PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki ma skutek NADMIAR UVB u jaszczurek???



Double
19-11-2012, 08:46
nowotwór skóry?? uszkodzenie oczu?? oparzenia?? coś z koścmi??

Hari
19-11-2012, 09:25
Sztuczne UVB w nadmiarze napewno nie wplywa dobrze na oczy. Do tego powoduje oparzenia skóry. Te czynniki na pewno. Reszta nie wiem.

VENATOR
21-11-2012, 08:05
Double nie za bardzo wiem o co Ci chodzi… Rzeczywiście nadmiar UVB jest niebezpieczny ale stosując (zgodnie z przeznaczeniem) świetlówki terrarystyczne krzywdy jaszczurkom nie zrobisz. Świetlówkę 8.0 dla brodacza najlepiej stosować równocześnie z 2.0 (uzyskuje się wtedy bardziej naturalną barwę światła ) bez obaw przez 12-14 godzin na dobę a w okresie godów aby pobudzić aktywność jaszczurek dodatkowo zwiększa się ilość UVB do nawet 15% ogólnego spektrum ( np. stosując jednocześnie świetlówki 2.0 + 5.0 + 8.0) Ważne jest aby świetlówki były tak umieszczone aby gady nie miały do nich dostępu (chodzi o to aby nie leżały na nich ani nie zbliżały do nich głowy) oczywiście tak jak człowiekowi tak samo gadom nie sprawia przyjemności gapienie się na bardzo jasne światło ale mogą to robić gdy jest im zimno i próbują się ogrzać przy takiej świetlówce (oczy oczywiście zamykają ale UVB przenika przez tkankę(powieki) i może w ten sposób uszkodzić oczy. Inna sprawa to mniej lub bardziej specjalistyczne lampy emitują bowiem bardzo duże ilości UVB. Naświetla się nimi gady przez kilka do kilkunastu minut z odpowiedniej odległości ale np. raz dziennie, raz w tygodniu lub nawet pewnym gatunkom wystarcza to raz w miesiącu). Pomimo tego iż spełniają doskonale swoją rolę w profilaktyce jak również są niezastąpione w leczeniu krzywicy to powinny być stosowane tylko przez doświadczonych terrarystów bo o wypadek naprawdę nie trudno można zrobić krzywdę zwierzakowi i sobie samemu. Mam nadzieję że chodziło Ci głównie o świetlówki.

PS.
W profilu umieszcza się swoje zdjęcia ;)

Pozdrawiam

Double
21-11-2012, 08:38
chodzilo mi o ultravitaluxa glownie. stosuje go do agama naswietlajac go codziennie z odlegolosci jakiegos metra przez piec minut i chcialam sie dowiedziec o szkodliwosci uvb podczas nieprawidlowego go uzywania.

dr Robert
21-11-2012, 13:37
Przy przedawkowaniu Ultravitalux dochodzi do poparzenia skóry. najlepiej zaczynać od krótkiego czasu naświetlania i stopniowo zwiększać długość. Przy "brodaczce", gatunku pustynnym można do 10-15 minut dziennie (lub np. 20 minut co drugi dzień), ale stopniowo i z odległości 60-100 cm. To tak jakby przebywała w południowym słońcu ok. 2 godziny (to jest długo, większość gatunków pustynnych wychodzi na słońce tylko rano i pod wieczór).

42d3e78f26a4b20d412==