PDA

Zobacz pełną wersję : świerszczyki



Pavtik
24-11-2011, 06:22
Witam
Dajecie swoim legom białko zwierzęce (świerszcze, noworodki mysie itp.)?
Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami?
Jak wpuściłem Teodorowi świerszcza to stał się regularnym drapieżnikiem - skoczył na niego jak dinozaur z Parku Jurajskiego i odgryzł mu łeb po czym go ze smakiem zeżarł.
Jak często podawać białko zwierzęce?
Pozdrawiam w imieniu swoim i Teodora :-)

RAFCIO
24-11-2011, 07:02
Hmmm :D Z tego co wiem to wiekszosc tutaj na tym forum zgromadzonych nie podaje Białka zwiezęcego i jest przeciwna podawnianiu białka zwiezęcego !!.....
A ty mowisz ze stał sie reguralnym drapienzikiem ?? ( czy jakos tak ) hehe no to twoj wybor ale pamietaj ze twoj wybor to tagze zycie Legwana !!

PozdRofkA..

Alicja
24-11-2011, 07:54
Mój Zielony reagował tak samo na koniki polne. Zauważyłam to przypadkiem. Łapałam koniki dla gekona toke i stały one w faunaboxie na biurku. Legwan podszedł i zaczął drapać w pudełko. Zdziwiona otworzyłam pudełko a on rzucił się i zjadł koniki. Polował niesamowicie - dużo sprawniej niż owadożerny toke! Ruszał się jak na przyspieszonym filmie.

Natomiast wczoraj byłam u Rafała gdzie Igster i Cytrola spacerowały sobie po pokoju. Oba wlazły na kanape gdzie siedziałam a ja miałam pudełko świerszczy, które kupiłam dla agam. Otworzyłam pudełko, żeby pokazać legwanom świerszcze. Reakcja była niesamowita. Igster nasyczał na świerszcze i zwiał (ma "tylko" 130cm) a Cytrola wykonała coś w rodzaju skoku w górę po czym zaczeła się wycofywać. Wystraszyły się małych świerszczyków ;)) Dodam, że oba te legwany otrzymują 100% pokarmu roślinnego.

Pavtik badania dzikich legwanów wykazały że są to wegetarianie. Jedzą przede wszystkim liście. Duże ilości białka zwierzęcego prowadzą do wyniszczenia układu pokarmowego i przedwczesnej śmierci. Dlatego jeśli podajesz białko zwierzęce dawaj go mało np. odrobinę raz w miesiącu. Może to być owad, mysi noworodek czy np. jajko.

Jarek Zajączkowski
25-11-2011, 02:37
Bardziej niż układ pokarmowy - na uszkodzenia związane z nadmiarem białka zwierzęcego narażone są nerki - końcowe produkty przemiany białka to kwas moczowy i moczany (białe kryształy w moczu) - jeśli ich jest za dużo - dochodzi do krystalizacji w miąższu nerek a co za tym idzie jego zniszczena - dna nerkowa (skaza moczanowa). Już o tym pisałem.................
Chć wielu hodowców od czasu do czasu podaje "mięsko" (owady, noworodki mysie) jedno jest pewne - nadmiar szkodzi.

Jarek Zajączkowski
25-11-2011, 02:37
A poza tym
LEGWANY JEDZĄ LIŚCIE

Alicja
25-11-2011, 07:13
Amen :-)
Choć z drugiej strony ciężko wytłumaczyć zapędy myśliwskie niektórych legów. Dodam, że mój Zielony miał wtedy dwa lata, więc nie był to malutki legwanek. Upodobanie do ludzkiego jedzenia typu serek chlebek i kiełbaska można wytłumaczyć tym, że legwan nigdy czegoś takiego w naturze nie napotka więc nie potrafi prawidłowo ocenić czy to dla niego dobre czy nie. Ale owady w naturze występują. To dość ciekawe ...

aneta
25-11-2011, 14:55
Moj leg jak byl mniejszy zjadl 3 dzdzownice ,wtedy mial odwapnienie- nie wiem czy to z tego powodu mial ochote na bialko zwierzece ?? , jak mu pokazalam ostatnio swierszcza ktorego kupilam dla kameleona to w zaden sposob nie zareagowal ...... od dluzszego czasu nie dostawal zadnego bialka zwierzecego i jak widac nie potrzebuje go ....(wylinki zrzuca jedna po drugiej :) )

Gadzinka
25-11-2011, 17:01
Mlode legwany zyja na ziemi, albo na niskich krzewach. Rosna bardzo szybko, swoja diete roslinna wzbogacaja, zabawiajac sie w mysliwych, lapiac rozne drobne bezkregowce. Na ludzkie jedzenie poluje ten nasz "szklarniowy" smok, bo on innego wyboru nie ma, jak mu nie wpuszcza do terrarium czegos zywego, drobnego a odczuwa brak wapnia , to wtedy rzuca się na wedline, serek itd. w ten niezdrowy sposob chce uzupelnic niedobor wapnia. Starsze 2-3 lata już powinny być wegetarianami takie jest moje zdanie.
Podawajmy im to co mogą zdobyc w NATURZE a one dokonają wyboru, w takiej ilości w jakiej potrzebują.
Kazde „uwiezione” zwierze jest zdane na swojego opiekuna i od niego zalezy jego zdrowie.
Niektórzy porównują legwanią dietę do krów a z zachowania troszkę do drobiu.
Kiedyś w radio pewien naukowiec zadał pytanie: „Czy krowy są wegetariankami?”
Co byście odpowiedzieli?

Pozdrawiam
[gadzinka]

Rysiek
26-11-2011, 04:44
Mój legwan dostawał kiedyś mączniaki, które chętnie wyjadał. Oczywiście zieleniny jadł o wiele więcej, ale mięskiem nie pogardził. Po niecałym roku sam z nich zrezygnował z dnia na dzień. Wstawiałem mu larwy w małym pojemniczku i zawsze znikały, a potem nie tknął ich przez kilka dni i zrezygnowałem z podawania. Dla ciekawości wpuściłem mu do terrarium 5 świerszczy hodowlanych, które dostałem od znajomych . Gucio miał wtedy ok. 2 lat. Chodziły po całym terrarium, a on spokojnie im na wszystko pozwalał. Siadały na nim , chodziły po głowie i nie tknął ani jednego. Po paru dniach wypuściłem je na wolność. Do dzisiaj Gucio nie tknął ani kawałka mięsa . Pozdrawiam! Rysiek

Alicja
26-11-2011, 08:00
no tak, Zielony i w tej kwestii był wyjątkiem ;)

42d3e78f26a4b20d412==