jest prawie zima. Mój tata znalazł ją przemarzniętą na ścieżce koło lasu. Była tak zmarznięta że nie mogła się ruszać!

king
25-09-2012, 04:22
meg to teraz ją trzeba wypuscic w lesie, im szybciej tym lepiej. jesli tego nie zrobisz jaszczurka i tak zdechnie u ciebie ze stresu lub braku odpowiednich warunkow, teraz jest czas kiedy zwinki sie zakopuja i zapadaja w sen zimowy, wiec im szybciej ja wypuscisz tym bedzie miala wieksza szanse na przezycie.

dr Robert
25-09-2012, 04:47
Trzeba usypać kopczyk z liści, przykryć to gałęziami, aby wiatr nie zdmuchnął liści. Powinno to być w miarę blisko od miejsca, gdzie jaszczurka została znaleziona i jaszczurkę umieścić w środku tego kopczyka. Po prostu przysypać ją grubą warstwą liści (ok. 50-70 cm). Jej nic się nie stanie, a wiosną jak poczuje ciepło sama się odkopie.
Inny sposób to wrzucenie jej do sredniej plastikowej przenośki - plastikowego pudełka z siatką, np. typu fauna box które w połowie wypełnione będzie mchem i liśćmi, wrzucenie tam jaszczurki i umieszczenie w lodówce. Mech i liście powinny być stale wilgotne (ale nie ociekające wodą, nie mokre !). Lodówka musi być ustawiona na 3-6 stopni Celsjusza, raz na 2-3 tygodnie trzeba dodać odrobinę wody jeśli podłoże wysycha (ale lodowatej, nie z kranu, ale stojacej w lodówce. Nie wolno budzić jaszczurki w trakcie zimy, kazde przebudzenie, podwyższenie temperatury to utrata zasobów pokarmowych ! Jaszczurkę można wybudzić w marcu (ale powoli zwiększać temperaturę !) , a wypuścić na wolność jak bedzie ciepło, w końcu kwietnia. Drugi sposób jest trudniejszy, wymaga precyzyjnej lodówki.

Megara
25-09-2012, 04:57
Dziękuję za szczegółowy opis. Wybieram wariant 1. Pozdrawiam.

Megara
25-09-2012, 04:58
Dzięki, dr Robert mi poradził już wiem co zrobić. Pozdrawiam.

dr Robert
25-09-2012, 05:10
Jeszcze uzupełnienie. dobrze byłoby, aby liście w środku kopczyka tez nie były całkiem suche, ale wilgotne.

Megara
25-09-2012, 06:45
Postaram sie. Skąd pan tyle o tym wie?

Hari
25-09-2012, 07:34
...bo to jest dr Robert ;)
Dobrze zrobiłas, ze postanowilas wyposcic jaszczurke na wolnosc. Teraz dodatkowo jest ładna pogoda, wiec nie powinna miec problemow z przezimowaniem. Wbrew pozorom nasze rodzime gady praktycznie nie dają sie utrzymac w warunkach domowych.

Devil_
25-09-2012, 10:02
Hari napisał(a):

> Wbrew pozorom nasze rodzime
> gady praktycznie nie dają sie utrzymac w warunkach domowych.
>

Swojego czasu (kilka lat temu) z powodzeniem utrzymywalem ten gatunek jaszczurek w terrarium (doszlo nawet do zlozenia jajek), niestety nie mialem wtedy pojecia o tym ze nie wolno ich obracac jak i nie wiedzialem ze wszystkie polskie gady sa pod ochrona...;]

FURUS
25-09-2012, 14:35
ja jak mialem 9 czy 10 a\lat zlapalem kilka zwinek i wpuscilem je do akwarium z ziemia lisciami i takimi tam:P mialem ich 5 czy 6 mialem je chyba ze 2 lata a jak je wypuszczalem to wypuscilem juz 13 sztuk:D rozmnozyly sie skubance:P

dr Robert
26-09-2012, 14:37
Nie bedziemy tu rozprawiać o błędach młodości :), aby nie zachęcać innych. Najtrudniejsze w hodowli krajowych gatunków jest zimowanie. Jaszczurki zwykle jesienią przestają jeść i usilnie próbują wydostać się z terrarium, gdyż jest to czas poszukiwania zimowisk. Wtedy też chudną i niestety wiele z nich nie przeżywa tego okresu.

scoobi_21
27-09-2012, 14:42
Powiem tak hoduje zwinki juz od dluzszego czasu i czuja się swietnie .Sa trzymane w bardzo duzym terarium i wydaje mi sie że czuja się w nim świetnie gdyz doskonale się rozmnażają i niemam z nimi wiekszych kłopotow

xol
27-09-2012, 16:17
Nie ma się czym chwalić :(

czesiek
27-09-2012, 16:49
No właśnie przez postępowanie takich osób jak scoobi, które za nic mają prawo terrarystyka jest postrzegana jak zagrożenie dla środowiska. Tego kraju nie da się ucywilizować.

scoobi_21
28-09-2012, 07:41
Nierozumiem dlaczego trzymanie zwinek w terarium uwazasz za zagrozenie . Czy trzymanie innych gatonkow ktore pochodza na z ameryki jest czyms wporzadku tak samo moge powiedziec ze czuly by sie w naturalnym srodowisku lepiej niz w terarium

dr Robert
28-09-2012, 09:41
Zwinki w Polsce są pod ochroną. Czy trzeba jeszcze jakiś argumentów ?
Środowisko terrarystyczne w Polsce jeśli w ogóle takowe istnieje powinno unikać jak ognia ludzi którzy łamią prawo o ochronie gatunkowej i trzymają gatunki chronione. Dla swojego własnego interesu.

dr Robert
29-09-2012, 11:30
Poza tym scoobi 21 zastanów się kiedy kłamiesz ? Czy tutaj pisząc, ze doskonale zwinki Ci się rozmnażają czy też w swoim profilu, gdzie jest napisane, że nie rozmnożyłeś ich jeszcze. Chyba nie jest to rozdwojenie jaźni ?

Double
30-09-2012, 02:29
TRZYMAJCIE MNIE BO ROZSZARPIE! facet (scoobi21) czy ty jestes zdrowy?! trzymac DZIKIE CHRONIONE ZAGROZONE zwierzeta takie jak padalec, zaskroniec zmijowy czy 12 zwinek w domu?! gdybym tylko mogla zrobilabym ci najazd na chate z jakims urzędasem i zaplacilbys taka kare zebys sie zes......

Marcin Kranc (Shazzy)
01-10-2012, 07:34
Jest jak jest i ludzie robia jak robia ale nie mozna byc zlosliwym a juz w zadnym wypadku donosic (chyba ze skrajne przypadki) kazdy ma wlasne sumienie i sie z nim rozlicza zakaldajac ze sie utrzymaja te jaszczurk ii rozmnoza i ze bedziesz je wypuszczal rozmnozone bedzie mialo pozytywny wplyw ale powtarzam zakladajac ze byloby to rozmnazanie bez stratne co jest szalenei trudne u takich gadow ja wole hodowac zwinki p oprostu w ogrodku ;) gdyby nie te ptaszorska tylko ktore mi je wylapuja jak przychdoza sie napic do oczka :(

Yeter
01-10-2012, 09:44
Zacieło mnie jak do profilu scoobiego zajrzałem...ptasznik jakoś odstaje...

dr Robert
01-10-2012, 10:21
Wypuszczanie w obcy teren jaszczurek rozmnozonych w niewoli może być również bardzo szkodliwe dla gatunku i srodowiska. Jaszczurki takie trzymane w niewoli mogą być nosicielami chorób, pasożytów nieznanych u polskich gadów (jesli w domu mamy jednocześnie zwierzaki egzotyczne), co grozi całej dzikiej populacji ! W nieznanym sobie środowisku szybką zresztą stają się ofiarą drapieżników (ponieważ nie znaju terenu, tras ucieczek itp.) lub nawet innych jaszczurek ! Konsekwencje takich działań są często większe i bardziej szkodliwe niż to się wydaje osobom nie mającym pojęcia o czynnej ochronie gadów.
Zarówno, wyłapywanie, przetrzymywanie, rozmnażanie i wypuszczanie gatunków chronionych wymaga zezwolenia Ministerstwa Środowiska. Z sumieniem nie ma to nic wspólnego. Jest to łamanie prawa.

noelka
01-10-2012, 13:03
scoobi ciesz sie ze nie ma Twojego adresu zamieszkania w profilu bo ktos pewnie z mila checia zaserwowalby Ci wjazd na chate z jakims przemilym urzednikiem.

pozdrawiam :)

42d3e78f26a4b20d412==