PDA

Zobacz pełną wersję : ULTRA-VITALUX



bodzio
23-09-2011, 10:56
CZY PRZY NASWIETLANIU JASZCZURA LAMPA ULTRA-VITALUX TRZEBA ZASLANIAC OCZY LEGOWI?

Alicja
23-09-2011, 11:46
nie

Rysiek
23-09-2011, 12:17
Swoje oczy trzeba chronić, a co do lega to na niemieckiej stronie wyczytałem, że też wskazane, ale posłuchaj Alicji, Ona ma wieksze doświadczenie z gadami :-))). Pozdrówko! Rysiek

Rysiek
23-09-2011, 12:19
Mam nadzieję, że wiesz jak ją stosować. Ja też mam właśnie Ultravitalux. Rysiek

bodzio
23-09-2011, 13:15
co masz na mysli? (jak ja stosowac)

Gadzinka
24-09-2011, 06:47
Posłuchaj Ryśka ... oczy trzeba zasłaniać - swoje i lega. Z obserwacji swojego lega: sam chowa głowę przed światłem, wystawiając tylko tułów i ogon.

Rysiek
24-09-2011, 08:10
W pytaniu" jak ją stosować " miałem na myśli to, że nie może być na stałe włączona tak jak świetlówki, które mogą świecić po 12-14 godz. na dobę. Ultravitalux tylko po ok. 10min co drugi dzień z odl 1 metra . Dla legwana ta dawka jest w sam raz. Pozdrawiam! Rysiek
Ps. Ja mojemu legowi w tym czasie przysłaniam oczy dłonią, bo mam go na kolanach. Tak siedzi te 10 min.

Alicja
24-09-2011, 16:16
Nie mam doswiadczenia z lampa Ultravilux :P Ja zawsze stosuje swietlowki UV.

Po prostu kiedys wyczytałam, ze mozliwosc uszkodzenia wzroku dotyczy tych starych lamp kwarcowych natomiast Ultraviluxa juz nie.

Najlepiej niech sie wypowie dr Robert.

Rysiek
25-09-2011, 05:06
W razie wątpliwości, gdy do końca nie jest wiadomo co zrobić to lepiej przysłonić te oczęta, bo to NAPEWNO mu nie zaszkodzi :-))). Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
25-09-2011, 08:04
Z tego co mi wiadomo żarówka Ultravitalux nie jest szkodliwa dla oczu. Nie słyszałem, aby hodowcy zasłaniali oczy legwanom czy innym jaszczurkom (zresztą przy małych gatunkach trudno to sobie wyobrazić. Co do jej wpływu na człowieka - ma za dużo UV jak na człowieka. Chyba nie jest rozsądne "opalanie" się z jaszczurkami, one potrzebują znacznie więcej UV niż my.

bear
25-09-2011, 11:25
hmmm przeciez to jest zarowkia dla ludzi!!! wiec jak mozna powiedziec zeby opalanie z gadem bylo nie rozsadne ????? poprostu gadzinka moze siedziec troszke dluzej . a jak raz zasiedzicie sie z nia to... napewno drugi raz tego bledu nie popelnicie uwiezcie :):):) ( a i odrazu przygotujcie jakis kremiki :):):) )

dr Robert
25-09-2011, 11:29
Dla ludzi są również solaria i oraz plaże ................. odradzam zalegania w tych miejscach (i to nie ze względu na oczy, lecz na skórę). Poza tym kwarcówki też produkują dla ludzi, a mimo to konieczne jest zakrywanie oczu przy ich stosowaniu. Pytanie dotyczyło bowiem oczu.

Rysiek
25-09-2011, 12:59
Robercie, Ultravitalux jest przede wszystkim dla ludzi, a nie dla gadów. Jutro podam link do niemieckiej strony gdzie jest napisane, że trzeba oczy zasłaniać. Nawet, gdyby to było zbędne to zasłanianie nie szkodzi, a UV może. Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
25-09-2011, 13:26
W Niemczech to jest chyba dominujące źródło UV dla gadów w terrariach i zapewniam Cię nikt tam nie zasłania oczu felsumom, jaszczurkom murowym, bazyliszkom itd. Ja w każdym razie nie widziałem ani nie czytałem o takich praktykach. Skóra i oczy gadów mogą przyjąć znacznie więcej UV niż u człowieka. Jak sobie wyobrażasz zasłanianie oczu małym jaszczurkom. To byłby dopiero stres. Ultravitalux najczęściej montuje się na stałe w terrariach i włącza na kilkadziesiąt minut 2-3 razy w tygodniu lub codziennie na np. 10 minut.

Alicja
26-09-2011, 06:00
Mam takie pytanie. Jesli uzywa sie lampy ultravilux rezygnuje się ze świetlówki UV.
Ale terra przecież trzeba jakoś oświetlić ...
Jakich żródeł światła używacie rezygnując ze świetlówki?

Czy takie zestawienie (promienniki ciepła + Ultravilux 10min dziennie + alternatywne źródło światła - jakie) wychodzi taniej niż (promienniki + świetlówka UV 14h/doba) - chodzi mi o opłaty za prąd.

W jakiej cenie jest Ultravilux?

Rysiek
26-09-2011, 06:11
Ultravitalux kosztuje ok. 90 zł, ale w porównaniu do świetlówki jest "wieczna" jeśli chodzi o emisję UV. Zuzycie energii elektrycznej mimo 300 W nie jest takie duże ( mniejsze niz słabej swietlówki używanej kilkanaście godzin ) bo naświetla się co drugi dzień po ok. 10 min. Do oświetlenia i ogrzewania terrarium stosuję żarówki Philipsa ( spot ) 3 szt. o mocy od 60-100W w zależności od temperatury na zewnątrz terrarium, oraz 2 grzałki po 25W . Pozwala to utrzymać temperaturę 30*, a pod najniższą żarówką nawet 36*. W nocy 23-24*. Pozdrawiam! Rysiek

Alicja
26-09-2011, 06:17
U mnie same lampy grzewcze napewno nie oświetlą terrarium. Pokój jest raczej ciemny i gdy zgaszę świetlówkę w terrarium panuje półmrok. Takie warunki nie wchodzą w rachubę.

Teraz do nowego terrarium (dwupoziomowe 130/50/100) planuję dwie świetlówki UV 90cm i 6 promienników ciepła (po 1 świetlówce i 3 promienniki na każdy poziom). Już sobie wyobrażam jak bedą 'burczeć' rodzice gdy to zobaczą. Dlatego się zastanawiam jak obniżyć koszty.

Ale chyba będzie musiało zostać tak jak jest w planach :)

Rysiek
26-09-2011, 06:23
http://terrarium.com.pl/forum/download.php/10,2234,85/iguana.jpg

Te trzy Philipsy doskonale oświetlają terrarium. Mają światło ukierunkowane w dół pod pewnym kątem . Oprawki żarówek są umocowane na trójkątnych lustrach, które powodują większe odbicie światła w porządanym kierunku. Może na załączniku zobaczysz jak to wygląda. Rysiek
Ps. Terrarium jest teraz wieksze niż na tej fotce, ale kształt ten sam i więcej zieleni.

Rysiek
27-09-2011, 04:14
Podaję link do strony na której pisze , że światło Ultravitalux może źle wpływać na oczy zwierzęcia. Nie chodzi o UV lecz o intensywność świecenia 300W żarówki. Dlatego wolę przysłaniać oczy legwanowi. Od tego nic mu się nie stanie . http://www.terratechnik.de/ w dziale Beleuchtung jest opis Ultravitalux i ostrzeżenie o możliwości spowodowania pożaru oraz o oczach . Pozdrawiam! Rysiek

dr Robert
27-09-2011, 06:35
Od zasłaniania oczu legwanowi nic się nie stanie, ale to ostrzeżenie uważam za napisane na wyrost. Legwan w naturze spotyka się ze znacznie intensywniejszym światłem i gdy jest zbyt jasno po prostu może przymknąć powieki. Problemem jest raczej zbyt mała intensywność światła w terrariach.

Nika
27-09-2011, 07:49
Rysiu ja zapytam z innej beczki. Skąd masz taki super konar?

Alicja
27-09-2011, 07:53
o! ja też się przyłączam do pytania Niki.

Rysiek
27-09-2011, 09:25
Z lasu dziewczyny, z lasu . :-))). A tak naprawdę to kosztowało mnie to trochę pracy. Wyżynarką do otworów wierciłem w głównym pniu otwory i mocowałem gałęzie w otworze na klej i jeszcze z drugiej strony na porządny wkręt. Tak poskładałem to w całość, łebki wkrętów maskowane są kawałkami kory. Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
27-09-2011, 12:28
Alicja, w kwestii oświetlenia - tyle promienników to naprawdę może zeżreć sporo energii, zwłaszcza, jeżeli pod pojęciem promiennika rozumiesz żarówkę typu lustrzanka. Ja stosuję i polecam żarówki Osramu typu Concentra PAR38 Spot. Jest produkowany 60, 80 i 120 Watt.

http://catalog.myosram.com/srvc/z_myosram1cc22dfa/~flN0YXRlPTM3ODk1OTU4NQ==
wybierasz: lamps for General Lighting, potem:Incandescent Lamps, potem: Concentra Spot

Ja stosuję 80 Watt w dużym terra w terra 50x90x150 gdzie dogrzewa dobrze bazyliszki (oprócz tego do doświetlania jest żarówka oszczędnościowa i terra stoi przy południowym oknie).

Drugą żarówkę (jako jedyne źródło światła, oprócz okna oczywiście)używam w mniejszym terra 80x40x50, gdzie siedzą młode Tiliqua scincoides, ale one są bardziej ciepłolubne od bazyliszków i w dzień poza miejscem do ogrzewania mają 25-27 stopni, pod żarówką ponad 40 stopni.

Przy niskich, wydłużonych terrariach można ustawić ją trochę bokiem, bo inaczej podłoże pod żarówką może się zbytnio rozgrzać.
Co prawda świecą punktowo, ale sporo światła rozchodzi się na boki. Dają dużo ciepła i jednocześnie dużo światła przy stosunkowo małym poborze prądu. Jedyna wada to cena - we Wrocławiu płaciłem za jedną 24 zł. Wystarcza na znacznie dłużej niż zwykła żarówka.

Rysiek
28-09-2011, 04:58
Na tej samej stronie http://catalog.myosram.com/srvc/z_myosram1cc22c03/~flN0YXRlPTM3ODk1OTU4NQ== w " specjal lamps " a następnie UV lamps można znaleźć Ultravitalux . A to jest strona główna Osram - http://www.osram.pl/ . Trzeba wejść w produkty i katalog produktów . Katalog w wersji angielskiej. Są też przedstawiciele handlowi z poszczególnych regionów Polski. Ja skontaktowałem się na meila i otrzymałem adres gdzie mogę kupić Ultravitalux. Myślę, że bez problemu udzielą informacji na temat innego typu oświetlenia , np. takich żarówek jak poleca dr. Robert. Pozdrówko! Rysiek

Alicja
28-09-2011, 05:11
Widzę, że sprawa Ultraviltalux jest dość niejasna jeśli chodzi o wzrok jaszczurek, więc raczej pozostanę przy świetlówkach. Jakbym miała wyciągnać po kolei każdą agamke, brać na kolana i naświetlać to chyba bym zaczeła świecić w ciemności ;))) A skoro są ostrzeżenia co do ochrony oczu wole nie instalować jej w terrariach. Może przesadzone ale przezorny zawsze ubezpieczony :)

Dzięki za rady dotyczące żarówek. Szkoda tylko, że są takie drogie. Zwykła lustrzanka kosztuje około 4zł.

Rysiek
28-09-2011, 05:27
Właśnie te zwykłe lustrzanki ja stosuję. Alicjo wbrew pozorom Ultravitalux jest bezpieczna . Wystarczą Ci np. okulary słoneczne z filtrem UV :-))). Ona nie jest TYLKO dla gadów. Ma szerokie zastosowanie dla ludzi np. w przeziębieniach, schorzeniach skóry, anginie i innych terapiach. Jej promieniowanie jest dobroczynne. Można się przy niej normalnie opalać ( z umiarem! ) :-))). A jeśli chodzi o oczy gada to przypuszczam , ze dr. Robert ma rację ponieważ w naturze tam gdzie żyją legwany jest go o wiele więcej niz np. w naszym klimacie. Podałem link do strony na której wyczytałem, ze jest inaczej, ale nie wiem kim jest ta osoba , która to napisała . Mi przysłanianie oczu Guciowi nie sprawia problemu więc tak robię. Pozdrawiam i nie bój się światła Ultravitaluxa :-))))))) Rysiek

Nika
28-09-2011, 05:55
dr Robercie
Czy żarówki, które opisujesz dają więcej ciepła niż zwykłe lustrzanki Osrama?

Rysiek
28-09-2011, 06:22
Też mnie to interesuje. Rysiek

SNAKES
28-09-2011, 06:42
A czy nie lepiej zastosować w terrarium długą świetlówkę (30-40W) ReptiGlo, np. 8.0 i mieć święty spokój?
Ja właśnie przygotowuję duże terrarium dla legwana i mam już przemysłową oprawę na dwie takie świetlówki - dodatkowo lampa grzewcza i sprawa z oświetleniem i promieniami UV załatwiona.

Dodatkowo temperatura barwowa takiego światła jest prawie identyczna z światłem słonecznym, więc kolorki prezentują się po prostu rewelacyjnie, zwłaszcza w porównaniu do żółci wszystkich żarówek żarowych (trochę masło maślane - wiadomo o co chodzi:-)

Pozdrawiam

dr Robert
28-09-2011, 07:13
Nie mierzyłem, ale "na oko" dużo więcej światła niż zwykła lustrzanka i na pewno dużo więcej ciepła przy mniejszej mocy. Dlatego do średnich terra z dobrą wentyalacją lepiej kupić 60 W, maksymalnie 80 W. Do małych terra się nie nadaje bo się zwierzaki ugotują. Moim zdaniem działa podobnie jak tzw. kwoka czyli promiennik podczerwieni, a daje więcej jasnego światła, szczególnie punktowego. W połączeniu ze świecącą szerzej świetlówką UV jest idealne. Trudno coś więcej napisać, trzeba wypróbować. Wiele zależy od wentylacji terrarium, temperatury otoczenia. Bez próby niewiele da się poradzić.

dr Robert
28-09-2011, 07:18
W tej chwili mam 28 terrariów ze zwierzętami, a tę Concentra PAR stosuję tylko w trzech ze względu na koszt samej żarówki i dlatego, że większość terrariów mam mniejszych rozmiarów, gdzie ten typ żarówki jest za mocny (chyba wypróbuję jeszcze 60 W), w większości mam lustrzanki. Ale przy mniejszej liczbie terra wydaje mi się, że jest bardziej ekonomiczna od lustrzanek.

Alicja
28-09-2011, 11:54
Hmmm Rysiu to moze ja kupię tę lampę dla siebie :)

Snakes tez mi sie wydaje, że świetlówki UV są praktyczniejsze :)

Rysiek
29-09-2011, 04:58
Polecam, jeśli się lubisz opalać ! Mam nadzieję, że nie chorujesz i pozostałe jej właściwości nie będą potrzebne :-))). Mój legwan miewa się przy niej dobrze i ja też. Pozdrówko! Rysiek

ja
21-10-2011, 08:09
Mam pytanko:
Ile kosztuje taka żarówka?

lesiu
23-10-2011, 14:24
z tego co mi wiadomo to ok. 90 zł

42d3e78f26a4b20d412==