PDA

Zobacz pełną wersję : Halogenik



Drobek
21-10-2012, 05:56
Takie małe lampki biurowe, halogeny (20-35W) po zdjęciu szklanej osłony świecą światłem UV.
Czy ktoś może podać w jakim procencie UVA, UVB wydziela???
Czy tak samo jak świetlówek te dobroczynne świało w halogeniku ma krótką żywotność?

mich299
21-10-2012, 06:07
a skad wiesz ze one emituja UV

koksik
21-10-2012, 06:08
o wlasnie pierwsze slysze, zeby lampka biurowa emitowala swiatlo uv, chyba ze to biuro jakiegos gada:)

Drobek
21-10-2012, 06:27
Pisze tak w Encyklopedi terrarystyki, na zachodzie tak nieraz robią i pozatym moje żółwie jak zdjąłem osłonkę to dużo częściej siedzą pod halogem i nabrały żywszych kolorów.

Czy ktoś może podać w jakim procencie UVA, UVB wydziela taki halogenik???
Czy tak samo jak świetlówek te dobroczynne świało w halogeniku ma krótką żywotność???

Yeter
21-10-2012, 07:51
Halogeniki po ściągnięciu szklanej osłonki emitują UV, ale z tego co gdzies kiedyś wyczytałem za mocne dla gadów

dr Robert
21-10-2012, 08:51
Jeżeli sa to halogeny produkcji Osram to na ich stronie firmowej są wykresy długości fal. Inni producenci pewnie robią podobne. Wydaje mi się, że jest to głównie UVA, ale dobrze nie pamiętam.

Black
21-10-2012, 10:44
Osobiscie stosuje taki halogenik w malym terra gdzie teraz mam feslumy. Halogenik mam firmy "ZeXt" model JDC 20W/220V i kosztuje 6,60zl Ich trwalosc niestety jest krotka jak sam producet nawet podaje na opakowaniu 2000h czyli jak dla mnie miesiac tylko:( Mi bardziej sluzy to jako promienik ciepla gdyz jest maly i miesci mi sie w pokrywie i gady nie maja do niego dostepu.
Na opakowaniu jest napisane i zaznaczone UV BLOCK (tlumaczac z ang. zacmieie), ale jakie promienowanie jest ciezko mi powiedziec ale raczej chodzi o UVA.
Podaje link do zarowek halogenowych firmy ZeXt http://www.zext.com.pl/zarowki_230v.htm

amarc
22-10-2012, 00:30
Widmo żarówek halogenowych jest przesunięte "w górę" w stosunku do widma zwykłych żarówek. Żarówki halogenowe emitują mniej czerwonego światła od zwykłych żarówek, natomiast zdecydowanie więcej niebieskiego, a także całą gamę promieniowania ultrafioletowego (UVA, UVB i UVC) - stąd wynika właśnie zimna, niebieskawa barwa światła halogenowego. Większość producentów, przynajmniej według ich zapewnień, bańki szklane żarówek halogenowych wykonuje ze szkła zatrzymującego (lub silnie tłumiącego) UVC i UVB, natomiast częściowo przepuszczającego UVA. Z punktu widzenia oświetlenia masz więc dość sporo UVA, natomiast z UVB jest raczej miernie. Dla gatunków, dla których zalecana jest obecność UVB, potrzebna jest i tak dodatkowa świetlówka (z UVB oczywiście).

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==