PDA

Zobacz pełną wersję : kogo wybrać



OLGA
24-09-2011, 07:29
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Jestem po raz pierwszy na tym forum i jestem zachwycona.
Mam pytanie.
Zaczęliśmy z mężem interesować się gadami. Bywając w sklepach akwarystycznych, bardzo często obserwujemy różne jaszczurki. Zdecydowaliśmy się na zakup jakiegoś osobnika.
Nie bardzo możemy się zdecydować i to nie dla tego, że nie wiemy czego chcemy, lecz dla tego, że nie wiemy czy zwierzątko będzie u nas szczęśliwe.
W tej chwili możemy zapewnić mu terrarium przerobione z akwarium o wymiarach (150,50,50) (długość, szerokość, wysokość).
Bardzo podobają nam się legwany zielone. Zapoznaliśmy się z literaturą dostępną na polskim rynku wydawniczym i internetowym. Jesteśmy przygotowani na powiększenie terrarium za jakiś czas (2 lata) wtedy to wygospodarujemy mu powierzchnię wielkości szafy na ubrania.
Nie wiem tylko, czy legwan tez da rade poczekać 2 lata.
Bardzo proszę o sugestie. Może jako początkujący, powinniśmy zdecydować się na inną jaszczurkę (byle nie węża – odpada karmienie myszkami, owady bez problemu).
To czego oczekujemy od naszego nowego członka rodziny to roślinożerność, czasami owadożerność (dlatego czasami, że w pobliskim miasteczku kupię takie owoce i warzywa jakie chce, ale po owady muszę jeździć 90 kilometrów), spore gabaryty i kolorowe ubarwienie.
Serdecznie pozdrawiam Olga

noradarling
24-09-2011, 08:28
Dla legwana 2 lata to za dlugo.
Nie może tyle czekać na duże terra.
Co do innych jaszczurek to możecie sobie kupić np. gekona lamparciego lub agamę ale to nie to samo co legwan...
Leg po 1 roku bedzie mia ok. 1m wiec terra musi być odpowiednio duże aby jaszczurka czula sie swobodnie. Dla iguany liczy się glównie wysokość terrarium z racji tego iż to jaszczurka nadrzewna. Terra wielkości szafy to jest to! -jednak jeżeli kupicie legwanka ok. 35cm dlugości to nowe, wieksze terra będzie potrzebne po 6 miesiacach...

Pozostaje jeszcze możliwość hodowli bezterraryjnej/ja tak hoduje w domu legwana/ jednak trzeba do tego przystosować pokój w którym leg będzie przebywa na codzień.

ps

Jak nie chcecie karmić węża myszkami to kupcie dużego węża i dawajcie mu szczury:-)

Rysiek
24-09-2011, 08:42
Witajcie ! Te warunki o których piszesz spełnia legwan zielony. Jest okazały, ma wiele ładnych" kolców", wypustek i jest roślinożerny. Niestety te wymiary "dobre" są dla małego osobnika, chociaż przypuszczam, ze te 50x50 to szerokość i wysokość , a 150 długość. Kształt akwarium. Jeśli tak jest to niedobrze, bo jaszczurki te prowadzą nadrzewny tryb życia i trzeba im dać możliwość wspinania się.Legwan już po roku może osiągnąć ok 80-100cm. Tak było w przypadku mojego samca. Idealnym terrarium byłoby 200x150x200 dla dorosłego legwana, ja też niestety nie mam takich mozliwości i moje terrarium to 150x120x180wys. Wybór należy do Was. Poczytajcie to forum i o legwanie zielonym w opisie gatunków. Dowiecie się co je, jakie oświetlenie i ogrzewanie jest mu potrzebne , o UV i wiele innych potrzebnych do chodowli tej dużej, pięknej jaszczurki rzeczy. Pozdrówko! Rysiek
Ps. W załączniku mój 3,5-letni legwan Gucio.

bizon
24-09-2011, 09:14
Witajcie! wpadlem na taki pomysl że może owo terrarium postawić na jednym z boków dokleić jeszcze jedną szybe 150 cm i wówczas wysokość będzie 150 cm. a szerokości i długość 50 cm. To powinno wystarczyc legowi na jakis czas. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia wentylacji ale mozna gdzieś coś przyciąć i wstawić siatke i bedzie OK. Troche z tym roboty ale najwiecej satysfakcji daje zrobienie samemu terra.

Pozdrawiam

Rysiek
24-09-2011, 14:24
Zgadza się, ale to 50x50 to też trochę mało po np. 5-6 miesiącach ! Rysiek

Loke
26-09-2011, 13:53
jest na to sposob na drogi rok mozecie zrobic dostawke z plexy (takie lustarzane odbicie ) wtedy bedzie 150x50x100 co jak kupicie mlodego osobnika powinno (niestety tylko powinno) wystarczyc (razem na 2 lata od zakupu) ale potem obowiazkowo wyzsze terra

OLGA
27-09-2011, 06:34
Bardzo wam wszystkim dziękuję. Tak własnie myslałam, że moje akwarium jest za małe dla legwana zielonego. Niestety w sklepach w Warszawie byłam przekonywana, że takie w zupełności wystarczy. Ale czego się nie robi, żeby zarobić:).
Muszę pomysleć, co mam teraz zrobić. Legwany zielone są naprawde niewierygodnie chwytającymi za sercę zwierzętami. Ale nie jestem w stanie unieszczęśliwić legwanka małym terarium. On nie chce złotej klatki, ani ja nie mam zamiaru być sadystycznym włascicielem.
Musze przeanalizować z mężem albo zakup dużego terrarium, ala szafa, albo zmianę jaszczurki (a ta opcja nam się znacznie mniej podoba).

W związku z tym mam kolejne pytanie. Czy jeżeli wydzielilibyśmy róg pokoju, gdziś na długość 1,2 metra na 1,2 metra to czy można by dostawić tylko frontową ścianę ze szkła a pozostałe zostawic normalne, czyli standard tynk plus farba czy coś należy z tym zrobić. I jak zabezpieczyć lampy przed legwankiem i jakiej powinny być wielkości, aby ciepło docierało rówież do podłogi. Podłogę chyba trzeba jakoś uszczelnić?
Z góry bardzo dziekuję. Wasze rady sprawiły, że bez zmiany terrarium nie kupię legwanka ale inni po namowach sprzedawców w sklepie niestety go kupią. Szkoda tylko zwierząt.
Pozdrawiam serdecznie Olga

Alicja
27-09-2011, 07:51
Zdecydowanie musisz to zabezpieczyć ponieważ w terrarium legwana powinna panować bardzo wysoka wilgotność 80% w nocy nawet wyższa i jak nic nie zrobisz, grzyb siądzie na ścianach.
Jeśli kupujesz małego legwanika najlepiej postaraj się o szklane terrarium o odpowiedniej wysokości i wentylacji a gdy zwierzak urośnie dopiero myśl o zabudowaniu rogu pokoju.

Piszesz, że legwany chwytają za serce i to prawda. Szczególnie dotyczy to młodych zieloniutkich i o wielkich oczach. Pamiętaj jednak, że to gad. Na tym forum są zarówno osoby które mają niesamowicie przyjacielskie oswojone legwany (jak Rysiek) jak i takie, które mimo prób w ogóle nie mogą ich oswoić bądż też tak agresywne(ogromne samce) że trzeba je transportować w 2 osoby oswinęte w płachte materiału. I nie zależy to od właściela - wszystkie te osoby są odpowiedzialne i dbają o swoje zwierzaki - zależy na jakiego lega trafisz. Tego też Ci w sklepach nie powiedzą :)

42d3e78f26a4b20d412==