PDA

Zobacz pełną wersję : Ociężały legwan



Mateusz Miciukiewicz
19-10-2011, 15:00
Hej posiadam legwana zielonego od ponad roku, ostatnio zobserwowałem u niego dziwną ociążałość. Nie wiem czym jest to spowodowana. Sauron(imię legwana) nie podnosi ciała gdy chodzi tylko ciąga go na podłodze. Ma również problemy ze wspinaniem się kiedyś gdy był mniejszy radził sobie znakomicie. Co możę być przyczyną takiego zachowania. Proszę pomóżcie.

Alicja
19-10-2011, 17:20
Wygląda to na MBD ...

misiekk
19-10-2011, 17:32
...alicja wydaje mi sie ze koles nie wie co to ...

Nika
20-10-2011, 01:09
A podajesz legwanowi wapno i witaminy, czy naświetlasz UV ?
Brak powyższego powoduje odwapnienie i w następstwie (nie leczone) śmierć. Polecam szybką wizytę u weta.

Pozdrawiam,

aneta
20-10-2011, 04:23
no pewnie dobra by byla wizyta u weta , ale ciekawe czy masz jakiegos ktory zna sie na gadach w poblizu , ja np odwiedzilam 4 w moim miescie i wszedzie te same slowa " niestety nie mozemy ci pomoc , poniewaz na gadach sie nie znamy " , jestem prawie przekonana ze twoj legwan ma odwapnienie ( nie jestem zadna specjalistka ) u mojego gdy mial niedobor wapna zauwazylam wlasnie miedzy innymi to co opisujesz czyli nie podnosil ciala przy chodzeniu ,nie uzywal w ogole tylnich lap , byl bardzo slaby , nie chcial jesc , jego pyszczek byl napuchniety i nie domykal sie , podawaj legowi wapno , ja wtedy podawalam mojemu w syropie jest ono bardzo dobre (moj bardzo lubi o smaku bananowym) nie musisz wtedy podstepem zmuszac do jedzenia wapna , sproboj troche tego wapna wziac do strzykawki i po kropelce moczyc mu nim pyszczek , moj wtedy sie oblizuje i w ten sposob dostaje to co jest dla niego bardzo potrzebne (witaminki w plynie mozna w ten sam sposob podawac ) Powodzenia !! pozdrawiam

Rysiek
20-10-2011, 04:33
Brak UV i wapna. Zrób z tym coś szybko. Poczytaj starsze posty na temat UV. Legwan pod wpływem UV wytwarza witaminę D3 potrzebną do wchłaniania wapna z pokarmów i sztucznie podawanego. Jeśli nie ma UV braki wapna "uzupełnia" pobierając go z kości, przez co stają się łamliwe i prowadzi to do krzywicy. To jest w skrócie MBD - o czym pisze Alicja. Witaminy podaje się dodatkowo, niezależnie od wapna. Istotna masa ciała legwana. Pozdrawiam! Rysiek

misiekk
20-10-2011, 08:56
...rysiek ratuj ..co ja mam ze swoim zrobic nie chec zeby doszlo do talkie go czegos co ten koles opisuje...moj ma swietlowke 12 14 godzin z UV ale z wapnem mam problem on dalej malo je w sumei mlecz mi si slanczyl tylko takie male jescze nie wyrosniete liscie mlacza mu dawalem to zjadal skusil sie tez na bazylie ..lestat to najbardzioej uparte stworzenie jakie mialem czemu on nei rozumei ze musi jesc zeby zyc ... leg jest ruchliwy i to bardzo ... ale wyglada na chudego..co ja ma zrobic juz szalu dostaje :((((((czemu on malo je ..rysiek a moze wpadniesz do bialegostoku i sam go obejzysz heheheh

Mad
20-10-2011, 10:29
misiekk - myślę, że nie masz powodów do niepokoju. Z tego co piszesz wynika, że od czasu do czasu lestat coś skubie, więc chyba wszystko jest wporządku. Mój legwan ma teraz 42 cm i też nie je jak opętany - tylko od czasu do czasu chapnie kilka kęsów i dalej się wygrzewa. W sumie dziennie zjada niepełny spodek zieleniny - więc wcale nie dużo.

Rysiek
20-10-2011, 12:05
Misiekk, jak mnie będzie stać na helikopter to przylecę. Auto też mam bardzo szybkie, ale drogi zapchane :-(. I proszę Cię, nie pisz tak tragicznie- płakać mi się chce ! :-(:::. Jesli chodzi o wapno to pod wpływem UV leg wytwarza witaminę D3, która pozwala wchłonąć wapno z pokarmu. A w każdym coś jest. My podając w tabletkach uzupełniamy jego braki. To jest potrzebne. Jesli Twój legwan ma UV i je to szybko nie umrze. Nie martw się ! To co opisał Mateusz to już świadczy o braku UV i wapna, a co za tym idzie o tych objawach o których pisze. To prowadzi do śmierci legwana! Pozdrówko! Rysiek

misiekk
20-10-2011, 13:56
no moj sie przekonal dzisial ze bazylia to tez jedzenie troche jej skubna ...robi postepy jak narazie...ale ma dni ze praktycznie nic nie skubnie...pozdrowienia ...a co rysiek az tak zle z moja stylistyka:)

Alicja
20-10-2011, 17:25
MBD - metabolic bone disease

Metaboliczna choroba kości - po polsku - osteodystrofia pokarmowa.
Spowodowana jest wadliwą gospodarką organizmu na skutek niedoborów wapnia w diecie a także nie możności jego przyswojenia (brak dostępu do promieniowania UV)

Krzywica - deformacja koścca na na skutek niedoborów wapnia w diecie a także nie możności jego przyswojenia (brak dostępu do promieniowania UV) u młodych, rosnących osobników. Zaawansowana prowadzi do groteskowego wyglądu chorego zwierzęcia.

Może doprowadzić do trwałych deformacji a nawet śmierci.

http://www.terrarystyka.com.pl/zdrowie.php?id=20020828121802

Rysiek
21-10-2011, 06:09
Nie o stylistykę mi chodziło, tylko to "rysiek ratuj' tak rozpaczliwie zabrzmiało :-))). Myślałem, że już krytycznie z Twoim smokiem, a on i bazylię sobie podjada. To dobrze. Pozdrawiam! Rysiek

misiekk
21-10-2011, 07:30
..o treraz wszystko jasne....rysiek juz nie bede :) ..ty bo mn ma takei dni ze minimalnie cos skubnie a ma takei ze troche wiecej:)...aha niewime jak wykombinowac z zielenina zeby byla swuieza..bo jate tak wstaje rano robie c ma robic legowi / jedzonko zmian awodu spryskiwanie itp / i warzywa i owoce klade na talezyku na ziemi wazywa sa swierze nawet spory czas ale zielnina jak ja rozloze na gornych galaziach bo z tamtat ja je to zaraz wiednie..probowalem klasc tak ze konce wkladalem do baseniku i dluzszy czas byly swierze ale z ziemi w sumei nei je tych roslinek ..jak ty to wykombinowals??? ..zwroc uwage na to ze moj leg zabiera sie za jedzeni jak juz wie zenikogo nei ma w domu i jest spokoj ...

Rysiek
21-10-2011, 10:20
Mój jak byl mały to jadł z miski stojącej na podłożu. Jak się przyzwyczaił to jadł tylko z ręki. Tak jest do dzisiaj. Jeśli zielone skubnie tylko z gałęzi to mu tak dawaj.Gdy nie ma Cię w domu nawet jak lekko podeschnie to też nie szkodzi. Jak masz możliwość i jesteś w domu to zieleninkę wymień. Pozdrawiam! Rysiek
Z okazji Mikołaja załącznik dla wszystkich :-))) .

misiekk
21-10-2011, 13:30
dzieki za zalacznik:)........wiesz martwi meni ze lestat wyglda na chudzine:(

misiekk
21-10-2011, 13:31
dzis go przylapalem jak wszedlem do pokoju zasuwal z bazylia w gebie:)

Rysiek
22-10-2011, 05:01
Małe legwanki nie są grube :-))). Wyglądają na takie chudziny . Pozdrówko! Rysiek

misiekk
22-10-2011, 10:54
aha :)...dzis lestat sporo pochlona jedzonka glownie zielonego:)

misiekk
22-10-2011, 12:18
....dzis pierwasz kompiel ale najpier dalem mu troche pochasac po pokoju zrobilem konstrukcje i sobie zasuwa...ale wiesz co lestat zacza sie stawiac i to powaznie:) ... jak go poscilem po tapecie sie wspinal :)

42d3e78f26a4b20d412==