PDA

Zobacz pełną wersję : wzrost legwana dziwne



dygut
08-12-2011, 14:58
Czy to mozliwe aby legwan majacy ok 9 miesiecy byl wielkosci ok 30cm razem z ogonem ? . Chodzi o to ze trzymam jjego razem z drugim legwanem samica ok 68cm w terrarium , czy to moze miec jakis wplyw . Obydwa jedza i maja apetyt a mimo to maly nie rosnie . Naswietlam je codziennie lampa kwarcowa po 1,5 min z 75 cm . Swego czasu nie naswietlalem ich przez jakies 2 misiace co u duzego najprawdopodobniej wywolalo zanik kosci w okolicach piety . Czy u malego moglo nastapic jakies zwyrodnienie ktore uniemozliwia mu rosniecie i ktore nadal nie chce odpuscic ?


pozdrawiam M.D.

Marblo
09-12-2011, 08:59
Hmmm..... lampa kwarcowa? Co to za lampa i czy ona emituje promienie UVB??? Jesli nie to moze byc problem, a jesli nawet daje promienie UVB to mysle ze i tak dawki ktore stosujesz sa abyt male, sadze ze powinno sie to stosowac jak ultra-vitalux czyli min 10min co drogi dzien z odleglosci 1m a nawet codzienne naswietlanie nie zaszkodzi.

Jesli sie myle to poprawcie ;)

RAFCIO
09-12-2011, 10:08
Marbo nie jestem pewien ale tu sie chyba mylisz gdyz lampa kwarcowa emituje wiecej uv niz lampa ultra-vitalux :) ale mowi na 100% i sotsuje sie ja co jakies 3 dni z tego co wiem z odległosci około 1m/1,5m. Sotosował ją człowiek o nicku. "Oni" ale niestety dawno go nie widzialem ani na forum ani na czacie..

Pozdrofka. Rafcio :D

Rysiek
09-12-2011, 10:12
Kwarcówki nie polecali w jakimś tam temacie. Niebezpieczna - zbyt dużo UV. Nie można utrafić z dawką. Pozdrówko! Rysiek

Alicja
09-12-2011, 12:54
Kwarcówki są niebezpieczne - ryzyko poparzeń i uszkodzenia wzroku.

Yeter
09-12-2011, 13:06
Podobno można uszkodzić oczy i poparzyć lega. Myślę że to racja bo jak kiedyś naświetlałem żółwie w pokoju padły wszystkie kwiatki a babcia ścigała mnie z łopatą ;)

dygut
09-12-2011, 13:30
Ale to nie rozwiazuje mojego problemu odnosnie wzrostu legwana

Pozdrawiam M.D.

Marblo
09-12-2011, 13:48
Dzieki za sprostowanie. Nie znalem tematu kwarcowek a to co napisalem to byly jedynie moje przemyslenia. Sorki i prosze o lagodny wymiar kary ;)))))

Gadzinka
09-12-2011, 14:54
Kupujac tego malego legwana byles pewien, ze jest mlodziutki, a moze mlodziutki-starutki, mogl byc juz skarlowacialy. W niektorych sklepach w terrariach trzymaja po kilka sztuk stloczonych - w takich warunkach napewno nie rosna a nie zawsze zostana szybko sprzedane. Kupując takiego osobnika - ten wzrost już jest u niego zachwiany. Duze terrarium tez ma znaczenie dla wzrostu szczegolnie jak sie trzyma dwa osobniki.
-Druga sprawa trzymanie dwoch samcow w terrarium tez moze miec wplyw na nierosniecie tego drugiego. Skad wiesz, ze jeden legwan to samica a drugi to samiec? Przecież są jeszcze małe.
-Trzecia sprawa to naswietlanie, nie naswietlales przez dwa miesiace - dla mlodego organizmu kazdy tydzien jest wazny - gdy jest w okresie szybkiego wzrostu. Brak specjalnej swietlowki powoduje, ze witaminy, mineraly, wapno itd. nie sa w całości przyswajane z pokarmu przez legwany. Moga nawet duzo jesc ale ich wzrost i kosciec bedzie slaby. Jeden osobnik bedzie duzo jadl szybko urosnie, ale bez promieni UV jego kosciec stanie sie lamliwy, drugi osobnik moze nie rosnac i pozostanie karzelkiem.
-Czwarta sprawa to odzywianie - mlode legwany bardzo szybko rosna i powinny byc karmione pokarmem bogatym w wapn do tego jeszcze wit, mineraly, wapno itd jezeli tego nie zapewnimy to kiepsko rosna.

Pozdrawiam
[gadzinka]

Seb
12-12-2011, 02:08
Ja nie wiem co to wogóle za moda z tymi jakimiś super mocnymi sprzętami ja tam mam w terrarium dobrą świetlówkę Repti-Glo 5,0 z Hagena 40W 106,5cm i świeci i jest dobrze nie miał bym czasu na stanie pod terrarium i naświetlanie lega a i znając siebie pewnie bym zaniedbywał temat. Wnet dokupie drugą (minęło juz pół roku i mogła osłabnąć) Mam tez w domu kwarcówkę ale na razie nie stosuję.

A jeśli chodzi o temat tempu wzrostu lega hmm widzę trzy wyjścia:
1) malec jest tak silnie zastraszony i zdominowany przez większą samicę że poprostu nie rośnie (słyszałem o takich przypadkach w śląskim zoo)
2) może to samiczka która z natury jest mniejsza
3) karłowacenie jako choroba może brak mu białka (polecił bym raz na dwa tygodnie białko z jajka)


A i jeszcze jedno skąd wiesz że ten starszy osobnik to samica ? badałeś czy na oko tak twierdzisz a może Ci sprzedawca tak powiedział ?

Pozdrawiam Seb

dygut
12-12-2011, 08:06
1) zastraszenie ... byc moze ale jedza nromalnie a z tego co slyszalem to rosniecie maja w genach .
2) wiekszy na 100% samica to po niej widac tymbardziej ze ma juz jakies 70cm z ogonem nawet po wew stronie ud mozna stwierdzic .
3) karlowacenie .. z powodu braku bialka .. tez nie wykluczam , jajko raz na jakis czas dostawaly ale po przeczytaniu postow przestalem byc zwolennikiem bialka zwierzecego , witamin dostaja sporo ,i rozmaita diete takze ( chociaz najbardziel lubia salate ) naswietane sa codziennie wedlug wskazan .

Pozdrawiam M.D.

42d3e78f26a4b20d412==