PDA

Zobacz pełną wersję : terrarium dla legwana...



slavo
12-11-2011, 04:02
czy myslicie, ze dla mlodego legwana wystarczy terrarium o wymiarach: 44/24/30 (dl/szer/wys)? licze na odpowiedz.

slavo

Mad
12-11-2011, 04:12
Wydaje mi się zdecydowanie za małe nawet dla bardzo młodego letgwana.

Marblo
12-11-2011, 04:59
Yo!
Wydaje mi sie ze MaD ma racje to zdecydowanie za male terra, trudno Ci bedzie tam wstawic basenik do kapania dla lega czy nawet jakis nieduzy konarek po ktorym bedzie mogl sie wspinac.

Rysiek
12-11-2011, 05:12
Zerknij tutaj- http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=3002&t=3002 . W temacie terrarium zostały podane minimalne wymiary jakie mogą byc dla małego legwana. To wszystko jednak na krótki okres czasu. Dla dorosłego zalecane 200x100x200 ( dł, szer, wys ). To jednak luksus. Ja mam 150x120x180. To , którego wymiary podajesz zdecydowanie za małe nawet dla młodego legwana. Mój legwan po roku miał prawie metr. Pozdrówko! Rysiek

slavo
12-11-2011, 06:13
ale mi nie chodzi, zeby on tam mieszkal przez rok albo dluzej. chodzi mi tylko o jakies 3-4 miesiace, bo po tym czasie bede w stanie kupic cos wiekszego lub zrobie cos sam.

slavo

Marblo
12-11-2011, 06:39
Generalnie powinieneś zbudować największe terrarium, na jakie masz miejsce i największe terrarium, na jakie Cię stać. Podstawowe zasady doboru minimalnej wielkości terrarium:

1. Terrarium powinno być CO NAJMNIEJ tak wysokie jak Twój legwan długi (wraz z ogonem). Najlepiej, jeżeli będzie wyższe.

2. Powinno być również 1,5 raza dłuższe niż Twój legwan (wraz z ogonem).

3. Powinno być szerokie, na co najmniej 2/3 długości legwana.

Te trzy zasady określają minimalną wielkość terrarium dla legwana - pamiętaj, iż małe legwany rosną w bardzo szybkim tempie.

Przy młodych osobnikach należy również zwrócić uwagę, aby terrarium nie było również zbyt duże. Bardzo trudno jest wtedy legwana złapać i jest on narażony na większy stres. Bardzo często w dużym terrarium młode osobniki są mało aktywne i bardzo mało jedzą. Terrarium powinno rosnąć wraz z legwanem.

Sam, swojego 3 miesięcznego legwana (miał 9 cm bez ogona, z ogonem ok. 25 cm) trzymałem w terrarium o wymiarach 65/45/60cm (długość/szerokość/wysokość), jednocześnie zbierając już pomysły oraz materiały na budowę większego.

Dla dorosłego legwana można zabudować narożnik, wykorzystując ok. 3-4 metrów kwadratowych powierzchni mieszkania. Idealne wymiary to ok. 2-3 metrów szerokości, 1.5 metra głębokości oraz 2 metry wysokości.

Jest to cytat ze strony - http://www.legwan.org/article/terrarium.html

slavo
12-11-2011, 07:25
ja ciebie marblo rozumiem i wiem, ze legwam to nie chomik, ale musisz tez zrozumiec, ze sam zakup legwana to wydatek rzedu 150-200 zl, a jesli do tego mialbym jeszcze zrobic terrarium z prawdziwego zdarzenia, to jest to dla mnie klopot finansowy. ja nie pracuje i nie zarabiam, wiec legwan chyba bedzie jednak musial sie przemeczyc z 3-4 miechy w malym terrarium, a w miedzy czasie wykombinuje mu cos wiekszego.

slavo

Marblo
12-11-2011, 08:21
Heh. Slavo zadales pytanie czy takie terrarium wystarcz i otrzymales odpowiedz ze raczej nie. Nie wiem jakiej wielkosci jest twoj legwan dlatego zacytowalem ten fragment o proporcjach jakie powinno miec terra w stosunku do legwana. Przeciez nie kazalem Ci budowac od razu wielkiego drogiego terrarium.

Alicja
12-11-2011, 08:33
Slavo a Ty musisz zrozumieć, że legwan to żywe stworzenie i nie powinien się męczyć w takim pudełku tylko dlatego, że Ty musisz mieć go zaraz, odrazu. Poczekaj, nazbieraj pieniążki a później kup legwana. Terrarium jakie podajesz może być ale ...dla dorosłego ptasznika.

Pomyśl też o tym, że skoro nie stać Cię teraz na terrarium dla małego legwana skąd weżmiesz pieniądze na terr dla dorosłego gada? To spory wydatek. Moim zdaniem 200/100/200 to minimum dla wyrośniętego samca, samica może mieć nieco mniejsze. Nieco mniejsze, może być też jak legwan jest oswojony i codziennie może pochodzić po przystosowanym do tego pokoju.

Mi się marzą agamy kołnierzaste ale nie mam na nie pieniędzy, nie mam też miejsca i pieniędzy na porządne terra dla nich. Trudno, muszę zrezygnować, przynajmniej narazie ... Takie jest życie ...

bizon
12-11-2011, 09:33
Slavo !!!
Niestety zabierasz sie do hodowli tej wspaniałej jaszczury od tyłu (żeby nie powiedzieć gorzej). Najważniejszą rzeczą i jednocześnie najdroższą jest własnie terrarium, ale bez niego nie powinieneś kupować gada. Nikt z nas nie próje cię zniechęcić - wręcz przeciwnie - ale musisz zdać sobie sprawe że nieodpowiednie warunki do rozwoju mogą "zaowocować" powikłaniami w rozwoju lega i wówczas zmiana terra i całego osprzetu niewiele juz da.
Piszesz o kosztach - koszt samego terra dla młodego legwana nie jest wcale taki wysoki. Koszt rośnie po zakupie świetlówek UV, jakiś promiennków ciepła instalacji do tego potrzebnej, wystroju itp. Nawet w terra którym podajesz musialbys zapewnic gadowi te "dodatki" do prawidłowego rozwoju.
Podstawowa zasada NIE NAPALAJ SIE. Spokojnie skompletuj wszystko, bo potem bedzie tragedia jak zwierzak nabawi sie jakiejs krzywicy, nerwicy, skarłowacieje albo co..............

Pozdrawiam

Mad
12-11-2011, 15:25
Tak jak pisze Bizon - najpierw kup terrarium, potem gada, albo odłóż na jedno i drugie. Nie może być tak, że będziesz go trzymał w skandalicznych warunkach licząc, że legwan zrozumie twoje kłpoyty finansowe.
Piszesz, że spłukasz się kupując legwana i nie starczy ci na terrarium - wynika z tego, że po prostu musisz go mieć i koniec(!!!), nie bacząc na konsekwencje dla ciebie i zwierzaka. Przemyśl to!

slavo
13-11-2011, 00:36
to jezeli nie chcecie, zeby legwan zyl w skandalicznych warunkach jak pisze mad, to moze ktos bedzie wspanialomyslny i ma jakies stare akwarium, terrarium, ktore jest wieksze od tego, ktorym ja dysponuje i zechce dac mi je w prezencie z okazji nowego roku. czekam na propozycje.

slavo

Mad
13-11-2011, 01:51
Szatnażujesz nas, czy swojego legwana? Kurcze, już teraz widać, iż masz fatalne podejście do sprawy i po kilku wpisach widzę, że nie powinieneś mieć legwana bez względu na to jakie będziesz miał terrarium. Iguana stała się najwyraźniej twoim kaprysem, który chcesz spełnić za wszelką cenę. Co będzie jak się znudzi?

slavo
13-11-2011, 02:37
a czy ty nie jestes czasem za madry? po pierwsze to narazie nie mam legwana, tylko planuje go zakupic. a moze i moj post byl forma szantazu. ciesze sie mad, ze ty dla swojego legwana wybudowales zapewne raj na ziemi, ciesze sie niezmiernie i moze skonczymy juz ten wywod. poznalem wasze opinie, wy moje i sadze, ze to juz koniec dyskusji.

slavo

Rysiek
13-11-2011, 02:51
Nie wkurzaj się , tylko posłuchaj rad ludzi, którzy już mają legwany jakiś czas i dobrze Ci radzą. To dla dobra zwierzęcia i po to abyś Ty uniknął rozczarowań związanych z jego utrzymaniem. Niestety ten malutki zielony stworek robi się szybko ogromny. Wczoraj Marblo cyknął fotkę Diablo&Gucio. Zobaczymy jak wyjdzie to któryś z nas umieści to na forum. Zobaczysz co z małej zielonej drobinki wyrasta po 3-4 latach ! Slavo , robiąc terrarium ze szkła ( całe ) o wymiarach potrzebnych legwanowi ( do tego osprzęt ) licz się z kosztem ok.2000 zł. Są przecież mniejsze jaszczurki równie ciekawe, lub dozbieraj kasy i poczekaj z zakupem legwana. On ze wzrostem nie będzie czekał jak go kupisz ! Pozdrówko! Rysiek
Ps. Terrarium mozna zrobić niekoniecznie całe ze szkła, wtedy koszty maleją. To już od Ciebie zależy.

Mad
13-11-2011, 02:54
Po co więc pytasz jak i tak wiesz najlepiej i zrobisz po swojemu. No chyba, ze ktoś się zlituje nad zwierzakiem (bo nie nad tobą) i da ci terrarium.
Za mądry nie jestem (w tym temacie, bo ogólnie kompleksów nie mam) , ale zanim zdecydowałem się na legwana uważnie przeczytałem wszystko co jest na jego temat dostępne w sieci i dogłebnie zastanowiałem się czy będzie mnie stać na zapewnienie mu względnie najlepszych warunków (nie raju na ziemi, bo to niemożliwe).

bizon
13-11-2011, 10:59
Slavo
Nie bierz wszystkiego do siebie staramy ci sie doradzic a nie zniechęcić.
Jeżeli nie masz kasy to przejdz po osiedlu tyle ludzi teraz wymienia okna a stare leżą najczęściej przed klatka aż je zabiorą, nikt nie bedzie miał za zle jak wymontujesz kilka szyb. To sa co prawda ciekkie chyba 3 mm ale na początek wystarczy. Podejdz do szklarza niechaj ci dotnie jeśli nie chcesz sie za to zabierać. Kup sylikon akwariowy i sklej to wszystko do kupy. Ewentualnie zrób terra z jakiejś starej szafki odpowiednio zmodyfikowanej. Wszystko wyjdzie cię max 50 zł. Niestety dochodzą do tego koszta wyposarzenia ale nawet w twoim małym musiałbyś je zastosować.

Pozdrawiam

Alicja
13-11-2011, 11:08
Dajcie sobie spokój ... Slavo się uparł, że będzie miał lega i nie zważa na nic. Chce go trzymać w pudełeczku 44/24/30 - przecież to jakaś paranoja. Tam się żadna jaszczurka nie zmieści, a co dopiero legwan.
I jeszcze ten szantaż ....

I co Slavo dajmy na to, że ktoś podaruje Ci terrarium dla młodego lega, a za dwa lata napiszesz ' mój leg ma 1m długości, jak nie chcecie żeby się męczył w terrarium, które mi daliści dwa lata temu to dajcie mi 200/100/200" ??

slavo
13-11-2011, 11:16
ty sobie mozg trzymaj w pudeleczku na noc o wymiarach 1/1/1 mm. uwazam, ze najrozsadniej mowili bizon i rysiek, a pozostale posty to sa jeden madrzejszy od drugiego. wczesniej powiedzialem, ze dzieki za porady, ale nie do wszystkich to chyba dotarlo. peace. nara.

slavo

Mad
13-11-2011, 11:29
Widzisz twój problem polega na tym, że nie przyjmujesz nic do wiadomości.
Zadałeś pytanie, czy terrraium o rozm. 44/24/30 będzie dobre dla legwana, na które otrzymałeś konkretne odpowiedzi - NIE, nie będzie dobre. Ty natomiast wyskoczyłeś z absurdalnym argumentem, ze na większe cię nie stać i musimy cię zrozumieć. Wytłumacz to legwanowi, bo nie my będziemy tam mieszkać.
Poczytaj trochę to się dowiesz, że takie terrarium będzie dobre dla pająków i to pewnie nie wszystkich.

Rysiek
13-11-2011, 11:37
Slavo, to co piszą weź sobie do serca. To dla dobra zwierząt. Dla uzmysłowienia sobie tego problemu umieszczam fotkę zrobioną dzięki Marblo. Zobacz jakiego legwana prawdopodobnie kupisz, a jakiego możesz mieć po 3-4 latach. To jest Diablo ( Marbla ) i Gucio ( mój ) . Pozdrówko! Rysiek

Rysiek
13-11-2011, 11:38
Coś schrzaniłem. Postaram się wysłać. Rysiek

Seb
13-11-2011, 11:55
Rysiek Twój LEG JEST DUŻŻŻŻŻYYYY ;-)
Wow wygląda pięknie !!!

To fakt rosną strasznie szybko ! Ja mojego mam dwa lata już ma ponad metr (karmiony tylko i wyłącznie liściami , warzywami i owocami +witaminki +UV i raz na dwa tygodnie białko z jajka)

Pozdrawiam Seb

Marysia
13-11-2011, 13:03
Na innych zdjeciach Gucio nie wyglada az na tak wieeelkiego :)

Mad
13-11-2011, 13:26
O kurcze, ale kolos!!!!!! Fajny pomysł z porównaniem Gucia z legwankiem Marblo :))))) Ile cm ma ten mały? Zdaje się, że jest mniejszy od mojego.

slavo
13-11-2011, 15:21
ale ty jestes tepy jak but. nie wiem czy chodziles do szkoly czy nie, ale jedno wiem na pewno nie umiesz czytac ze zrozumieniem. przeciez w ktoryms poscie napisalem, ze jeszcze nie mam zwierzaka, tylko sie do niego przymierzam. zadalem pytanie o wielkosc terrarium, bo obecnie dysponuje tylko takim. ty za to jestes swiecie przekonany, ze legwan juz w nim siedzi i dusi sie, zdycha, czy cos jeszcze innego. a z drugiej strony to legwan nie urosnie w ciagu 4 miesiecy z dlugosci, np. 40 cm do 1,2 m. to przeciez absurdalne i niemozliwe, owszem, moze i te zwierzaki maja dobra przemiane materii, rosna szybko, ale nie napewno tak szybka, chyba ze ty swojego hodowales na sterydach jakis czy co. wszyscy mowicie, zebym najpierw uzbieral kase na zwierzaka i terrarium, ale co to zmieni czy bede najpierw odkladal, czy w trakcie hodowli zmienie, wg mnie to nie ma roznicy. nawet w tym artykule na stronie jest napisane, zeby nie wkladac legwana do wielkiej skrzyni, bo zdziczeje. tego ty juz chyba ty mad niedoczytales.

Mad
13-11-2011, 15:59
Chyba troszkę za smarkaty jesteś żeby się tak do mnie odzywać zarozumiały młody człowieku!
Gdzie ja napisałem, że masz legwana? Przecież napisałem wyraźnie, że tak bardzo go chcesz mieć, iż nie zważasz na wszelkie konsekwencje.
Całe szczęście, że go nie masz! My tłumacząc ci coś "łopatologicznie" próbujemy ocalić jedno gadzie istanienie.

Więc to ty najwyraźniej masz kłopty z czytaniem ze zrozumieniem. Zapewne chodzisz jeszcze do szkoły, więc jest nadzieja, że nadrobisz braki w wykształceniu.

Alicja
13-11-2011, 17:17
Kwestię poruszoną przez Mad'a na początku pominę, bo zapewne znów usłyszę od Slavo, że mam gdzieś schować mózg lub podobną odzywkę.

W opisie chodzi o to, żeby nie wpuszczać małego legwaniątka do terrarium dla dorosłego osobnika - jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze w małym terr łatwiej otrzymać parametry środowiskowe na odpowiednim poziomie. W dużych terrariach często bardzo ciężko o odpowiednią wilgotność. No i wpadająć w panikę leg ma gdzie wziąść rozspęd a uciekając, może zrobić sobie krzywdę uderzając o szybę. To są najważniejsze powody, żeby nie trzymać legwana od razu w dwumetrowym terrarium - a leg jest 'dziki' (nieoswojony) po zakupie tak czy inaczej.

Natomiast nie wierzę, by jakikolwiek autor opisu podał takie wymiary terrarium jak Ty masz. Mad'owi wcale nie chodzi, żebyś wpuścił lega od razu do tak ogromnego terrarium ... chodzi o rozsądny wymiar. Moim zdaniem 90/50/90 będzie w porządku i starczy na pewien czas.

slavo
14-11-2011, 00:15
za smarkaty? a co odezwal sie stary medrzec? przeciez wyraznie powiedzialem, zeby zakonczyc ta dyskusje, a wy nadal nie mozecie tego pojac. NIE CHCE JUZ WASZYCH PORAD!!! przedstawiliscie swoje postulaty i ja je przeczytalem, a czy wezme je do serca lub czy przyjme je do wiadomosci to juz moja sprawa.

DEFINITYWNY KONIEC DYSKUSJI!!!!

Rysiek
14-11-2011, 00:48
Już chyba padły wszystkie argumenty jakich można było użyć. Slavo, wnioski wyciąg sam. Pozdrawiam! Rysiek

42d3e78f26a4b20d412==