PDA

Zobacz pełną wersję : wilgotność



bizon
03-09-2011, 13:35
witajcie!
posiadam klasyczny hygrometr do mierzenia wilgotności, taki mozna kupić w każdym lepszym zoologicznym. Jednak po rozbudowie terra zastosowałem nawilżacz powietrza aby zwiekszyć wilgotność. Ku mojemu zaskoczeniu ów hygrometr nie wskazuje zmian. Czy można polegać na takim urządzeniu (oczywiście z tolerancją powiedzmy 10 %)??
Może nawilżacz jest do bani..........
Czym mierzycie wilgotność u siebie??

Pozdrawiam

Ivan.
03-09-2011, 14:13
Ja niczym.
Gdy szyby są zaparowane to jest OK!

bizon
03-09-2011, 14:22
Gdy szyby są zaparowane to wcale nie jest OK zwłaszcza jeżeli taki stan rzeczy trwa cały dzień. Świadczy to o braku wentylacji w terra.

Pozdrawiam

ukar
03-09-2011, 15:19
Bizon ma racje
Spryskiwanie i basen to podstawa ,poczytaj wczesniej cos takiego było opisane .

Kramon
04-09-2011, 03:48
Ja bym niepolegał na takim hygrometrze . Kiedyś w sklepie dla chemikow widzialem hygrometr za 120 zł , jednak sprzedawca powiedzial mi że nie jest to zbyt dobre urządzenie z powodu jego dokładności i odradził mi kupno takiego do terarium ( pomijam fakt że niewyglądał atrakcyjnie ). Podejrzewam że hygrometry ze sklepów ZOO są jeszcze gorszej dokładności :)) . Ja osobiście pryskam terarium ale marzy mi się nawilżacz powietrza.

Rysiek
04-09-2011, 04:03
Ja mam basen (szklana wysoka na 45cm konstrukcja) z fontanną ogrodową, oklejoną lawą wulkaniczną dostępną w sklepach zoologicznych. Ma strukturę jak pumeks i dobrze wchłania wodę. Do tego terrarium jest spryskiwane wodą kilka razy dziennie. Zaparowane szyby (cały czas) to nie jest dobrą oznaką właściwej wilgotności ! Raczej złej wentylacji. Pozdrawiam! Rysiek

Ivan.
04-09-2011, 14:29
Wentylacje mam OK.
A jak mam basen i spryskuje terra wodą 3 razy na dzień to jak mają być nie zaparowane?

dr Robert
05-09-2011, 04:15
Jeżeli basen ma dużą powierzchnię parowania to nie ma w ogóle potrzeby spryskiwania. Jeżeli szyby są zaparowane tzn., że wilgotność dochodzi do 100 %, a w terrarium nie ma wentylacji. To poważny błąd ! Legwan czuję się jak w worku foliowym i prędzej czy później źle się to skończy. Powierzchnia siatki wentylacyjnej musi być dość znaczna. Praktycznie wszystkie terraria jakie widziałem w sklepach mają zbyt małą tę powierzchnię. U moich dorosłych legwanów cały sufit jest z drobnej siatki, u młodych co najmniej 50 % powierzchni sufitu. Najlepiej jednak, jeżeli siatka jest w dwóch miejscach (na kawałku bocznej ściany i sufitu) dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie podduszajcie swoich legwanów !

misiekk
17-09-2011, 09:48
moj satry wymyslil dobry system zrobil terra z dwoch czesci dolnej niskiej i gornej wysokiej obie sa polaczone ramka z machoniu w ktorej po jednej bocznej stronie sa otwory jeden obok drugiego na calej dlugosci a na syficie poprzykeljajem paski szkla tak ze sa otwory mniej wiecej po pol centymetra po srodku zdejmowana siatka ....nieiwem jeszcze jak to bedzie sie sprawdzac ale wyglada dosc dobrze wszystko jes rozkladane na czesci wuiec nie bede mial problemu przy peonym oczyszczaniu terra....co wy na to ???dobrze a moze cos spieprzylem
?

42d3e78f26a4b20d412==