PDA

Zobacz pełną wersję : Piasek i jaszczurki..



LordLuj
24-12-2012, 06:52
Witam!!
No własnie jak to jest z tym piaskiem...w opisach jest napisan np. piasek i drobny zwirek, a jedni mówią ze piasek oki a inni że pupil moze wszamac piasek i sie zatka, polecają inne podłoze które raczej nie pasuje do biotopu danego gatunku(tak mi sie wydaje, bo chyba jest różnica pomiędzy piaskiem a kostką kokosową, bukową...)
Hoduje/hodował ktos jaszczure na piasku??

iguana_12
24-12-2012, 07:30
Czesc
Mam wrazenie ze napisales to po przeczytaniu mojego forum i Ci wytlumacze dlaczego ja wole zastapic piasek i zwirek np. kostka kokosowa z wkopanymi duzymi kamieniami(lupki itp.), ktorych gad nie jest w stanie zjesc, otoz prawdopodobnie moj zwierzak zdechl po zjedzeniu kilku kamykow, a przecierz zdrowie gada liczy sie najbardziej.....przynajmniej dla mnie.

LordLuj
24-12-2012, 08:03
Napisałem to bo juz xxxxxxx postów było w tym stylu...
Rozumiem obawy przed chorobą i smiercią zwierzaka, ale od hohoho w Poznaniu w zoologicznym jest agamka brodata trzymana na piasku i jak na moje oko jest zdrowa.
Napisałem taki post bo jestem ciekaw opini innych terrarystów, ostatnio gadałem z facetem w zoologicznym, który mi powiedział ze już dośc długo trzyma swoje gady na piasku i nic im nie jest, powiedział mi ze jeśli zwierz przypadkiem zje pare ziarenek piasku to nic mu nie bedzie...
W opisie na terrarystyka.com.pl Alicja napisała że za granica sa hodowane agamy na piasku z wielkim powodzeniem...
wiem ze żółwie czerwonolice to nie jaszczurki ale one jako podłoże mają piasek, i np. ochotke wcinają z dna i zdarzy im się chyba wszamać pare ziarenek piasku i nic im nie jest.
Sam sie czaje na lega obrożnego:D ale najpierw bedzie na piasku, jak zobacze ze wcina piasek to natychmiast zmienie podłoze na inne o ile nie bedzie za poźno..
Pozdro dla ciebie i twoich obecnych i przyszłych pupili:D

noelka
24-12-2012, 08:17
hmm.. no to ja sie wypowiem. mam lega obroznego. wlansie wrocilam z nia od weterynarza. otoz "specjalisci" ktorzy tu siedza doradzili kostke bukowa bron boze piasek bo lepiej dmuchac na zimne i zapobiegac temu ze sie leg zapcha.. wlasnie od tego moja legwanica od 5 dni nie moze sie wyproznic. bo sie zapchala kawalkiem drewna. czeka ja operacja jak parafina i sodna nie poskutkuja to uspienie. bardzo zaluje ze trafilam na to forum zanim znalazlam kingsnake'a. siedza tu 14 latki ktore wpisuja w opisie swoim 35 lat, 8 lat hodowli, kupe gatunkow i pisza o czyms o czym nie maja zielonego pojecia. wkurza takie zachowanie, bo wlansie przez takie "rady" "specjalistow" moj legwanica ledwo zyje. a szkoda bo czlowiek zapisuje sie na forum zeby sie czegos dowiedziec a dostaje chlam. NIE PISZCIE NIC JAK NIE MACIE O TYM POJECIA!!! wkurzona jestem bo wiedze jak sie moj zwierzak meczy. mam nadzieje ze wyzdrowieje bo jak nie to sie chyba osobiscie pofatyguje do miejsca zamieszkania ludzi ktorzy mi doradzili kostke bukowa i leb ukrece. to jest swinstwo.

MataManX
24-12-2012, 08:23
każdy ma inne zdanie ale piasek jets podłożem wysokiego ryzyka a lordzie luju lepiej nie słuchaj faceta w zoologiku bo oni zawsze mówia że zwierzaki się świetnie mają nawet dzień przed ich śmiercią

LordLuj
24-12-2012, 08:23
strasznie mi przykro z powodu twojego legusia i mam nadzieje ze wszystko sie dobrze skończy i leg bedzie jeszcze dluuuuugo cieszyc sie zdrowiem!!!!
Ja osobiście jestem za piaskiem terrarystycznym bo moim zdaniem, na chłopski rozum łatwiej jaszczurce wydalić piasek niż kawałek kostki kokosowej i jak pokazuje przykry przykład noelki i jej lega kostki bukowej!!!!

noelka
24-12-2012, 08:26
nie wypowidam sie na temat innych jaszczurek poza lampartem ktory nie moze byc trzymany na piasku i legoiem obroznym ktory na piasku trzymany byc musi. ale wkurza jak ktos sie nie zna i sie wypowiada jak w poscie iguany_12 ktora dla lega tez chce kostke "bo ladnie wyglada" no ludzie zlitujcie sie!!!!!!!!!

iguana_12
24-12-2012, 08:31
Nie tylko ze ladnie wyglada,ale myslalem ze bedzie bezpieczniejsza dla zwierzaka, bo z zwirkiem mialem takie same problemy jak ty z kostka bukowa tylko moj gad nie wyszedl z tego zywy.

LordLuj
24-12-2012, 08:35
noelka masz moze foto swojego terra?? jak tak to czy mógłbym prosic zebyś mi wysłała na meila( odie2001@wp.pl)
iguana_12 piasek jednak drobniejszy jest niż zwirek..

iguana_12
24-12-2012, 08:41
Teraz calkiem nie wiem jakiego podloza urzyc, ale chyba zdecyduje sie na bardzo drobny piasek.

LordLuj
24-12-2012, 08:43
Z tego co pamiętam, choć łaba sobie zciąć nie dam to pepre hoduje legi obrożne i trzyma je na piasku, kiedyś z nim meilowałem na ten temat, ale to było hoho temu i nie jestem pwewien

noelka
24-12-2012, 09:02
nie, nie posiadam zdjecia. zreszta za 3 tygodnie zmieniam terra na wieksze bo dokupuje samca wiec i tak nie ma co wysylac.

iguana_12
24-12-2012, 09:04
A jak duze bedzie nowe terra?

noelka
24-12-2012, 09:09
dl.90 szer.50 wys.50

albopilosek
24-12-2012, 10:51
Dziwne to jest....przeciez jaszczurki w naturze czesto zyja na terenach piaszczystych np gekon lamparci .... nie rozumiem czmeu to podloze jest zle..skoro na wolnosci gekony swietnie sie trzymaja ..... torf kokosowy nie pasuje w zaden sposob do terrariow pustynnych , ja jestem za piaskiem

aniolek
24-12-2012, 11:04
wiecie co ja juz uzywalam prawie kazdego podloza oprocz piasku mam legwana zielonego i z doswiadczenia wiem ze najlepsze jest podloze z wlokna kokosowago poniewaz nawet jesli leg zje troszke tego podloza(a zaobserwowalam to u mojego)to nic mu sie nie stanie takie podloze polecam kazdemu jest bezpieczne a o to chyba chodzi!!!

Sm0k3D
24-12-2012, 11:07
Taa piasek do lampartow nie nadaje sie, widocznie w hodowli brakuje jakiegos składnika mineralnego czy czegos i w poszukiwaniu tego gek zzera piach potem sie zapycha, ja mojego nie caly tydzien trzymalem na piasku a piaszczysta kupa byla przez tyle samo już na kostce

noelka jak tys to zrobila ze sie zapchal?? albo jakas inna kostka niz ja znam albo zamiast to "rozmoczyc" pocielas, co?? w kazym razie szkoda legwanka, brrr mi szkoda bylo myszy do ktorej sie prawie wcale nie przywiazalem (teraz jakos sie nie potrafie przywiazac do zwierzka jak kiedys)

wienio
24-12-2012, 11:29
Ja trzymałem szyszkowce na piasku.Po miesiącu samczykowi zatkał się przewód pokarmowy właśnie PIASKIEM.Na szczęście trafiłem do dobrego weterynatrza i po paru wizytach wypróżnił się. Po tym zdarzeniu wymieniłem podłoże na żwirek i od tego czasu nic takiego nie mialo więcej miejsca.



aniolek masz na myśli kostkę kokosową a to co innego niż kostka bukowa

pepre
24-12-2012, 14:09
przykro mi z powodu legwanika...

Desmond
24-12-2012, 14:47
Drobny piasek jest tak samo dobry jak inne podloze. Mialem weza ktory zjadl kostke kokosowa a ta mu speczniala w brzuchu i zdechl!

Proponuje jedna czesc terrarium zrobic z mieszanki kostki bukowej + kory a druga czesc podgrzewana od dolu z piasku (40zl 5 kilo) z afryki (czerwony)...
Jaszczurka bedzie miala wybor a jak bedzie w brzuszek zimno to sie polozy na cieplutkim kamyku ewentualnie piasku. Tyle razy widzialem jak jaszczurka "przypadkowo" wpieprzyla piasek i nic jej nie bylo ! a hoduje gady 8 lat.

Jesli ktos chce moge zalatwic
cameleo@poczta.fm

Desmond
24-12-2012, 14:55
Nie rozumiem Twojego poirytowania noelka , nie wiem ile masz lat ale dobrze chyba wiesz ,ze to wirtualny swiat i jak napisze ,ze legwany jedza surowe mieso tez mi uwierzysz?

Smieszy mnie to ,ze czerpiesz informacje z tego forum do hodowli , to fakt to dobre forum ale oprocz tego proponuje czytac i czytac i zbierac wiedze ! I swoim sposobem stworzyc dla gadziny najlepsze warunki...

pepre
24-12-2012, 14:59
kurcze desmond to jakie gady hodujesz? (w spisie widac ze nic nie hodujesz... bo niby poco cos wpisywac;/) prosze nie uogulniaj bo ktos cie poslucha, i uzna, heh "hoduje gady 8lat" to spec jakis i wie co mowi...
juz niejednej osobie padla agamka, gekonik... ktore nie "przypadkowo" lecz w pelni swiadomie JADLY piach.

Desmond
24-12-2012, 15:03
Sory ale o jakim wpisie ty mowisz ?

Nie wiem o co Ci chodzi czlowieku to ,ze choduje cos od 8 lat to musze miec to wpisane w jakies posranej rubryce ?

Czlowieku wyluzuj...

A jesli chcesz wiedziec to jestem kolega Lukasza z biofilu i choduje od 8 lat gekony lamparcie, kameleony jakies 6 lat i agamy brodate.

lamparty mam 8 lat trzymane na piasku z jednej czesci a zdrugiej kore + kostke bukowa. Ulubionym miejscem ich jest oczywiscie cieplutki piasek...

pepre
24-12-2012, 15:04
moze nie do konca swiadomie, bo nie wiem jak jest ze swiadomoscia u zwierzat, ale mialem na mysli fakt ze sporo gadów poprostu je piasek niczym pokarm.

Desmond
24-12-2012, 15:10
to strasznie dziwne, ja sie nie spotkalem z tym ewentualnie swiersz wychodzacy z wody pobrudzony piaskiem a pozniej zjedzony. jesli gad ma braki pewnych substancji to bedzie jadl piasek. Zawsze przypadkiem cos moze zjesc tak samo jak male dziecko.

Ale w mojej hodowli jeszcze nie mialem zadnego takiego przypadku to fakt cale terrarium nie mam piaskiem opsypane a "zaledwie" 40 % tylko ,ze gadziny spedzaja na nim 75% wolnego czasu.

pepre
24-12-2012, 15:10
nie... Spis jest w pelni dobrowolny, zostal stworzony po to by do niego cos Wpisywac. ale przeciez nikt cie nie zmusza tylko to ułatwia ludziom rozmowe jak z gory widza co druga osoba hoduje i pozwala poznac ludzi z tego samego miasta o podobnych zainteresowaniach...
a tak to kazdy ma swoich znajomych, fajnie ze znasz lukasza, tez go znam, ale co on ma wspolnego z piachem... gdzies sie pogubilem.

pepre
24-12-2012, 15:14
a co do lampartów... sproboj zrobic tak: wez pudelko po margarynie, lub jesli sa juz spore, to pudelko po lodach, wytnij w nim otwor na tyle duzy by gekon mogl sie zmiescic i wejsc do pudeleczka... do tego pudeleczka nasyp torfu, lub kore + kostke bukowa i czesto podloze zwilżaj i postaw taki "domek" w jednym z cieplejszych miejsc terrarium. gwarantuje ci ze zaczna swoje dnie wlasnie tam spedzac a fakt ze dnie spedzaja na piacha raczej nie wynika z ich upodobania do piachu tylko warunków ktore przy nim panuja

noelka
24-12-2012, 15:15
grrrr. sluchaj desmond.. poirytowanie wynika z faktu, ze nie wchodzilam tutaj zeby sie posmiac tylko wlansie po to zeby sie czegos dowiedziec. w tej chwili nie czytam juz nawet postow a pytania zadaje tylko i wylacznie na mejlach do niektorych osob. wkurza mnie to ze ktos chce sie czegos dowiedziec a dostaje klamstwa i informacje wyssane z palca. ksiazki to nie wszystko i dobrze o tym wiesz ze lepiej dowiedziec sie czegos od czlowieka ktory hoduje dane zwierze z powodzeniem. jakbym chciala poczytac pier*doly to bym siegnela po Gale a nie marnowala czas na klepanie postow. <--bo niektore "rady" tutaj sa gatunkowo podobne do Galowych (post Dobule bodajze jak rozpoznac czy agamek jest odwodniony jakis koles napisal o suszarce do grzybow) i po co takie bezsensowne komantarze.. wkurza mnie to tym bardziej ze moja gadzina ma przez tego typu rady problem.

Desmond
24-12-2012, 15:27
Heheh przeciez Ci napisalem jakie mam warunki w terrarium , nie mam tylko piasku a mam rowniez kostke bukowa + kore. a kolo kwiatow jest tez torf. Kabel grzewczy omija rosliny a temerature na kostace maja taka sama no moze troche nizsza niz na piasku, jednak przesiaduja na piasku i ja im na to pozwalam. Jesli chodzi o piasek i Lukasza to zapytaj jakie podloze poleca do hodowli agamy czy tez lamparta, a jaki odradza moge Ci z cala pewnoscia odpowiedziec ,ze piasek jest ok a ogolnie te podloza (kora , kosta) odradza. Nie sugeruje sie tym co On mowi ale tym co sam przezylem ze swoimi zwierzetami a 8 lat to wystarczajaco dlugo.




Noe zal mi tego co sie stalo i mam nadzieje ,ze bedzie wszytsko ok. Niestety to ,ze ja tak uwazam to nieznaczy,ze tak ma byc tylko dziwi mnie to ,ze wam gady umieraja a mi nigdy sie to nie przytrafilo. Nie wiem ale ja siegajac po ksiazke znanego autora przekonany jestem ,ze zdobede wieksza wiedze niz czytajac forum nieznanej mi wczesniej osoby ktorej nie moge zaufac. Dlatego mam sproa biblioteke i porownoje wypowiedzi roznych autorow a Forum dyskusyjne traktuje jako "plotki" i czesto nowe doswiadczenie...

Szczerze to bardzo zadko tu zagladam i czesto sie denerwuja czytajac "rozne" posty...


Przyklad: Mam agame brodata co mam jej dawac do jedzenia!?

Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

pepre
24-12-2012, 15:40
zaleta forum jest mozliwosc interakcji z innymi uzytkownikami, i osobami czasem bardziej doswiadczonymi... nie wspominajac juz o mozliwosc rozmowy i bezposredniego zadania pytania niektorym autorom ksiazek...

noelka
24-12-2012, 15:41
pepre zgadzam sie z Toba.. ale trudno na bardziej doswiadczonych trafic.. zwlaszcza jak maja glupoty powypisywane w spisie:/

dr Robert
25-12-2012, 03:40
Większość jaszczurek jakie hoduję i hodowałem w przeszłości, a które w warunkach naturalnych mają kontakt z piaszczystym podłożem trzymam na piasku. Zwykle zajmuje on częśc terrarium, druga część pokryta jest warstwą rozdrobnionej kory. Nigdy nie przydarzył mi się przypadek zatkania przewodu pokarmowego przez piasek (po smierci zwykle kroję brzuszki), jedyny przypadek śmiertelny związany z zatkaniem jaki kiedyś mi się zdarzył to zatkanie chitynowymi pancerzykami larw mączników. Nigdy też nie obeserwowałem aktywnego pożerania piasku przez jaszczurki czy żółwie. Czasem przypadkowe zjedzenia się zdarzało.
Natomiast nigdy nie stosowałem piasku u gatunków, które z piaskiem w naturze zwykle kontaktu nie mają (legwany, bazyliszki, agamy kołnierzaste). Zresztą małe legwany zielone, takie jakie zwykle kupuje się w sklepach powinny być trzymane na papierze (co najmniej do długości ok. 50 cm). Podobnie w przypadku młodych innych gatunków, staram się piasku nie używać. Tak naprawdę niewiele jest gatunków które z piaskiem mają stale do czynienia, większość biega po ubitej ziemi i kamieniach.
Nie chcę przez to powiedzieć, żeby piasek stosować. U żółwi wprowadziłem korę na prawie całej powierzchni terrarium (w lecie na części dochodzi do tego darń) ze względu na ostrzeżenia innych osób, ze ewentualność zjadania piasku i zatkania istnieje.

noelka
25-12-2012, 04:19
to powiem ze sie dzis legwanica wyproznila. :) zajelo jej to ok.10 minut ale kawalek drewna zostal wydalony :)))))))))

Sm0k3D
25-12-2012, 05:00
no to gratulacje noelka, czyli gadzinka chyba juz zdrowa, nie?? Heh pamietam jak sie cieszylem jak uratowalem czerwonolicego po samodzielnym leczeniu przez ponad tydzien :) wiem jaka to radosc :)

albopilosek
25-12-2012, 14:09
czyli ta cala rozmowa nic nie wyjasnia...jedni mowia tak a drudzy srak:) heh ... Ja treaz u swojego geka mam podloze wylozone duzymi kamieniami , ale bede zmienial wystroj i chyba wrzuce czerwony piasek.... :) ...

Desmond
25-12-2012, 14:38
Ja mam w 30-40% czerwony piasek a na nich spora ilosc kamieni i tak mam od 8 lat (gekony lamparcie , agama brodata) reszta to mieszanka kory i kostka bukowa.

Wiesz to tylko od Ciebie zalezy jakie podloze wybierzesz ja jakbym mial sie sugerowac tym co kto powie nie mial bym zadnej inwencji tworczej a to mnie nie bawi. Pozatym nie ma przeciwskazan aby stworzenia ktore w naturalnym biotopie spotykaja piasek i zyja rowniez na nim jak agama brodata na stepach australiskich mialy rowniez taki biotop w terrarium. No zawsze mozesz trzymac taka Agame brodata czy lamparciego w wilgotnym cieplym torfie jak jeden z kolegow zasugerowal:) Uniwersalnym rozwiazaniem jest kora+mieszanka ale polecam zrobienie w 40-50 % cieplego piaseczku(oczywiscie zalezy dla jakiego gatunku)

Pozdrawiam

Fryta
26-12-2012, 00:31
1. Miałem agamkę (ok 20cm) która miała problemy z wypróżnieniem. Powód: drobny zwirek i piasek jako podłoże. Normalnie go nie zjadała, ale jak to agamki lubi czasem cos skubnąć z ciekawości. Wyniki: Kamienie wydaliła, przeżyła. Jest ok.

2. Widziałem gekona lamparciego trzymanego w sklapie na piasku. Po 2 tyg miał całą masę "piaskowych kiełbasek" i był znacznie chudszy. Sam też tak kiedyś trzymałem, ale jak zobaczyłem piasek w odchodach szybko zmieniłem podłoze. Teraz używam płaskich kamieni a pomiedzy nimi włókno kokosowe. Całkiem dobrze sie spisuje. Czasem pojawiaja sie "włóknowe kiełbaski" ale raczej sporadycznie. Co ciekawe częściej pojawiają sie gdy robie gekonowi kilkudniowe głodówki (może z głodu trochę zapycha sobie żółądek?)

a najlepsze podłoże? nie ma uniwersalnego środka. Najlepiej jest chyba je dość mocno zróżnicować i często OBSERWOWAĆ co robia nasi ulubieńcy.

LordLuj
26-12-2012, 11:08
a tak wogule to jakiej grubości ma byc podłoże dla obroznego(chodzi of cors o piasek):D

noelka
26-12-2012, 11:34
8-12cm w zaleznosci czy kabel grzewczy jest i ile cm jest do szybki odsuwanej w terrarium :)

42d3e78f26a4b20d412==