PDA

Zobacz pełną wersję : budowa terrarium dla lega



Marcin Skawinski
18-11-2011, 04:14
Witam
Planuję budowę większego terrarium dla legwana (ok 150x80x200). Czy znacie jakieś strony z tym tematem? Oczywiście podstawy mam opanowane i to że ma mieć ciepło i UVB itp to już wiem,(jedno terra już zbudowałem). Mnie interesują tematy typu - czy ściany opłaca się robić z dwóch warstw regipsu rozdzielonego styropianem zamiast zwykłego np. laminatu lub płyty paździeżowej i jak przygotować podłoże przed zalaniem betonem (na basen). Takich tematów w internecie nie znalazłem i sądzę że przydałoby się zamieścić tu jakiś artykół na ten temat a i wpierw dyskusja i dzielenie się doświadczeniami by się przydało. Interesują mnie doświadczenia "majsterkowiczów" oraz "dekoratorów".

Marcin

Rysiek
18-11-2011, 10:44
Marcin, zerknij na stronkę http://www.terratechnik.de/ . To strona w języku niemieckim. Są tam omówione tematy takie jak klimatyzacja-wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie, UV oraz budowa i wystrój terrarium. Jest trochę przykładów terrariów wilgotnych oraz suchych-pustynnych. Na tej stronce też możesz zobaczyć ciekawe terrarium - http://www.leguanwelt.de/body_tipps___tricks.html . Dwie płyty regipsu ze styropianem zapewnią izolację cieplną, ale trzeba by je zabezpieczyć przed wilgocią. Płytę paździerzową tym bardziej. Co do basenu to nie piszesz, czy chcesz jako podstawę terrarium zrobić wylewkę i wykombinować ( z betonu ) od razu basen. Przypuszczam co Ci chodzi po głowie i tego typu terrarium było by super sprawą, ale te wymiary, które podajesz nie są zbyt duże, aby pozwolić sobie na betonowy basen z prawdziwego zdarzenia . Moim zdaniem przy tych wymiarach byłby lepszy jakiś oddzielny basen ( ja mam szklaną kaskadę z fontanną oklejoną lawą wulkaniczną ) . Będzie łatwiej utrzymać czystość- zawsze da się wyciągnąć. Wylany z betonu musi pozostać. Dla dużego legwana przy tych wymiarach terrarium nigdy nie zbudujesz odpowiedniego basenu. Opisz coś więcej jak masz zamiar zbudować to terrarium . Dodam jeszcze, że ta kaskada wodna w tej chwili sprawdza mi się jako nawilżacz , bo legwan ma 150cm i nawet w wannie nie popływa . Pozdrówko! Rysiek
Ps. W załączniku moje szklane terrarium 150x120x180 i fontanna.

42d3e78f26a4b20d412==