PDA

Zobacz pełną wersję : Poczatkujacy legwanista ;)



Bartek
30-07-2011, 06:13
Witam. Jako poczatkujacy hodowca legwana mam pare pytan. Prosze o wyrozumialosc. Chcialbym po prostu mojemu pupilkowi stworzyc dobre warunki dop zycia.

Mam zamiar kupic sobie legwana zielonego (mlodziutkiego), ale najpierw rozmyslam nad wielkoscia odpowiedniego terrarium. Jestem ograniczony miejscem w pokoju, a zarazem chcialbym stworzyc takie terrarium, zeby "za chwile" go nie zmieniac. Oczywiscie chodzi o szklane terrarium.

Chcialbym prosic o ocene. Czy rozmiary, ktore podam beda odpowiednie i na jak dlugo one wystarcza?

Jeden to 80x90x50(55) [dl / wys / gleb(mozliwosc)].
Drugi wymiar to 85x70x50(55) [dl / wys / gleb(mozliwosc)].

Mam jeszcze pytanie dotyczace oswietlenia, zarowek grzejnych i ogrzewania. Jeden gosc, ktory hoduje rozne rozosci (weze,legwany,pajaki) powiedzial mi, ze zwykla zarowka reflektorowa wystarczy, a w nocy nic nie wlaczac (pod warunkiem, ze temp pokojowa ~25st.C). Inna znow osoba (w Kakadu) polecila mi SPECJALNE zarowki do terrarium na dzien i na noc oraz na wszelki wypadek (?) mate grzewcza przyklejana pod terrarium. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? CO WYBRAC, jak zrobic? Jeszcze chcialbym wiedziec, jak zabezpieczyc zarowke, zeby moj pupilek sie nie poparzyl (a zeby to ladnie wygladalo). Czy w terrarium jest potrzebne jakies inne (czyt. nie emitujace ciepla) oswietlenie jak np. swietlowki?

Jakie najlepiej podloze zastosowac (ziemia+torf, sztuczna trawa, kostki kokosowe, itd.).

Jest duzo teorii na temat hodowli tych stworzonek, ale wole spytac sie Was, poniewaz sami wiecie z doswiadczenia co i jak nalezy zrobic, zeby zapewnic gadowi "raj w niewoli".

Mam jeszcze taki pomysl, zeby tylna sciane terrarium troszke "stuningowac". Mianowicie pare kamieni, klej atlas do plytek, barwnik do farb (do zabarwienia kleju) i zrobic z tego "sztuczna sciane". Jezeli to glupi pomysl to poradzcie co mozna wykombinowac, zeby ladnie wygladalo :)

I - tymczasem - ostatnie pytanie, dotyczace pozywienia. Czy legwan ma zjesc od czasu do czasu jakiegos robala czy nie. Bo tez slyszalem rozne wersje :P

Hemmm, mam nadzieje, ze nie zanudzilem pytaniami :P

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Leny
30-07-2011, 11:11
80x90x50 wystarczy mu na około 8 miesięcy - zależy jakiej wielkości legwana chcesz kupić. Jeśli chodzi o oświetlenie to powinieneś zapewnić legwanowi spektrum światła UV niezbędnego do syntezy witaminy D. Polecam strone www.colisa.com.pl - jest tam duży wybór świetlówek terrarystycznych. Ja używam Narva "Reptilight". Świetlowke lub żarówke zabezpieczasz jakąs siatką aluminiową. Do zabiezpiecznia żarówki może posłużyć sitko. W terra powinna bys świetlówka z UV i żarówka do wygrzewania się. Co do podłoża to masz duży wybór - sam zdecyduj co będzie dla Ciebie lepsze. Dla małych legwanów polecane są kostki kokosowe. Pod podłoże kładziesz mate grzewczą lub kabel grzewczy. W terra dla legwana ważne jest utrzymanie idealnej temperatury. Pamiętaj jeszcze o basenie ogrzewanym np. grzałką akwrystyczną z termostatem. Taka ścianka z kamieniami to dobry pomysł - legwan lubi się wspinać. Od czasu do czasu możesz podać legwanowi jakiegoś świerszcza, chociać nie wszystkie je lubią. Małemu legwanowi jest wskazane podawanie białka. Ja mojemu podaje ugotowane białko z kurzego jajka :)

Pozdrawiam
Leny

Bartek
30-07-2011, 17:06
1) Dzieki, dzieki, dzieki :)

2) OK. No, 8 miesiecy to super. Chce kupic legwana bardzo mlodego (dlon do nadgarstka :P).

3) Czyli potrzebuje swietlowki (np. Reptilight) i zarowke. Hmm ale zwykla zarowke reflektorek, czy tez specjalna do terrarium? Te specjalne ZAROWKI do terrarium tez chyba daja odpowiednie spektrum? A czy potrzebna jest zarowka NA NOC (ciemna)?

4) Zdecyduje sie chyba na kostki kokosowe, a czesc zrobie plaska (np. ze sztucznej trawy, zeby mial urozmaicenie i nie bylo szaroburo :D)

5) widzialem takie maty grzewcze przyklejane POD TERRARIUM. Chyba sa lepsze od kabli, co? [np. leg takiej nie uszkodzi przypadkiem]. Taka mate umiescic pod basenem (bo moze wtedy nie bedzie koniecznosci zastosowania grzalki akwarystycznej), czy pod podlozem?

6) Apropo scianki, to nie moj pomysl, podpatrzyem i wypytalem jednego gostka, ktory tak ma. Calkiem ladnie to wyglada, a kamienie tak wystaja, ze spokojnie leg moglby sie po tym wspinac). Myslalem jeszcze nad jakoms mala drabinka...

7) JAK UTRZYMAC ODPOWIEDNIA TEMPERATURE ? :((( Przeciez jak wlacze zarowe i mate to moze sie okazac, ze w calym terra jest za goraco :(

Leny
31-07-2011, 02:08
Żarówka lustrzanka. Niewiem jak jest z tymi specjalnymi do terrariów, moim zdaniem świetlówka i lustrzanka będą najlepsze. Odpowiednią temperature otrzymasz podłączając sprzęt do termostatu. Zarówka na noc służy przed wszystkim do podgrzania terra w nocy :) czasem też do nocnych obserwacji ale nie w przypadku lega bo wtedy twój podopieczny będzie spał :) Możesz zastosowac mate grzewczą, sprawdź czy bedąc pod basenem utrzymasz odp. temperature wody jeśli nie kup grzałke akwarystyczną.

Pozdrawiam
Leny

Bartek
31-07-2011, 03:06
Jasne, dzieki :)

A czy potrzebna bedzie mi jeszcze swietlowka UV? I po co? Kiedys przeczytalem, ze warto taka zainstalowac, ale po co to nie pamietam :P

Leny
31-07-2011, 03:09
Przecież napisałem w poprzednich postach, że potrzebna jest świetlówka z UV (duzy wybór masz na stronie www.colisa.com.pl) niezbędna jest do syntezy witaminy D

Pozdrawiam
Leny

noradarling
31-07-2011, 04:10
Tak po krótce.
UV niezbędne jest legwanowi do życia. Jeżeli nie zainstalujesz w terrarium
odpowiedniego oświetlenia UV to za kilka miesięcy twój legwan będzie wyglądał jak dzwonnik z Notre Dame. Następnie przestanie jeść a potem
zdechnie.

Fatum
31-07-2011, 07:25
NIe słuchaj sie tych z KAKADU im wyjątkowo zależy na zysku, wcisneliby ci cały towar jaki mają gdyby tylko mogli. Poza tym cholernie u nich drogo. Żarówki lustrzanki w zupełności wystarczą. Ja terrarium ogrzewam tylko lustrzankami.

cubante
31-07-2011, 11:41
a jak radzisz sobie w nocy. Nie spada temp. zbyt mocno. Ja sie troche boje bo lekko sie ochlodzilo i w nocy temp spada do 23stopni,a jak bedzie zima to moze byc problem. Warto kupowac ta lampe nocna Hagena?

Leny
31-07-2011, 11:44
Jeśli nie dasz rady z utrzymaniem temperatury to będzie konieczna nocna żarówka. Ja ustawiłem terrarium w pokoju tak, że stoi przy kaloryferze. Więc zimą nie bedzie problemu. Może być nawet za ciepło ;)

Pozdrawiam
Leny

Bartek
31-07-2011, 17:06
Hehe, no ok ;)

Bartek
31-07-2011, 17:08
Dzieki :)

Mam nadzieje, ze bedzie dobrze :)

Na poczatek kupie zarowke i swietlowke do terrarium.

CZY W JAKIS SPOSOB MOZNA PRZEDAWKOWAC "PROMIENIE" DLA LEGA?

Bartek
31-07-2011, 17:13
Zgadza sie, co niektorzy to nie za bałdzo sa kumaci... sam wiedzialem od nich wiecej :) Ale spotkalem sie tez z gostkiem, ktory co nieco wiedzial ;)

W kazdym razie najwiecej sie dowiedzialem od kolesia, ktory jest... szklarzem :D Sam ma w domu terra i w zakladzie :O tez :) On wlasnie mi bedzie robil terrarium.

No, a jezeli chodzi o zarowy to duzo ich jest, za duzo :( Zwykle lustrzanki, lustrzanki do terra na dzien z odpowiednim spektrum, na noc, swietlowki... Za duzy wybor :P


PS: Lega nie bede mial z kakadu :| , a ze sklepu, ktory zajmuje sie gadami od lat (tradycja) :)

Fatum
01-08-2011, 01:37
Tamperatura u mnie w domu nie spada poniżej 23 stopni, a jak spadnie to sie kominkem dom dogrzewa.

Dota
01-08-2011, 02:04
ja Ci moge napisać o robalach tyle, ze jak sądze, kiedy legowi będzie to potrzebne, to zje, a jeśli nie to nie ruszy...mój chyba nie potrzebuje robaków w djecie, bo wcale nie czuje do nich ciągotki i ich nie je :)

Dota
01-08-2011, 02:18
i do zwalczania i zapobiegania pasożytom na skórze chyba też nie?

Bartek
01-08-2011, 04:01
Tak :)

noradarling
01-08-2011, 09:14
Można przedawkować UV ale ty tego nie rób.

Kup świetlówkę dla gadów w sklepie zoologicznym. Taka świetlówka ma "palić się" przez 12h w porze dziennej. W nocy jeżeli masz ciepło w mieszkaniu nie musisz legwanowi dawać jakiegoś specjalnego oświetlenia.
Oczywiście możesz kupić promiennik ciepła i w ten sposób dogrzewać terrarium.

Bartek
01-08-2011, 10:28
No to pieknie :)

Najpierw bedzie tera, popacze co i jak z temperatura, jak bedzie OK to leg i finito :)

mysza
19-08-2011, 02:20
nareszcie ktoś normalnie gada. Ja rozmawiałam z weterynarzem (i to dobrym) i powiedział, że UV daje mało jak nie wcale korzyści, a dużo ryzyka. Niech twój przyszły legwanek wygrzewa się na słońcu jak tylko jest dostępne.

mysza
19-08-2011, 02:25
Wielka wielka prośba. Potrzebuję terarium oczywiście jak najtaniej. Mam nawet szkło, ale nie znam nikogo, kto by mi je dobrze skleił i wyszykował. Nie chcę iść do pierwszego lepszego szklarza. Jak możesz do daj mi namiary na twojego znajomego szklarza. Pls.

Pozdrowionka.

42d3e78f26a4b20d412==