PDA

Zobacz pełną wersję : Krwawnik ?



Kramon
19-09-2011, 13:25
czy można podawać legwanowi krwawnik - wiem że młodym indykom podaje się krwawnik ale co do legwanow to niejestem pewien. Pytam się bo rośnie tego dużo w mojej okolicy a z mleczem i babką coraz gorzej

Loke
20-09-2011, 18:09
co to jest krwawnik ???

Fryta
20-09-2011, 18:35
poszukaj w jakiejś Botanice, albo Świecie roślin.

Dota
21-09-2011, 01:49
moj leg wcale tego nie je (chyba ze przypadkiem w salatce) ale podawac mozna bo jest zdrowy. (Nie wiem czy Twój go polubi, bo krwawnik ze smaku jest gorzkawy.
Pozdrawiam
Dota

Kramon
21-09-2011, 14:13
To znalazłem w onet.pl- wiem:
Krwawnik pospolity, krwawica, stolist (Achillea millefolium), bylina z rodziny złożonych, występująca w strefach klimatu umiarkowanego półkuli północnej i południowej. W Polsce występuje powszechnie na łąkach, pastwiskach, miedzach i ogrodach. Posiada kłącza z podziemnymi rozłogami, liście ogonkowe, lancetowate, pierzaste oraz pionowe łodygi, wysokie do 50 cm. Na szczytach rozgałęzionych łodyg powstają kwiaty, białe lub różowe zebrane w baldachogrona. Roślina ma balsamiczny zapach i cierpki smak. Surowcem zielarskim jest ziele z kwiatostanem lub sam kwiatostan.

Krwawnik był ważną rośliną leczniczą w czasach starożytnych. Według podań był używany do leczenia ran wojowników oblegających Troję, używali go Rzymianie, Celtowie a w Ameryce Aztekowie. W średniowieczu leczono nim stany zapalne, krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne, biegunki, choroby kobiece itp. Z krwawnika wytwarzano soki, esencje, maści, nalewki i olejki.

Ziele krwawnika zawiera olejek eteryczny (azulen, cineol), gorycze, karoteny, flowonoidy, garbniki, witaminy, A, C i K, żywice, śluzy, fitoncydy, kwasy organiczne, sole mineralne zawierające pierwiastki: miedź, żelazo, siarkę, mangan, molibden i kobalt. Obecnie znając tradycyjną wiedzę i skład chemiczny ziela krwawnika medycyna potwierdza wszechstronne działanie lecznicze tej rośliny.

Posiada wewnętrzne i zewnętrzne działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwbólowe, przeciwuczuleniowe, regulujące trawienie itd. Krwawnik wchodzi w skład kilku mieszanek ziołowych. Znajduje zastosowanie w kosmetyce do maseczek, kąpieli i okładów. W kuchni może być dodatkiem do różnych sałatek chociaż w dużych ilościach wykazuje toksyczne działanie. Posiekane liście krwawnika stanowiły tradycyjnie dodatek do karmy młodego drobiu.

I właśnie co do tej toksyczności niejestem pewien czy podawać czy nie, mojemu smakuje ale... jak ktoś ma może ten spis roślin toksycznych to mógłby mi przesłać na emaila :) z góry dziękuję

dr Robert
22-09-2011, 04:18
Krwawnik nie jest szczególnie toksyczny. Najlepiej, jak zawsze, zachować umiar. Podawać okresowo i nie jako główny pokarm.

42d3e78f26a4b20d412==