PDA

Zobacz pełną wersję : Schemat mojego terrarium



Lord_Leoric
01-10-2012, 09:38
Witam!

Oto schemat mojego terrarium, które mam zamiar niedługo zacząć robić :). Zamieszka w nim (do czasu az z niego wyrosnie :P) Pyton tygrysi który ma obecnie ponad 180 cm.

A teraz troche na temat budowy:

Cały szkielet terrarium bedzie zrobiony z drewnianych belek (na schemacie kolor brązowy) 10x10 [cm] oraz 10x5 [cm]. Belki 10x10 to te w pionie, zaś 10x5 w poziomie (szkielet jest dosyć masywny ponieważ będzie miał za zadanie utrzymać w przyszłosci na sobie terrarium o podobnych wymiarach). Na niebiesko zaznaczyłem szyby, (grubość szyb nie jest jeszcze ustalona... zalezy od prowadnic, ale myślę, że 4mm albo 5mm) które będą umieszczone w prowadnicach. Ściany terrarium bedą zrobione z płyt OSB o grubości 12mm. Z lewej strony zamontowana będzie półka na wysokości ok. 40-50 cm. W środku terrarium bedzie zwisała na wysokości 60-80cm lampa (1) z żarówką grzewczą o mocy 100-150 W (i tu mi doradźcie... o jakiej mocy zarówke zamontować?Która będzie lepsza?). Z lewej strony nad półką bedzie zamontowany ceramiczny promiennik ciepła (2A), podobnie z prawej strony (2B). Prawy promiennik będzie zamontowany pod samym sufitem (czyli na wysokości około 90cm nad podłożem). I tutaj równierz zwracam się do was o radę: o jakiej mocy zamontować promienniki? Z lewej strony oczywiście bedzie promiennik o mniejszej mocy niż z prawej ponieważ bedzie zamieszczony 50-60 cm nad półką na której wąż czasami będzie się wygrzewał.
To tyle jeśli chodzi o schemat... Mam zamiar jeszcze zamontować w terrarium mini wodospad i być może (nie na pewno...) urządzenie "Fogger" firmy Exo-Terra wytwarzające mgiełkę :). Do tego oczywiście jeszcze różne konary i roślinki... :o).

No... Myślę, że to by było na tyle :) Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie to piszcie. Być może wtedy projekt terrarium jeszcze się zmieni ;)

FarmeR
01-10-2012, 14:31
wyglada super nieznam sie na terra dla wezy... ale wydaje sie elegancko rozplanowane... i to jest najwazniejszcze szczegolowe plany.... a co do szyby to 5 mm ja mam 3 mm i jest wszystko ok... tylko oczywiscie msze miec zwiekszona ostroznosc niz gdybym mial 5 mm

Bodek2
03-10-2012, 06:22
Napewno bedzie niesamowite, zamesc fotke jak bedzie gotowe. Ja moge zapomniec o tak duzym terra w moim małym meszkanku.

Lord_Leoric
03-10-2012, 09:50
Zapomnialem narysowac jeszcze jak chce zrobic wentylacje :)
Otóz tak jak widac ponizej... Na czerwono zaznaczylem miejsce gdzie beda zrobione otwory wentylacyjne. Do tego uzyje plyty perfomowanej (chyba dobrze napisalem... :P) o szerokości 10cm. Tylko doradzcie mi jeszcze czy z przodu zrobic 2 otwory tak jak jest na rysunku, czy jeden? Jak jeden to ktory lepiej by pasował? Górny czy dolny?

http://michalwajdzik.fm.interia.pl/schemat_terra(went).JPG

koksik
03-10-2012, 16:15
ja bym zrobil sufit - przod, a jak juz chcesz z boku to jedna na dole z przodu a druga z boku na gorze:)

Lord_Leoric
04-10-2012, 05:24
Niestety od góry nie moge zrobić poniewaz tak jak naisałem wczesniej bedzie tam stało drugie takie terrarium... Tak wiec do wykorzystania na wentylacje mam tylko te dwie sciany...

apper
04-10-2012, 19:16
W czym robiles projekt?

Lord_Leoric
05-10-2012, 07:45
I to jest naciekawsze :P Bo projekt robilem w Paint'cie :P Nastepne projekty beda bardziej dokladne bo bede je robil w Corelu.

apper
05-10-2012, 11:27
W paintcie? Nie chce mi sie wierzyc... Jak zrobiles npwentylacje? Srzalki chyba musiales rysowac recznie...

Izabela
05-10-2012, 12:50
Projekt stanowi zapowiedź fajnego terrarium, tak mi się przynajmniej wydaje. Wprawdzie nie znam się na wężach (mam legwana), ale moim zdaniem moc żarówek możesz dopasować doświadczalnie - w zależności od tego, jaka temperatura będzie panowała w terra. A tak w ogóle, to co to jest to urządzenie "Fogger"? Jakiś rodzaj nawilżacza? Łączę pozdrowienia. Izabela

apper
05-10-2012, 15:01
Fogger rozbija wode na malutkie czasteczki tworzac rodzaj mgielki. Takie urzadzenie mozesz zobaczyc np na stronie biofila.

42d3e78f26a4b20d412==