PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy!!!



Lukasz2003
15-11-2011, 06:06
Czesc.. za kilka dni jade sobie kupic Legusia powiedzcie mi o czym powienienem pamietac pierwszego dnia gdy go przyniose do domu...
a i jak wielkie powinno byc terrarium bo musze zamowic u szklarza ten Legwan bedzie mial okolo pol roku i jego dlugosc okolo 60cm z ogonem..
Piszcie... prosze o wasze cenne wskazowki..
Pozdrowienia...

xol
15-11-2011, 06:52
poczytaj sobie poprzednie posty i opis gatunku... chyba wszystkie możliwe problemy były już poruszane :)))
a przy okazji: jedziesz kupić a nie masz jeszcze terra... to dość powszechne zjawisko :P
wydaje mi się, że - szczególnie jeśli chodzi o pierwszą jaszczurkę w życiu - to powinno wyglądać tak:
1) czytasz jak najwięcej o gatunku, wiesz jakich warunków potrzebuje, czym go karmić itp. (to eliminuje posty w stylu "co pownienem wiedzieć o legwanie zielonym?")
[nie gniewaj się, może już czytałeś... ale wielu nie]
2) przygotowujesz terra - moim zdaniem jeśli się na tym nie znasz, to należałoby najpierw je kupić, zainstalować cały sprzęt, a potem jeszcze kilka dni odczekać (może wpadniesz na pomysł na ciekawszy wystrój - masz czas się zastanowić), radzę zachowywać się tak jakby zwierzak już tam mieszkał - pilnować temperatury, wilgotności, włączać i wyłączać oświetlenie itp. - dzięki temu przyzwyczaisz się do nowych obowiązków, no i możesz przetestować cały sprzęt, zamiast potem pytać "jaka moc świetlówki, czy potrzebny mi kabel grzewczy, a w ogóle to co to jest uv???" W ten sposób zwierzak przybędzie już do "idealnego terra"... a wcale nie łatwo takie zrobić jak się to robi pierwszy raz...

pozdrawiam - xol

P.S. wymądrzam się, a sama nie mam legwana... :P ale to co napisałam odnosi się do wszystkich jaszczurek więc proszę bez złośliwości :)

Marblo
15-11-2011, 07:25
YO!
To co jest dalej napisane jest cytatem ze strony - http://www.legwan.org/article/terrarium.html

"...Generalnie powinieneś zbudować największe terrarium, na jakie masz miejsce i największe terrarium, na jakie Cię stać. Podstawowe zasady doboru minimalnej wielkości terrarium:

1. Terrarium powinno być CO NAJMNIEJ tak wysokie jak Twój legwan długi (wraz z ogonem). Najlepiej, jeżeli będzie wyższe.

2. Powinno być również 1,5 raza dłuższe niż Twój legwan (wraz z ogonem).

3. Powinno być szerokie, na co najmniej 2/3 długości legwana.

Te trzy zasady określają minimalną wielkość terrarium dla legwana - pamiętaj, iż małe legwany rosną w bardzo szybkim tempie.

Przy młodych osobnikach należy również zwrócić uwagę, aby terrarium nie było również zbyt duże. Bardzo trudno jest wtedy legwana złapać i jest on narażony na większy stres. Bardzo często w dużym terrarium młode osobniki są mało aktywne i bardzo mało jedzą. Terrarium powinno rosnąć wraz z legwanem.

Sam, swojego 3 miesięcznego legwana (miał 9 cm bez ogona, z ogonem ok. 25 cm) trzymałem w terrarium o wymiarach 65/45/60cm (długość/szerokość/wysokość), jednocześnie zbierając już pomysły oraz materiały na budowę większego.

Dla dorosłego legwana można zabudować narożnik, wykorzystując ok. 3-4 metrów kwadratowych powierzchni mieszkania. Idealne wymiary to ok. 2-3 metrów szerokości, 1.5 metra głębokości oraz 2 metry wysokości."

noradarling
16-11-2011, 04:46
1.Nigdy nie ciągnij legwana za ogon.
2.Naświetlaj go regularnie.
3.Nie dawaj mu do jedzenia szczawiu,rabarbaru,buraków,selera.

lesiu
16-11-2011, 11:31
noradarling co jest z tym selerem. czemu nie mozna go tym karmic , moj leg dostawal seler.

Lukasz2003
16-11-2011, 13:00
Czesc mam w psa <jamnik> czy niebedzie jakis problemow gdy w domu sie pojawi Legwan jak postepowac zeby wmiare sie polubily i nie walczyly ze soba :)

Lukasz2003
16-11-2011, 13:04
Czesc-- jaka najlepiej stosowac wysciolke ?? slyszalem ze kokos jest bardzo dobry bo jakos wchlania i neutralizuj odchody i zapach i utrzymoje wilgotnosc i legwany go niejedza bo im niesmakuje :) czy to prawda ze jest najlepszy?????
....Pozdrawiam...

Krzysztof.W
16-11-2011, 15:36
Po perwsze to że , lepiej dla legwana bedzie jeśli nie bedzie miał kontaktu z psem. Jaszczurka ta łatwo się stresuje.A i pies może agresywnie zaragować ,na nowego gościa czyli legwana..

Po drugie, Włukno kokosowe jako ściółka jest dobrym materiałem, chyba jedyną wadą tej ściółki jest to że legwan nią brudzi szyby w terrarium.

Jako ściułkę do terrarium można także zastosować,zmielone kawałki drewna bukowego, czasem są dostępne w sklepach zoologicznych, albo
Kermazyt do kwiatów, są to ceramiczne kuleczki lub podłużne, stosuje się to do chodowli kwiatów , zastępują ziemię doniczkową , kermazyt wchłania wodę więc utrzymuje wilgoć,nie jest tak cięszki jak żwir, i łatwo jest go umyć, to też nadaje się do ponownego użytku w razie zabrudzenia.
Wadą kermazytu jest możliwość połknięcia tego materiału przez legwana.

Cześć^_^

bizon
17-11-2011, 04:25
Jeżeli chodzi o podłoże to powinno byc takie ab leg nie mógł go połknąć. Legwany są jak dzieci wezmą do "buzi" wszystko co budzi ich ciekawość więc napewno będzie próbował skosztować kokosu jednak jest doś twarde i nie powinien sie łakomic na takie jedzonko chyba że go zadłodzisz :-(. To że kokos wchłania wode nie oznacza że nie będziesz musiał czyścić go po wypróżnieniu lega wręcz przeciwnie musisz codzień usuwać zabrudzenia. Jego zaletą jest to że możesz wyrzucać zabrudzona część i dosypać nową. Pamiętaj o wyparzeniu go w piekarniku. Możesz zastosować sztuczną trawe jako podłoże ładnie wygląda i da sie umyć.
Pytaj o wszystkie problemy na forum nawet najbardziej błache - zawsze ktos ci tu postara sie pomóc.

Pozdrawiam

Dzony
17-11-2011, 15:25
gdzie mozna kupic ta trawe bo chyba nie w zoologocznych
pozdrowinka

bizon
18-11-2011, 00:12
Ja kupiłem w hipermarkecie chyba w OBI, można ja kupic na metry. Stosuje sie ja do wykładania tarasów itp. Tylko nie kupujcie taką niby trawe która sotsowana jest jako wycieraczka bo jej "igły" sa tak sztywne że leg może zrobic sobie krzywde.

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==