PDA

Zobacz pełną wersję : Otwór w szkle



Spellcaster
01-12-2012, 11:36
Szukałem w archiwum ale nie znalazłem . Jak wywiercić otwór w szkle ? Podobno są do tego jakieś specjalne wiertła . Próbował ktoś kiedyś tego ? Jezeli tak to jakim sposobem i z jakim skutkiem ?

ross
01-12-2012, 11:50
Ja jeszce chcial bym spytac czy mozna wyciac prostoklat na wentylacja mniej wiecj na srodku szyby.

rokoko
01-12-2012, 12:19
wiem tyle że w szkle sie wierci pod wodą ;)

FarmeR
01-12-2012, 13:44
z taka robota to najlepiej do szklarza bpo to cie taniej wyniesie niz mialbys kupowaz noze... specjalne... a z tego co wyczytalem w jednym budowlanym czasopisnie to tak:

przyjmijmy ze robisz okrogly otwor...
---bierrzesz plasteline i obklejasz obwod kola...
---do serodka wlewasz trohe oleju (czy cs takiego)
---potem beirzesz ten specjalny noz i wycinasz kuleczko i potem juz tylko lekko pukasz w to mloteczniek i musi zejsc jak po masle...

mowie to oczywiscie na podstawie takiego czasopisma... ale tak jak juz wpsomnialem lepiej wybierz sie do szklarza

rdz
01-12-2012, 13:52
Kiedyś próbowałem zrobić wiertarką małą dziurkę w szkle o 5mm zwykłym wiertłem jakimś DIAMENTOWYM ale niestety pękła jak tylko do tego sie zabrałem :/


Co do tego płynu to najlepiej denaturat albo rozpuszczalnik (tak się robi z płytkami ceramicznymi :))


Natomiast kwadrat mógłbyś "rokoko" spróbować wyciąć nożykiem do szkła (ale jakimś większym aby nie tylko naciąć ale przeciąć szkło) :))

Spellcaster
01-12-2012, 14:18
Ze szklarzem to będę miał mały problem bo z tego co sie dowiadywałem wiem ze w moim mieście zaden nie wykonuje takich otworów. A poza tym to terra jest zbyt duze zeby je tak poprostu zanieść i szklarz musiał by przyjść do mnie a pewnie zadnemu by sie nie chciało "fatygowac" dla jednego otworu. Myslałem ze będę mogł to zrobić sam. :-(

naimaD
02-12-2012, 01:33
--Kiedyś próbowałem zrobić wiertarką małą dziurkę w szkle o 5mm zwykłym wiertłem jakimś DIAMENTOWYM ----

To chyba nie moglo byc diamentowe:) tylko zwykle ze zwyklej lekko utwardzonej stali -czyli stali narzedziowej:)

majes
02-12-2012, 02:32
moze niech to zrobi ktos kto juz to robil bo jesli ci peknie to terra nowe bedziesz musial kupic a jesli peknie jemu te on Ci kupi ;-)
a wierceni9e nie musi byc w wodzie.mozesz caly czas polewac woda.
ale lepiej jak bys poszedl do fachowca.

pepre
02-12-2012, 03:09
wiele zalezy od tego jak solidnie jest zrobione terra (masz zamiar wiercic w ściance sklejonego terra, czy w samej szybie? jakiej grubości szkło?). Jezeli bedzie to dziurka na samym srodku to jest ryzyko ze pęknie.
Ja wiercilem otwory w sz kle (by zamontowac swietlówke) specjalnym wiertłem do szkla
http://www.exo-fauna.com/wiertlo.jpg

i jak juz wczesniej ktos wspomnial, najlepiej by szyba była zanurzona w wodzie, lub po prostu polej szybe by sie na niej zrobiła kałuża.

Spellcaster
02-12-2012, 03:33
Szkło jest grubości ok. 4 mm . Otwór wystarczy zeby miał średnice 1 cm. Planowałew wywiercenie go w prawym dolnym rogu tylnej ściany sklejonego juz terra. pepre co to za wiertło , gdzie je kupic , jak sie nim posługiwac i jakie są szanse na to ze nie potłuke wszystkiego w cholere ??

EKOLOGRP
02-12-2012, 09:40
Najlepiej podzwon i znajdź szklarza, który wierci otwory w szkle. Jak będziesz to robił sam to na 99% szyba pęknie. A specjalnego wiertła tak łatwo nie dostaniesz, a jak znajdziesz to cena z cała pewnością zniechęci Cię do zakupu. A wywiercenie otworu u szklarza kosztuje 5 zł. Więc sobie policz czas i pieniądze.

michal_
02-12-2012, 12:35
z tego co wiem to chyba nikt nie chce wiercić otworów w gotowych zbiornikach (terrariach). W samej szybie szybciej, ale też bywa z tym problem.

koksik
02-12-2012, 17:33
sluchaj, popierwsze nie woda, tylko nafta albo specjalne chlodziwo, do ciecia/wiercenia szkla, wiertlo kosztuje ok 20 zl, mozesz sprobowac sam wywiercic ale pamietaj ze musisz miec wiertarke z regulowanymi obrotami, jak wlniesz za szybko to szyba sie przegrzeje i peknie, wiercisz na wolnych obrotach a druga osoba w miejscu wiercenia smaruje chlodziwem, druga sprawa skoro chcesz zrobic mala dziure z boku na dole to podejrzewam ze to na kabel grzewczy, to lepszym pomyslem wydaje mi sie, zebys na rogu terrarium odcial kawalek szyby i jak wlozysz kabel to zasilikonujesz reszte dziury, bo z tym wierceniem to tak jak pisza powyzej, jest duze prawdopodobienstwo ze moze ci szyba walnac, bo jest przyklejona i sie nie amortyzuje, jest napieta i wszystko co ja naraza na jakies naprezenia moze spowodowac ze szybba peknie, i jeszcze jedno jak juz sie zdecydyjesz na wiercenie to przygotuj sie ze to jest jakies 20 min wiercenia:) ale sie rozpisalem:) dobra koncze pozdro

Spellcaster
03-12-2012, 03:03
Wszyscy mi odradzili więc sobie odpuściłem , za duże prawdopodobieństwo ze potłuke a szkoda by było he he . A jak obciąć ten róg ? Odkleić najpierw szybe ?
Chyba nie. Z tego co wiem to sklejonego szkła nie da się ciąć . Z tym rogiem tez było by dobrze .

koksik
03-12-2012, 07:43
sluchaj najpierw odklejasz ten kawalek szkla ktory chcesz odciac, przcinasz nozykiem i podwazasz delikatnie np. srubokretem, to jest szklo 4mm wiec nie powinno byc problemu

Spellcaster
06-12-2012, 06:54
No i stało sie . Postanowiłem zaryzykowac i zamiast wiercic otwór obciąc róg terra piłką do metalu :-) Szło mi juz nawet całkiem niezle kiedy nagle piłka mi sie obsuneła i uderzyła dosyc mocno w szkło . Serce mi staneło kiedy usłyszałem dzwięk tłuczonego szkła ....... Kiedy otworzyłem oczy na mej twarzy pojawił sie błogi usmiech poniewarz szyba pękła dokładnie tak jak chciałem ją obciąc ;-) Wniosek z tego taki ze czasami warto zaryzykowac .

Black
06-12-2012, 13:06
Tez o tym myslalem zeby rog obcjac ale estetyka.... W koncu postawiles na swoje.

Charry
06-12-2012, 14:33
Osobiście również wolę obciąć narożnik niż wiercić otwor w tafli szkła, jednak gdy nie da sie inaczej warto pofatygować sie troche i znaleźć szklarza który przyjedzie do domu wywierci otwór niż samemu probować takich akrobacji

42d3e78f26a4b20d412==