PDA

Zobacz pełną wersję : Repti - Glo 8.0



cubante
09-07-2011, 12:51
Czy ta lampa 20W ma sie palic caly czas czy okresowo naswietlac?

nang
09-07-2011, 14:21
Swietlowki ReptiGlo 2.0; 5.0 oraz 8.0 moga sie swiecic przez caly czas tzn. w wiekszosci przypadkow przez 14 godzin dziennie. Swietlowka ReptiGlo 5.0 przeznaczona jest do terrariow tropikalnych; ReptiGlo 8.0 - do terrariow pustynnych; a ReptiGlo 2.0 w ktorej widmie jest tylko 2% UVB jest stosowana jako pomocnicza lub dla gadow o bardzo malym zapotrzebowaniu na UVB. Trzeba pamietac aby nie zaslaniac swietlowki zadnymi szklanymi badz plastikowymi plytkami, poniewaz nie przepuszczaja one ultrafioletu. Natomiast dobrze jest oslonic rure swietlowki siatka metalowa, tak aby jakis wiekszy gadziorek nie stlokl jej (swietlowki te maja dosyc cienkie szklo).
pozdrawiam
nang

cubante
10-07-2011, 03:41
a metalowa siatka nie bedzie sie zbytnio nagrzewac?

Czyli dla lega najlepsza jest 5.0

agape
10-07-2011, 16:10
a 50W zarówka może byc?

nang
11-07-2011, 00:29
ale jaka i w jakich okolicznosciach ta 50 W zarowka? :)

nang
11-07-2011, 00:41
Nie bedzie sie nagrzewac. Swietlowki nie wydzielaja
zbyt duzo ciepla. U mnie 40W swietlowka jest oslonieta
siatka metalowa i siatka ta nie nagrzewa sie. Zastosowalem
siatke tzw. techniczna o wielkosci oczek 1 x 1 cm z drutu
o grubosci 1 mm. Odleglosc siatki od swietlowki wynosi okolo
2 cm. Siatka otacza swietlowke, jest uformowana w ksztalcie
litery "U".
pozdrawiam
nang

nang
11-07-2011, 00:50
Zapomnialem jeszcze dodac, ze na koncach siatke
trzeba zabezpieczyc, zeby ostre konce drutow nie
pokaleczyly gadziorka. Mozna np. konce drutow pozaginac
do wewnatrz.
Jesli chodzi o typ swietlowki to mysle, ze mozesz tez zastosowac
ReptiGlo 8.0. W terrarium tropikalnym jest duzo zacienionych
miejsc, a poza tym udzial promieniowania UVB w tych swietlowkach
szybko spada i trzeba je wymieniac co 6 miesiecy. Ale tak naprawde
to 8.0 jest dla gadow pustynnych a 5.0 dla zyjacych w tropikach.
pozdrawiam
nang

agape
11-07-2011, 03:47
5oW zarowka repti na dzien - dla legwana oczywiscie!

basik
11-07-2011, 11:07
Przeczytałam i sie przeraziłam. Kupiłam terrarium w sklepie -ma górną szybę. Nad nią jest pokrywa i zamontowana świetlówka repti-glo. Czy to znaczy, że ja od 3 miesięcy naświetlam swojego gada bez sensu. Czy szyba pochłania całe promieniowanie ultrafioletowe czy tylko jego część?
Basik

Arrow
11-07-2011, 11:10
niestety tak, trzeba bylo troche poczytac bo szkoda swietlowki szyba pochlania wiekszosc promieniwoania takze Towje "naświetlanie" to poprostu "swiecenie"

Rysiek
11-07-2011, 11:45
Basiu jeśli już zaczniesz prawidłowo naświetlać swojego legwana, pamiętaj, że taka świetlówka mimo iż świeci nadal, traci po paru ( ok.6-8 ) miesiącach swoje właściwości. Nie emituje już UV. Pozdrawiam ! Rysiek
Ps. Ja korzystam z Osram Ultravitalux, którą już na forum trochę opisałem . Naświetla się co 2-3 dni z odl. 1m po ok. 10minut. Latem w słoneczne dni gdy Gucio jest na balkonie naświetlanie jest zbędne.

basik
11-07-2011, 12:12
Wybacz Arrow,ale czytałam i Twój sarkastyczny ton mi nie odpowiada. Ryśku chwała Bogu,że jest na razie słońce. Jeżeli chodzi o żarówkę to sobie już zapamiętałam, pisałeś to kilka razy, dzięki. Czy mojego Igiego 30cm "wzrostu" powinnam naświetlać równie długo jak Twojego Gucia?
Basia

dr Robert
11-07-2011, 16:10
Szyba pochłania 95-98% UV. Jeżeli już stosować jakieś osłony to raczej np. z pleksi, które przepuszcza około 90% UV, ale najlepiej nie stosować żadnych osłon. Świetlówki UV wymieniać co najmniej raz w roku. Żarówka UV Ultravitalux emituje UV aż się przepali, ze względu na to, że włącza się ją rzadko i na krótko moze być rzeczywiście długowieczna. Jej wadą jest to, że można niekiedy zapomnieć o jej wyłaczeniu i za bardzo przypiec gada. najlepiej założyć zegar sterujący i nastawić (w przypadku 300 Watowej żarówki) właśnie na 10-15 minut co 2-3 dni (albo np. 3-4 minuty codziennie).

Rysiek
12-07-2011, 02:08
Ja nie mam tej żarówki w terrarium . Jest to 300W żarówka w porcelanowej oprawce ( nie plastikowej! ) na metalowym stojaku . Nie zapomnę o jej wyłączeniu, bo sam przypiekłbym się z moim gadem :))). Trzymam go na kolanach, ustawiam Ultravitalux naprzeciw nas i opalamy się :)). Jest to dla mnie wygodniejsze rozwiązanie niż świetlówka, dość precyzyjnie dawkowane jest UV, ponieważ Gucio leży w zasięgu tego światła w ściśle określonym miejscu i czasie . On ma dość swobody i często chodzi sobie po mieszkaniu. Gdyby była to świetlówka nie byłby w tym czasie naświetlany, a jego przebywanie poza terrarium to dość znaczna część dnia. Pozdrawiam! Rysiek

noradarling
12-07-2011, 05:01
Witam.
Bardzo poszukuję takiej żarówki /ultravitalux 300W/.
Gdzie ją można kupić?
Pytałem już kilka razy w sklepach z oświetleniem jednak nikt nie może
udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi...

pozdrawiam
noradarling

Rysiek
12-07-2011, 11:44
Kupiłem ją w Bytomiu w firmowym sklepie z oświetleniem .W necie znalazłem hurtownię i tam mnie skierowano do dystrybutora regionalnego Osram w Bytomiu. Na tą chwilę podaję kontakt tel.(+48-42) 213 11 03, 213 11 05 i meila- hurt@sorel.com.pl , sorel@sorel.com.pl do firmy z Pabianic-Ryszard i Jolanta Sobanty. Mają Philipsa i Osram. Z tego co mi wiadomo są Ultravitaluxy tylko 300 W. Innych nie robią. Spróbuj zadzwonić lub nadać meila. Zarówka kosztuje ok.90zł. Do tego koniecznie porcelanowa oprawka ewentualnie metalowa, ale z porcelanową wkładką. Nie plastik. Jak masz pytania odnośnie tej żarówki pisz na priva. Pozdrawiam ! Rysiek

noradarling
12-07-2011, 12:50
O to mi chodziło.
Dzięki.

pozdrawiam
noradarling

Rysiek
12-07-2011, 14:21
Znalazłem stronę w necie, gdzie zdobyłem informację na temat dystrybutora firmy Osram w swoim regionie. Są na niej przedstawiciele firmy na całą Polskę . U nich można uzyskać informację o żarówce Ultravitalux . http://www.osram.com.pl/przedstawiciele.html Pozdrówko! Rysiek

Rysiek
12-07-2011, 14:37
Jeszcze jedno- producent podaje trwałość tej żarówki na 1000 godz. Dobra alternatywa dla świetlówki UV, biorąc pod uwagę , że świetlówkę eksploatujemy max. rok, a żarówkę UV po 10 min. co 2-3 dni :))). Rysiek

42d3e78f26a4b20d412==