PDA

Zobacz pełną wersję : Swietlówka z UV- jak dlugo?



FIfatrAFa
07-09-2011, 16:16
Jak dlugo podczas dnia powinna w terraium byc zapalona swietlowka z UV? CZy powinna swiecic sie caly dzien,czy nalezy co jakis czas ja wylaczac....???

Alicja
07-09-2011, 18:33
12-14 na dobe

Fatman
10-09-2011, 12:41
12 godzin. oczywiscie jak gad lazi sobie po mieszkaniu to dla oszczednosci mozna wylaczyc.
pozdrawiam

Rysiek
11-09-2011, 05:40
Tak jak powyżej napisane, ale po ok.7-8 miesiącach do wymiany. Swieci, lecz nie daje UV. Ja stosuje żarówkę Osram Ultravitalux . Naświetla się po 10 min co 2-3 dni z odl. ok 1 metra. Absolutnie nie do terrarium na stałe oświetlenie, chyba, że ktoś preferuje pieczeń z legwana. :-( Pozdrawiam! Rysiek

Fatman
13-09-2011, 10:01
rysiek a czy ta zarowka daje pelne spektrum swiatla??
tylko 10 minut dziennie?

Silicon
13-09-2011, 10:18
Opowiem czesciowo za Ryska - TAK. W przypadku promieni UV wazna jest dawka a nie ma znaczenia czas naswietlania. Czyli duza moc UV w krotkim czasi to samo co mala w dlugim (mniej wiecej). Z tego co wiem to w profesonalnych terrariach w Zoo w Nimczech jest stosowany ULTRAVITALUX.

Rysiek
14-09-2011, 12:23
Nie miałem czasu odpowiedzieć wcześniej, przepraszam. Żarówka Osram Ultravitalux 300W jest do krótkotrwałego naswietlania nie tylko gadów, ale i w wielu przypadkach człowieka. Wszystko jest napisane w załaczonej instrukcji. Ma tez działanie lecznicze dla człowieka. Emituje światło podobne do spectrum światła słońca w wysokich górach. Trzeba chronić oczy. Na niemieckich stronach wyczytałem, że ma profesjonalne zastosowanie w hodowli gadów i np. młode legwany w hodowli Kohlera ( nie wiem czy dobrze napisałem ) są naświetlane co 2 dni z odl. 1 metra po ok. 20 min. Jesli chodzi o starsze legwany to wystarczy co 2-3 dni po 10 min z 1 m. Emituje UV dopóki świeci, w przeciwieństwie do świetlówek, które przestają po 6-8 miesiącach . Lega trzymam na kolanach i go naświetlam . Żarówka jest na stojaku oczywiście w metalowej , a najlepiej porcelanowej oprawie i naswietlam go 10 minut. Dostaje dawkę mu potrzebną i o to właśnie chodzi. Nie bawię się w świetlówki w terrarium tylko mam żarówki Philipsa dajace swiatło kierunkowe w dół i grzałki. UV leg ma za pomocą Ultravitalux , bo to jest dla mnie wygodniejsze. Kosztuje ok. 90 zł u dystrybutorów sieci Osram. Polecam ! Nie wolno stosować jako stałe oświetlenie w terrarium! Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania o Ultravitalux odpowiem też na priva. Jest to naprawdę lepsze ( moim zdaniem ) rozwiązanie i tańsze na dłuższą metę niz świetlówki. Pozdrawiam! Rysiek

Fatman
14-09-2011, 15:59
fajna sprawa !!!
nie wiedzialem.

misiekk
16-09-2011, 06:26
...fajna , fajna ale ile ona kosztuje swieetlowki sa chyba troche tansze...a co bedzie jezeli leg nie dostanie uv przez tydzien dwa tygodnie?...mialem kiedys okazje zobaczyc 5 letnmiego lega w hodowli ..takei warunki jakie mial - trgedia... niewiem jak dorzyl 5 lat i wygladal calkiem niezle...mial terrarium w ktorym sie nei miescil zzarowno wysokosci jak i dlugosci i szerokoisci...swiecial na niego zwykla pospolita zarowka...mial troche wiurek i lisc salaty...a terrarium bylo tak skonstrowowane ze mialo sufiy ale nie mialo jednej bocznej sciany tak ze mogl se wychodzi kiedy chial ..nieiwem naprawde jak dozyl 5 lat skoro wy tu mowicie o tak wilelu waznych zeczach witaminach zroznicowanego pokarmu i o UV ......pozdrowienia

dr Robert
17-09-2011, 07:01
To nie chodzi chyba o to, żeby leg "dożył", tylko o to żeby stworzyć mu warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych. Człowiek też przeżywa w więzieniu dziesiątki lat, ale czy to znaczy, że wszyscy mamy ochotę się tam znaleźć. Chodzi o zapewnienie tzw. "dobrostanu" na tyle na ile jest to możliwe.
Gdy chodzi o świetlówki UV to są one trochę tańsze niż Ultravitalux UV 300 W firmy Osram, ale mają tę wadę, ze trzeba je maksymalnie po roku wymienić, bo choć świecą, to nie wydzielają UV, natomiast żarówka Ultravitalux jest "wieczna", zwłaszcza, że używa jej się tylko przez kilkadziesiąt minut w tygodniu. Tak, że w sumie wychodzi taniej.

Rysiek
17-09-2011, 07:12
I każdy te 10 minut wolnej chwili co 2 dni znajdzie, aby legwana naświetlić. Pozdrówko! Rysiek

misiekk
17-09-2011, 08:58
...ale gdzie one sa dostepne..w zwyklych sklepach elektrycznych???

bizon
17-09-2011, 10:19
są w lepszych sklepach zoologicznych. np. www.biofil.pl

Loke
17-09-2011, 11:49
to nie chodzi o to zeby leg dozyl 5 czy 10 lat sztuka jest lega utrzymac przez 30 albo moze i pobic rekord ???

(o tym ze warunki same w sobie powinny byc takie jak w naturze nie wspomne)

42d3e78f26a4b20d412==