PDA

Zobacz pełną wersję : glina



snakeman
24-11-2012, 15:23
heh, czy ktoś z was ma może jakieś fajne paludarium, w którym tylna ścianka jest całkowicie zarośnięta, tak jak jakieś zbocze w lesie czy coś takiego? jeżeli tak, to błagam powiedzcie mi w jaki sposób można uzyskać taki efekt? ja wpadłem na pomysł aby ścienkę wykleić gliną (np szamotem) i to w niej posadzić rośliny oraz zamaskować ją później mchem... po tejże ściance miałaby spływać woda tak jak z jakiegoś małego źródełka. teraz pytanie czy woda wyżłoby sobie ładnie rowek i będzie ładnie spływać, czy też rozmoczy ściankę i spowoduje całkowite jej spłynięcie...? myślałem również że miejśce w którym woda miałaby spływać byłoby wklejonym kawałkiem gliny wypalonej, umieszczonej tak, aby brzegi jej były ładnie zamaskowane mchem.
jestem bardzo ciekawy waszych opinii, mam nadzieję że mój pomysł jest bardzo dobry... jeżeli kogoś to interesuje, to w terrarium tym będą żyły mantelle i może jakieś drzewołazy jeżeli możne je wogóle łączyć... z góry dzięki za odpowiedzi :D

Szpila
25-11-2012, 10:04
mi sie wydaje, ze glina sie zmyje

snakeman
25-11-2012, 10:42
ale jak byłby to taki twardy szamot?

Szpila
25-11-2012, 11:41
e ja sie nie znam na materialach budowlanych, moglby kros mi powiedziec co to jest szamot??

snakeman
25-11-2012, 11:49
szamot to jest glina taka zwykła, na pewno nie jest materiałem budowlanym :)
artyści z tego lepią :D

Szpila
26-11-2012, 00:01
aha hehe
no więc jak chcesz taką to musisz ja wypalić w piecu, a to chyba nie realne :P a i tak nie ma pewnosci ze sie nie rozmyje, lepiej uzyj cementu dekoracyjnego lub gipsu i go pomaluj jakas nieszkodliwa farba co nie przepuszcza wody

piotrs
26-11-2012, 02:53
Glina jest materiałem bardzo dobrym;ładnie się formuje,jest nietoksyczna i dobrze wygląda.Ma oczywiście wade w przypadku płynącej wody.Utwardzić-utrwalić można ją przez niewielki dodatek cementu,a powierzchnię można dodatkowo posmarować szkłem wodnym.Można też dodać barwnika do betonu-zielony,żółty,brązowy dla ukrycia szarawej barwy cementu.W glinę łatwo podczas formowania można powciskać gałązki,korzonki,mech itp.Mam tak u siebie,tak też były robione m.in.terraria w płockim zoo.Większe wypukłości można formować z pianki budowlanej lub kawałków styropianu (półki) i pokryć później masą glinową.Dla lepszego "przyklejenia"masy do styropianu trzeba najpierw "wetrzeć" w niego glinę.
Polecam ten materiał.Powodzenia.
Piotr

snakeman
26-11-2012, 06:14
wiesz jeżeli chodzi o względu estetyczne gliny to mi ona wisi, bo i tak zostanie zakryta żywym mchem :D
co do tego nierealnego wypalenia, to jest całkiem realne, bo chodzę na ceramikę :)
tak sobie myślę, że w miejsce gdzie bedzie spływać woda można wkleić wypalony kawałek gliny :) a potem go mchami i roslinkami innymi zamakować :)

Szpila
26-11-2012, 10:57
no, ale tak sie jakos domyslam, ze to bedzie tropikalne terra wie musisz utrzymywac wysoka wilgotnosc, no i para wodna bedzie sie skraplac wiec glinka moze stopniowo sie rozplywac

snakeman
26-11-2012, 13:29
no tak bedzie, ale wiesz pomimo to jak bedzie wilgotno, to jak wczesniej glina postoi dwa dni bez zraszania to trochę stwrdznieje

42d3e78f26a4b20d412==