PDA

Zobacz pełną wersję : Podloze



cubante
27-06-2011, 06:59
Mozna mieszac torf kokosowy z ziemia taka do kwiatow doniczkowych. Nadaje sie taka mieszanka dle legwanow?

cubante
28-06-2011, 02:08
To moze byc ziemia do kwaiatow legi nie beda jej zjadac, a potem niedroznosc przewodu pokarmowego. Zawsze kozystalem z samego torfu, a teraz mam zbyt duze terrarium i chce ten torf z czyms pomieszac.

Pictus
28-06-2011, 03:10
pyt.zwiazane z torfem kokosowym,gdzie mozna takowy kupic? w jakich sklepach?
pozdrawiam

Arrow
28-06-2011, 03:32
hm...... juz bylo takie pytanie na poprzednim forum, w sklepach zoologicznych;) i ogrodniczych albo na gieldach itp.

cubante
28-06-2011, 04:04
No wlasnie, w sklepach:), ale kurde mozna go mieszac z ziemia do kwaitow czy nie? Ziemia do kwaitow szkodzi legwanom czy nie ?

Pictus
28-06-2011, 04:08
a moze sprobuj kory ozdobnej,w zoo widzialam w zasadzie tylko takie podloze

Arrow
28-06-2011, 04:29
ja bym nie polecal mieszania z ziemia jesli juz to z piaskiem(zaraz ktos powie ze to tez legwan zje), albo wymieszaj z kora

cubante
28-06-2011, 04:56
Kory nie mam skad zaltwic, bede dalej stosowal torf kokosowy (sprawdzone podloze, legwany dobze sie czuja z nim, latwo utrzymac wilgos w terra. bo torf dlugo trzyma wode). Z pisakiem nie bede exprymentowal:). No coz , zawsze mozna kupic pol tony torfu i wyspypac na podloge terrarium:)

Fryta
28-06-2011, 16:11
1. Nie torf kokosowy tylko włókno kokosowe (najcześciej dostepne w formie mielonej, a nastepnie prasowanej). Torf powstaje z obumarłych części mchu torfowca, więc z kokosem (palma) ma niewiele wspólnego.

2. Nie polecam kory dostepnej w sklepach ogrodniczych. Jest to zazwyczaj kora sosnowa, dość mocno przesycona zywicą. Nie wszystkie zwierzeta ją dobrze tolerują. Poza tym jest przeznaczona na wysypywanie alejek w parkach, więc nikt nie sprawdza jej czystosci pod wzgledem np zawartosci metali ciężkich.

3. Jak chcesz cos dać ciekawego na dno polecam tzw chips kokosowy lub akacjowy. W obu przypadkach jest to krajanka włókna kokosowego lub kory akacjowej. Ma postać kostek i brył o dość zwartej aczkolwiek miekkiej struktórze.

4. Można tez zastosować łupiny kawowca (do dostania za śmieszne pieniadze w wytwórniach wyrobów czekoladowych). Są one jednak dość twarde.

Jaymz
29-06-2011, 03:42
Dobra, dobra mieszacie chlopakowi, a on chce tylko wiedziec czy mozna pomieszac czy nie.
Otoz nie- w ziemi ogrodniczej jest duzo zwiazkow organicznych, ktore moga gnic, plesniec pod wplywem wilgoci, a poza tym moze ci cos wyrosnac..... cos nieprzewidzianego ;))
Najlepiej wymieszaj z piaskiem- tym do terra (jest grzybobojczy i bakteriobojczy).
Kora, jak mowi Fryta jest bardzo niezdrowa wlasnie przez zywice, ktora dziala na rozne zwierzeta, takze legi, uczulajaco.

Rysiek
29-06-2011, 08:42
Moj wyjada niekiedy ziemię z doniczek kwiatów domowych. Oczywiście jak nikt go nie dopilnuje :))). Ja bym nie mieszał. Jeśli legwan będzie lizał lub jadł piasek to też dla niego nie zdrowo. Rysiek

Jaymz
29-06-2011, 08:58
Chodzi o to, ze bardzo malo prawdopodobne jest, ze bedzie mu sie chcialo- co innego, jak ma piasek podany "na tacy" ;)))

Jaymz
29-06-2011, 09:05
Ps. Taka ilosc ziemi ogrodniczej Twojemu Guciowi chyba nie zaszkodzi ;)))
Musialby chyba zjesc z kilogram ;)))

Rysiek
29-06-2011, 11:04
To jest mała ilość ziemi i mam nadzieję , że mu nie zaszkodzi. Zauważyłem, że "bestia" upilnuje jak nie ma nikogo w pokoju i daje się do kwiatów, a w szczególności ziemi. O jego przestępstwie świadczy jego brudny pyszczek :))). Oj, pani krzyczy bo przeważnie Gucio upodoba sobie jej kaktusy:))). Ja jestem bardziej pobłażliwy. Wiem, że nie powinno się mieć piasku w terrarium, ja niestety mam. On go nie zjada, ale niekiedy liże trochę. Mam zamiar to w piątek zmienić na kostkę kokosową. Czy to podłoże sprawdza się, jeśli są w nim zasypane dwie grzałki ? W piasku miałem je zakopane i było ok. Szczególnie dogrzewałem nimi w nocy i zimą . Muszę tu dodać, że Gucio lubi często kopać w podłożu . Ile potrzeba takich prasowanych paczek podłoża do terrarium o wymiarach 150x100? Tak w przybliżeniu .
Rysiek

Fryta
29-06-2011, 11:07
zalezy jakie masz kostki. Duze (35/35/10cm) daja jakieś 70 litrów ściółki. Małe, wielkości cegły 8-10 litrów.

Jaymz
30-06-2011, 14:33
Tak, w końcu to twój mleczny synek:)))) więc jak można nie być pobłażliwym, prawda? :)))))0

Jaymz
30-06-2011, 14:38
Kokos sprawdza się znacznie lepiej, przede wszystkim pozwala lepiej (niż piasek) utrzymać wilgotność. A te grzałki.... a nie myślałeś,żeby przestawić się na kable grzewcze (są różnej mocy) ? Albo maty do grzania podłogowego w mieszkaniach (zamontowane pod podłogą terrarium)? Od dłuższego czasu są też dostępne maty grzewcze do terrariów- masz duży wybór;)) Powodzenia;))

dr Robert
01-07-2011, 02:13
Przestrzegałbym przed wszelkimi matami i kablami grzewczymi. Niezabezpieczone przed pazurami legwanów mogą być przyczyną porażenia prądem. A tzw. kamienie grzewcze - poparzeń.

Rysiek
01-07-2011, 10:24
Źle to sprecyzowałem. Pisząc o grzałkach miałem na myśli kable grzewcze. Mam 2 po 25W każdy. Są zabezpieczone cienką płytką z otworkami, a dopiero na to piasek, a już jutro kokos . Jak kopie to tylko do płyty. Do grzałek nie dostaje się. Kable są rozłożone dość równomiernie na połowie terrarium, tym samym ma do wyboru chłodniejsze miejsca na podłożu. Ale to ciepło mu odpowiada najbardziej. Z góry grzeją 3 żarówki ( Philipsa, do połowy posrebrzana powłoka ) umieszczone na różnych wysokościach. Świecą w miejsce gdzie zakopane są grzałki. Myślę, że tak mu to pasuje. Oświetlenie widać na załączonej fotce. Pozdrówko ! Rysiek

Jaymz
03-07-2011, 06:46
Powtarzaj, powtarzaj- sama prawda ;)))))
Ps. Terra tez godne pozazdroszczenia.... inne legi peklyby z zazdrosci.... no, przynajmniej znaczna ich czesc :))))

Rysiek
03-07-2011, 11:21
To zdjęcie terrarium przed rozbudową. Teraz wygląda o wiele ładniej, bo jest więcej roślin w środku, a samo terrarium jest znacznie powiększone. Zachowało ten sam kształt, ale jest szersze i dłuższe. Wysokość została ta sama. Podłoże zmieniłem już na kokosowe. Pozdrówko ! Rysiek
Jak będę miał zdjęcia nowego terrarium to prześlę.

Jaymz
06-07-2011, 14:28
Wiesz Rysiu, tez tak podejrzewam:)))) Czekam na zdjecie- z ciekawoscia. To co pokazales ostatnio bylo naprawde imponujace:))))

42d3e78f26a4b20d412==