PDA

Zobacz pełną wersję : Witaminki i wapn jeszcze raz



Jonko
28-09-2011, 13:07
Dosalem od veta p. Zajaczkowskiego preparat do rozpuszcenia w wodzie i do picia. Moj legus pije z basenu a nie dodam preparatu do basenu gdzie zmieniam wode codziennie. Maczam roslinki i to je ale nie wiem czy to wystarczy. Wolalbym podawac legusowi jakas duza dawke np raz w tygodniu (tabletka czy cos) bo wtedy mam pewnosc ze dostaje co potrzebuje. Znacie taki preparat?

Rysiek
29-09-2011, 05:32
Rozpuszczanie w wodzie to nie najlepszy sposób, bo legwany mało piją i duża część preparatu się zmarnuje. No chyba, ze stężenie jest...? Ja podaję na zmianę 1 tabletkę ( rozdrobnioną ) calcium pantothenicum 0,1 i 1/2 vitrum calcium +D3 co ok. 5 dni . Do tego witaminy dla gadów -Tetra, Sera, Hagen - oczywiście roslinożernych. Do tego UV. Proszek sypię na liście np. mlecza, babki, na to plasterek owocu- banan, gruszka, morela lub innych i leguś nawet nie poczuje co zjadł. Powodzenia! Rysiek
Ps. Mój legwan ma 3,5 roku , waży ok. 5kg. Dawki należy stosować odpowiednio do masy ciała.

DraCha
29-09-2011, 05:55
Ja podaje swojemu legowi co 4 dni startą skorupęjaja z wit D3 + multiwitamina, to wszystko zawijam w liść sałaty i podaje samemu do pyska (z czasem leg sie do tego przyzwyczaji). Nie stosuje naświetlań UVB i nie ma żadnej krzywicy Oświetlenie, które mam to tylko DayGlo 75W i do podgrzewania przewód grzewczy i moj Herman w ciagu 6 mies. 2x zrzucał wylinkę.

Seb
29-09-2011, 06:23
No nie wiem czy pozostanie tylko przy witaminkach dowpyszczkowych będzie skuteczne moim zdaniem lepiej przyswaja witaminę D poprzez światło UV. Ale nie zamierzam tu nikogo krytykować !.

Ja poza witaminkami typu Multimineral H (którego ostatnio nie ma jak kupić) dodaje do sałatek startego wapna (sepi) i jako NOWOŚĆ przez ostatni tydzień stosuję suchy pokarm dla Legwanów już dostępny z firmy TROPICAL.
Jego skład jest dość ciekawy i bogaty w wiele witaminek potrzebnych dla Lega . Słyszałem już opine że legi nie interesują się tego typu pokarmem ale na szczeście nie jest tak w przypadku mojego smoka który czyści miskę do zera zjadając dziennie około dwóch kopiastych dużych łyżek tego pokarmu co ponoć wg producenta powinno zapewnić dostateczną ilośc witamin w diecie.
Cena tego pokarmu to 21zł za opakowanie 1,2L (spora puszka powinno starczyć na przynajmniej 3-tygodnie)

Pozdrawiam
Seb

Rysiek
29-09-2011, 06:28
Skorupka jaj też jest sposobem na dostarczenie wapna, ale jesli z zieleniny je sałatę, nie ma dostępu do UV ( krzywica sama "przyjdzie" o ile już nie ma objawów ) DayGlo, przewód grzewczy, 2 wylinki u młodego lega w ciagu 6 miesiecy ...???! Czy wylinka kojarzy Ci się z dobrym objawem, jesli chodzi o brak UV? Coś to nie tak i mam obawy. Sprecyzuj to co napisałeś. Rysiek

Seb
29-09-2011, 06:31
Zresztą DAY-GLO to zwykła lustrzanka bez jakichś tam super własności moim zdaniem szkoda na to kasy.
A co do wylinki zgadzam się z Ryśkiem że zdecydowanie za RZADKO !!

Rysiek
29-09-2011, 07:04
Nie dość , że niezbyt często ma wylinkę, to z tego co zrozumiałem DraCha uważa to za dobry objaw przy braku UV. Jest wylinka- UV zbędne. Ja to tak odebrałem. Pozdrówko! Rysiek

Alicja
29-09-2011, 07:50
Do tego wapń zawinięty w sałatę, które utrudnia jego przyswajanie...

SNAKES
29-09-2011, 07:56
To że dwa razy w ciągu 6 miesięcy zrzucał wylinkę to nie powód do radości - no chyba że ma już parę ładnych latek na karku:-(
Jak długo masz tego legwana?
Skąd wiesz że nie ma krzywicy? Czasami łatwo ją przeoczyć, jeśli szuka się niewłaściwych objawów.
W takich warunkach istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że niedługo będzie miał:-(
Kup mu świetlówkę która daje UVB - koniecznie.

Pozdrawiam

Nika
29-09-2011, 08:24
Dokładnie, wszyscy mają rację, przeczytaj człowieku opis lega, kilka postow z tego forum, a potem bierz się za hodowle lega (już za późno). Jak mój leg nie ma wylinki w przeciągu miesiąca to zaczynam mu się podejrzliwie przyglądać. U młodego legwana wylinka=wzrost. Jak Twój ma 2 na 6 m-cy to bardzo wolno rośnie, albo jest dorosły. UV pobudzają wytwarzanie wit. D3 niezbędnej do prawidłowego wzrostu i budowy kośćca. Jak nie ma się odpowiedniego zakresu wiedzy na jakiś temat, to nie powinno się zabierać głosu i wprowadzać w błąd mniej doświadczonych hodowców. To moje skromne zdanie. Aha wit D3 podawana w pokarmie mało jest pożyteczna (opinia weterynarzy)

Jonko
29-09-2011, 10:03
Nie wiem do kogo ten ostatni post dlatego nie czuje sie urazony. Sorki. Mnostwo didaskalii (to nie choroba) a pozytecznych informacji na lekarstwo. Chyba chodzi tu o wymiane doswiadczen coraz to pojawiaja sie nowe techniki a nic bardziej wartosciowego niz cudze doswiadczenie. Dzieki.

Alicja
29-09-2011, 10:58
Bosh Jonko ...gdyby Ci się chciało poczytać opisy i artykuły, tam są wymienione różne preparaty.

Możesz dawać Calcium pantetonicum (jest w tabletkach) pół tabletki chowasz w jakimś owocu czy liściu 2xtygodniowo. Witaminy np. Reptimineral H - dosypujesz szczypte do karmy.

Jonko
29-09-2011, 15:04
o i dzięki

Marysia
29-09-2011, 16:11
Widzialam kiedys na aukcji allegro ktos sprzedawal legwana zielonego. W krotkim opisie legwana (na tej wlasnie stronie) bylo napisane, ze legwany moga jesc "ossasepię". Co to jest?

Marysia

dr Robert
29-09-2011, 16:47
Chyba chodzi po prostu o sepię czyli szkielet takiego pięknego głowonoga. Jest chyba w każdym sklepie zoo sprzedawany z myślą o ptakach. To niemal czysty fosforan wapnia, dobry jako źródło wapnia dla gadów. Polecam mieszankę sepia, Calcium Vitrum i Calcium panthotenicum. Różne formy wapnia - jak zawsze im bardziej różnorodnie tym lepiej.

Fryta
29-09-2011, 17:20
a ta słynna osasepia (os sepiae) to szkielet mątwy. Nazwa jest dość łatwa do rozwikłania:
os - po łacinie oznacza kość
sepia - to nazwa łacińska mątw - jednego z rodzajów mieczaków.

Nika
30-09-2011, 01:12
Jonko, ten post nie był do Ciebie skierowany - sam fakt że trafiłeś do dr J.Z. dobrze rokuje Twojemu podopiecznemu. To była moja reakcja na dwie wylinki w ciągu 6 m-cy.

Rysiek
30-09-2011, 05:38
Czyli post DraCha na który ja też odpisałem, a Ciebie się nie dotyczy, Jonko :-))). Pozdrówko! Rysiek

aneta
30-09-2011, 15:01
wiec teraz ja zapytam o cos , naswietlam mojego legwana "replitelight" firmy narva , podaje mu witaminki sera oraz vibowit raz na 3-4 dni, wapno w syropie dla dzieci raz na 2 dni a moj legwan ma 25 cm ciala (bez ogona i okolo 2 lat) a wylinki zrzuca raz na 2 , 3 miesiace pozatym jest on znacznie mniejszy od legwana w tym samym wieku mojego znajomego (moj leg moj mial odwapnienie przez moja niewiedze) czym moze byc spowodowane to ze moj legwan tak rzadko zrzuca wylinki oraz czy przez odwapnienie nie bedzie jakichs skutkow ubocznych ?? (gdy sie dowiedzialam co mu jest bylo juz ono dosyc zaawansowane , leg nie domykal pyszczka i przy chodzeniu nie poruszal w ogole tylnimi lapami)Pozdrawiam

Alicja
01-10-2011, 01:03
2-letnie legwany nie zrzucają wylinki tak często jak młodziutkie. To że jest mniejszy jest zapewne spowodowane właśnie przebytą chorobą.

Rysiek
01-10-2011, 04:02
Te pierwsze dwa lata to okres intensywnego wzrostu, ale przy dostarczeniu mu odpowiednich składników odżywczych i UV. Jak piszesz nie miał tego i swoje "5 minut" nie jest w stanie nadrobić. Teraz wolniej rośnie, ale jeśli mu zapewnisz prawidłowe żywienie ( nie tylko witaminy i wapno-to dodatki ) i UV to będzie rósł. Wylinka (częsta) jest uzależniona od wzrostu lega ( i wilgotności w terrarium ), bo skóra z nim nie rośnie dlatego zrzuca tą mniejszą. W wieku 2 lat co 2-3 miesiące to prawidłowo. Mój legwan przez pierwszy rok praktycznie miał wylinkę cały czas, jak nie łapy to głowa, jak nie głowa to tułów, ogon i tak w koło. Teraz co kilka miesięcy . I jeszcze odnośnie wzrostu. Znajomi mają samiczkę legwana , jest starsza od mojego legwana o pół roku ( 4 lata ) , a Gucio jest dwa razy taki jak ona. W naturze są legwany które osiągają 130cm, a są rekordziści po 220cm ! Pozdrawiam! Rysiek

Jonko
01-10-2011, 14:40
dla 7 miesięcznego lega Długość (wraz z ogonem)60 cm Waga:220 g

Wapno raz na 4 dni po pół tabletki sproszkowane wymiennie (vitrum i panth.) witaminy Sera Reptimineral H co 2 dni szczyptę (mniej niż pół łyżeczki) do karmy.

Będzie dobrze??????????????

aneta
01-10-2011, 15:42
Rysku i alicjo bardzo dziekuje za uspokojenie mnie , po chorobie jaka mial moj legwan boje sie ze mu znowu moze cos byc a ja nawet nie zauwaze

Fatman
03-10-2011, 05:20
moj leg ma rok, 65cm dlugosci i srednio zrzuca skore co 2 tygodnie. wiec z tymi 2 miesiacami to troche przesadziles. koniecznie zaloz swietlowke UV.
Pozdrawiam

Fatman
03-10-2011, 05:24
jakie ty tu masz doswiadczenie??? robisz wszystko co jest dla lega szkodliwe: brak UV, salata... poczytaj sobie posty innych ludzi, ktorzy juz maja legwany od dobrych kilku lat. w 100% sie z Nika zgadzam! a tak poza tym to nie slyszalem o nowych trendach w hodowli, zeby hodowac bez UV to trzeba byc sadysta. to prowadzi do smierci lega w przeciagu kilku miesiecy.

42d3e78f26a4b20d412==