PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie Dużego terrarium



Rafał Kandzia
28-08-2011, 13:12
Mam pytanie - jak rozwiązaliście problem ogrzewania dużego terrarium dla legusia - powiedzmy 130X80X150 /dł.szer.wys./ Chcę wykafelkować podłogę a po nią umieścić kable grzewcze, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Czy kable ogrzeją warstwę kleju i kafelki? Szukałem ogrzewania podłogowego ale najmniejsze jakie znalazłem miało rozmiar 100X150 i było cholernie drogie dobrze ponad 300 zł bez termostatu. Na kafelkach ma być kilkunasto centymetrowa warstwa torfu. Zastanawiałem się nad drutem grzewczym w bocznych ścianach, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Wymyśliłem sobie że terarrium będzie z płyty wiórowych i szkła /płyty z tyłu, spodu, góry i połowa boku, przód i połowa boku szklana/. Ścianki z płyty mają być wytynkowane – imitacja skał – coś takiego widziałem na jednej z niemieckich stron o legwanach. W tym betonie mógłbym poprowadzić kable. Nie wiem również jak rozwiązać problem basenu tak aby zapewnić odpowiednią temp. wody. Początkowo chciałem wybetonować również podłogę to rozwiązywałoby problem – druty grzewcze w podłodze, ale mój legwan lubi kopać.

mark0wy
28-08-2011, 13:30
Zamiast plyt wiorowych, polecam plyty OSB.
Pozdrawiam
Mark0wy

SNAKES
29-08-2011, 03:47
Cześć,

właśnie ćwiczę bardzo podobne rozwiązanie - na podłodze ułożone kafelki, pod którymi jest przewód grzewczy Hydor 100W. Grzeje super, ale pamiętaj o jednej rzeczy: zbyt gruba warstwa dobrze izolującej ściółki (torf, kokos) zatrzyma praktycznie całe ciepło, kiedy jest sucha. Więc albo musi być stale wilgotna, albu musisz dodać dużo piasku aby zwiększyć przewodzenie ciepła przez ściółkę albo musisz ułożyć kilka większych kamieni. Ew. możesz dać mniejszą warstwę ściółki - wtedy wszystko działa zdecydowanie lepiej.
U siebie na początku miałem ok. 10cm, ale teraz dorzuciłem dużo piasku, dałem kamień i zmniejszyłem warstwę ściółki do ok. 2-3 cm w niektórych miejscach.

Poza tym ogrzewanie takie się sprawdza - ale kabel musi mieć odpowiednią moc (100W to minimum). Możesz zastosować kabel grzewczy lub matę grzewczą stosowaną w łazienkach przy ogrzewaniu podłogowym, sterowaną odpowiednim sterownikiem.
Więcej informacji znajdziesz na www.snakes.pl w dziale TERRARIUM - tam jest opis budowy mojego terrarium.

Pozdrawiam

Fatman
29-08-2011, 05:19
witam
ja tez mialem podobny problem. mam terra 1,2x1x0.65m spokojnie mozna je ogrzac dwiema kwokami po 150 W. co do basenu to zwykla grzalka akwarystyczna z termostatem spokojnie wystarcza. mam basen na jakies 20 litrow i temperature wody ok. 30 stopni, wiec jest ok.

Alicja
29-08-2011, 17:42
Moj kolega ma terra 200/100/200cm i ogrzewa promiennikami ciepla 'kwokami'.

a-szka
06-09-2011, 12:42
Ja kupiłam kabel(taki jak do ogrzewania podłogowego) w sklepie wyliczyli mi ile go trzeba(kosztował 220zł-bez termostatu 7 metrów), jest pod płytkami ceramicznymi a na nich jest jeszcze warstwa sciółki, w ten sposób rozwiązałam automatycznie problem grzania wody w basenie(kable są również pod nim) temperatura wody to 26stopni,w terrarium o wymiarach 200/100/200 jest 28 stopni moze to dość kosztowny wydatek ale uwazam że się opłaca. Co do basenu to zamontowaliśmy duży plastikowy pojemnik, w którym jest osadzony zawór spustowy z zaworem kulkowym, teraz poprostu podstawiam wiaderko zeby wymienić wode.

42d3e78f26a4b20d412==