PDA

Zobacz pełną wersję : Czy należy skalować hygrometry?



Pytong
28-11-2012, 04:24
Po zakupie hygrometru (firmy Eko-Terra) sprzedawca polecił mi go wyskalować (tzn. rozebrać, nasączyć i pokręcić wskazówkami na 100%) Okazuje sie to jednak nader kłopotliwe i zbytnio niewykonalne- więc zaczynam wątpić w słuszność tej porady. Tym bardziej, że na instrukcji tegoż urządzenia nie było podobnych zaleceń. Może coś poradzicie. Dzięki. Pozdrawiam.

PaWeL^
28-11-2012, 04:49
czesc

w sumie to zaleca sie owinięcie hygrometru w wilgotny ręcznik i ustawienie na 99% ale... przy takich hygrometrach to i tak nic nie pomoże :P mam taki sam i po włożeniu go do terra z gekonem lamparcim (terra stepowe) hygrometr wskazywał 40%, natomiast u skorpiona (terra tropikalne) gdzie wilgotność na oko wynosiła ok 80% hygrometr wskazywał niecałe 60% ! postanowiłem go wyskalowac i teraz u skorpiona wskazuje ok. a u gekona wilgotność jest zawyrzana o ok. 20% :(

Foxtrott
28-11-2012, 05:22
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=8488&t=8488

Hari
28-11-2012, 05:28
Te higrometry to zwykłe buble. Nawet wskalowanie Ci nie pomoze.

Pytong
28-11-2012, 06:46
To wobec tego stosować elektroniczne hygrometry zamiast wskazówkowyh "bubli", czy też w ogóle dać sobie spokój i utrzymywać wilgotność "na czuja" ? (Nawiasem mówiąc już nieopatrzenie rozwaliłem dwa takie "buble" usiłując je wyskalować i teraz nie wiem czy kupić kolejny tego typu... :-)

Pytong
28-11-2012, 06:47
To wobec tego stosować elektroniczne hygrometry zamiast wskazówkowyh "bubli", czy też w ogóle dać sobie spokój i utrzymywać wilgotność "na czuja" ? (Nawiasem mówiąc już nieopatrzenie rozwaliłem dwa takie "buble" usiłując je wyskalować i teraz nie wiem, czy kupić kolejny tego typu... :-)

Hari
28-11-2012, 07:35
dla jakiego zwierzaka? Wiekszosć terrarystów stosuje wlasnie metode "na czuja". Po jakims czasie nabierzesz praktyki. ;) Jezeli Cie stac, to jaknajbardziej mozesz zainwestowac w drogi higrometr.

Pytong
28-11-2012, 13:04
Mam Pytona Regiusa. Mam go od 2 tygodni i sukcesywnie kompletuje terarium. I tak własnie natrafiłem na spore wątpliwości z tym hygrometrem, bo jak już wspomniałem dwa zepsułem przy usilnych próbach skalowania :-) Coprawda nie były one z tej wysokiej półki (, bo ok. 20 PLN)- tylko, że nie wiem, czy teraz się nie "szarpnąć" i nie zainwestować w jakiś elektroniczny...Pozdrawiam

majes
28-11-2012, 14:08
ja mialem u skorpa ten z exo terra ale wskazywal jak chcial.teraz patrze na oko czy jest wilgotno.najlepsze te elektroniczne tylko ze drogie.pomysl czy naprawde jest on niezbedny??bo jesli bedziesz kontrolowal wilgotnosc na oko to po co wydawac pieniadze.(lecz z higro zawsze dokladniej :P)

Sm0k3D
29-11-2012, 06:50
ile mw kosztuje elektroniczny??

snakeman
29-11-2012, 10:41
hari, o dziwo mój higrometr, który kupił mi kolega na szkolne "mikołajki" dwa lata temu, działa i jego różnica z higrometrem elektronicznym to zaledwie 2% więc wydaje mi się, że jest to głównie kwestia tego, czy trafimy na dobry egzemplarz :|

Pytong
02-12-2012, 14:15
W castoramie termo & hygro elektroniczny z dwoma czujnikami kosztuje 75 PLN

42d3e78f26a4b20d412==