PDA

Zobacz pełną wersję : Sorry ale znowu świetlówki ;)



Yeter
29-10-2011, 10:53
Mam kilka pytań co do oświetlenia.
1. Mam żarówkę UV (taka dla gadów). Czy to zastąpi świetlówkę albo inacze czy to wystarczy?
2. Świetlówki UV jeszcze nie widziałem. To jest taka róra jak w jarzyniówkach?
3. Czy można taką świetlówkę wsadzić w zwykłą oprawę jarzyniówki, czy trzeba kupić specjalną?
4. Jakie mają być parametry tego światła dla lega?
5. Sorry że o to pytam, wiem że jest to gdzieś w innych postach, ale nie mam czasy szukać. Proszę bez chamstwa i głupich docinek?

bizon
29-10-2011, 12:12
Swietlówka UV to jest owa "rura" jak jarzeniówka i świetnie pasuje do oprawy jarzeniówkowej. jeżeli chodzi o parametry to zaleca sie 5.0 o mocy 20W (są mocniejsze ????). Jeżeli masz duże terrarium to podłącz dwie.

Pozdrawiam

Marblo
29-10-2011, 17:19
Czesc.
1. Napisz dokladnie jaka zarowke uzywasz?
2. Dokladnie tak na pierwszy rzutoka taka swietlowka nie rozni sie niczym od zwylkej rury (jarzeniowki)
3. Nie potrzeba zadnej specjalnej oprawy do tej "rury" UV, wsadza sie ja do zwyklej oprawy na jarzeniowki. Wazne zeby byla dopasowana wielkoscia i zeby nie miala zadnego klosza pronienie UV nie przedostaja sie przez szybe, plastik itp...
4. Z tego co wyczytalem z wczesniejszych postow to najbardziej zalecana jest reptiglo 5.0 np z Hagen-a w kombinacji z reptiglo 2.0. Ja osobiscie uzywam samej reptiglo 5.0 u mnie swieci sie ona ok14 godz dziennie... i tu mam pytanko do innych bardziej doswiadczonych ludzi... Czy nic nie bedzie legowi od takiej dawki promieni UV tzn czy jest cos takiego jak przedawkowanie UV a jesli tak to co sie z tym wiaze???
5. Pytaj o co chcesz po to jet to forum, sam sie kiedys zdenerwowalem zachowaniem niektorych ludzi i naisalem posta - do czego sluzy to forum, otrzymalem kilka naprawde milych odpowiedzi i wiem ze jest tu grupa osob ktore zawsze chetnie sluza pomoca... Mam nadzieje ze w jakis sposob pomoglem :)

Pozdrawiam ]:->

Alicja
29-10-2011, 17:33
nie musisz się martwić o przedawkowanie - te świetlówki mają się pali właśnie 12-14 h :)

Marblo
29-10-2011, 18:25
To bardzo fajnie! Dzieki za szybka odpowiedz :)

Zoltar
03-11-2011, 02:43
nikt nie zwrocil na to uwagi, w sumie niby oczywista sprawa i pewnie o tym wiesz ale nie mozesz stosowac oprawek przez ktore by swietlowka uv swiecila na zwierza. swiatlo nie moze przechodzic przez szklo, plastiki i inne ( no moze oprocz jakichs specjalnych wynalazkow dedykowanych do tego zastosowania). bezposrednio z rury ma oswietlac wnetrze terrarium. pozdrawiam.

Yeter
04-11-2011, 10:26
Jaką długość ma świetlówka taka 19W bo gościu ze sklepu mi przywiezie ale nie zna długości (podajcie przy okazji 15W). Czy da siękupić oprawkęod razu na ten wymiar czy trzeba coś przerabiać? Z góry dzięki.

Zoltar
04-11-2011, 17:49
co do dlugosci to chyba zalezy od firmy, na www.colisa.com.pl
masz sklep internetowy, sprzedaja tez oswietlenie. sprawdz dlugosci/wymiary.
Co do oprawki to ja kupilem takie male opraweczki na same koncowki jarzeniowki polaczone kabelkiem. mocujesz je do gory terrarium np. na silicon. starter i reszta elektryki jest umieszczony poza terrarium w osobnym pudeleczku.

Marblo
05-11-2011, 16:32
Ja o tym pisalem ;)))

Zoltar
05-11-2011, 17:04
hehe.... zwracam honor Marblo.... oczywiscie ze o tym pisales. cos nie doczytalem. :) sorki.
ale co by nie mowic to zawsze lepiej powtorzyc cos 2 razy niz zrobic zle
:))))

Marblo
05-11-2011, 17:45
Heh jasne ze lepiej ;))) aby zielonym bylo jak najlepiej :))

42d3e78f26a4b20d412==