PDA

Zobacz pełną wersję : Czy legwany mają czkawkę!!!



anetka
30-11-2011, 06:22
Cześć!
mój legwan zaczął się dziwnie zachowywać czasami dostaje coś w rodzaju czkawki . Wygląda to mniej więcej tak jakby mu sie raz "czkneło" że aż się podrywa. Czasami występuje to raz dziennie a czasami częściej. I mnie to niepokoi bo nie mam pojecia co to jest ,czym to jest spowodowane i jakie moą być tego konekwencje. Prosze pomóżcie!!!!!!!!

Frog
30-11-2011, 07:42
Czesc

Co prawda jeszcze nie mam legwana :(
Ale gdzies czytalem ze w ten sposob pozbywaja sie chyba soli z organizmu.
A jesli cos pokrecilem to niech mnie szybko ktos poprawi .

Nika
30-11-2011, 07:45
Oj pokręciłeś :). Soli pozbywają się przez kichanie.

paionk
30-11-2011, 08:55
Mój tak robił jak był chory.nie chciał też przyjmować pokarmu

Gadzinka
30-11-2011, 09:08
Moj smok nigdy nic takiego, nie mial.
Jak czlowiek ma czkawke to mowia, ze to z watrobka cos nie tak,a u legwanow nie wiem....Napewno to zalezy duzo od pokarmu.
Napisz czym go karmisz?
Jakie dajesz wit. ile wapna czy ma UV? i jaki duzy ten Twoj smok.
[gadzinka]

...:James:...
30-11-2011, 09:14
Co prawda ja nie mam lega ale inną gadzine (agama błotna) moj tak robil przez jakis tydzień jak zjadł cos za duzego (świerszcza) i myslalem ze sobie po prostu beka ale gdy zaczolem mu dawac mniejsze świerszcze to przestał a gdy czasem dostanie większego to znow tak ma

anetka
30-11-2011, 10:31
diete ma dobrą tylko że zamrażam sałatke. co do witamin to 1 tab. tyg calcium panten., 1 krop. wit.d3, 3 razy w tygodniu wit.repti.h , no i codziennie troche granulatu. legwan ma ok.80 cm. Napisałam że to mi wygląda jak "czkawka" ale traktujcie to z przymzużeniem oka bo nie wiem jak bardziej fachowo opisac ten stan. Robiłam badania na zawartość pasożytów w odchodach i leg był czysty, ale wet powiedział zelegwany mogą tez miec owiki. I nie mam pojecia co mu jest. MOŻE KTÓRYŚ Z CHODOWCÓW BY SIĘ WYPOWIEDZIAŁ CO O TYM SĄDZI BO ONI TROSZKE WIECEJ OD NAS WIEDZĄ.

anetka
30-11-2011, 11:43
a jeszcze co do tej sałatki to powiem ze robie ją w mikserze i jest dość drobna. kiedy ją rozmroże to jest troche wodnista. moze leg się nią po prostu "zapycha"????????? sama nie wiem ale awracam uwage nawet na takie rzeczy bo nie wiem jaka jest przyczyna.

dr Robert
30-11-2011, 12:21
Tą witaminą D w kroplach to możesz wykończyć legwana. Jeżeli podajesz inne zestawy witamin to zrezygnuj z tych kropelek. To są "końskie dawki".
Legwany raczej czkawki nie mają, bo czkawka to skurcze przepony, a gady przepony nie mają. W czasie kichania legwan też "podskakuje", ale trudno powiedzieć co to jest.

Rysiek
30-11-2011, 15:36
Takie "podskakiwanie" i to nie tylko przy kichaniu widziałem parę razy u mojego legwana. To było jakby jednorazowe "sprężenie" ciała. To zdarza się bardzo rzadko. Pozdrówko! Rysiek

Gadzinka
30-11-2011, 15:52
Moja rada odstaw mrozona salatke i podawaj swierze listki takie jak cykoria, salata pekinska, moze masz dostep do kielkow, marchew utarta, seler, rzodkiew. Zieloną albo zoltą fasolke, brokuly ale to juz trzeba troszke zagotowac. Z owocow to banan, awokado, figi, rodzynki i tak przez jakis czas pokarm, zobaczysz czy sie coś zmieni w jego zachowaniu, acha od czasu do czasu got. jajeczko. Moj legwan nie je granulatu, kiedys probowalam oszukac go, ale wydaje mi sie ze on ten pokarm zle znosil i przestalam.
Co do witaminy D3 stanowczo za duzo - odstaw ją, tak jak radzi dr.Robert.
Link odnośnie wit. D3 http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=3001&t=2919

[gadzinka]

Alicja
30-11-2011, 16:20
Rysiek napisał:
"Takie "podskakiwanie" i to nie tylko przy kichaniu widziałem parę razy u mojego legwana. To było jakby jednorazowe "sprężenie" ciała..."

Ja też to widziałam wielokrotnie. Najczęściej u Zielonego ale u innych legów czasami też.

bizon
01-12-2011, 01:33
U mojego też widziałem owe "podskakiwanie". Czy takie skurcze mięśni mogą byc przyczyną zbyt małej ilości magnezu???

Pozdrawiam

Gadzinka
01-12-2011, 15:26
Chyba wszystkie legwany tak "podskakuja" moje tez.Siedzac tak w bezruchu wylaczaja sie jakby z otoczenia,a pozniej wracajac do rzeczywistosci reaguja jakby sie czegos wystraszyly, takie sa moje odczucia i mysle, ze nie jest to zwiazane z brakiem magnezu:)))
To "podskakiwanie" tez nie ma zwiazku z legwanem Anetki.
[gadzinka]

Przemysław Tętnowski
12-12-2011, 15:44
Z opisu jaki podajesz twój lego nie czka a pozbywa się nadmiaru wapna z organizmu i jeśli nie robi tego zbyt często (tzn nie częściej niż 7-8 razy dziennie ) to wsztstko ok.
Możesz sprawdzić czy nie ma nadmiaru wydzieliny w pysku i czy nie ma problemów z oddychaniem (patrz czy nie ziewa 4-5 razy na godzinę),jesli tak to może być przeziębiony a wydzielina,którą wydala to katar.
Podejrzewam jednak że to fałszywy alarm i jest to tylko oddawanie nanmiaru wapna.
Pozdrawiam P.T

Gadzinka
13-12-2011, 08:31
Nie rozumiem...mozesz wyjasnic jak legwany pozbywaja sie wapna?

[gadzinka]

Rysiek
13-12-2011, 09:34
Też nie bardzo rozumiem ??? Pozdrówko! Rysiek

Jarek Zajączkowski
13-12-2011, 13:37
Wszystko dobrze ale prawdopodobnie nie chodzi o sole wapnia ale o NaCl. Legwany "wykichują" jego nadmiar.

conrad
23-12-2011, 06:39
mój też skacze ale rozwija się prawidłowo. Ja też miewam takie szarpnięcia czasami na chwilę przed zaśnięciem.;))) Może gdy się tak wygrzewają to ogarnia je jakiś letarg (zamyślenie;))) i jak coś je przestraszy to się tak "spinają"???????

42d3e78f26a4b20d412==