PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie terrarium



Julek
13-12-2011, 04:35
Witam,
mam zamiar powoli zaczac budowac nowe wieksze terrium dla malego, a co zatym idzie mam maly problem. Nie wiem jak je ogrzac!! W obecnym terrarium mam "kabel" grzewczy (na folie jest nawleczona warstwa). Za ten kabel dalem 136 zl we Wroclawiu i jest to wielkosci 29x35 cm. POkrycie powierzchni w nowym terrarium czyms takim bedzie kosztowalo z cholerami. Macie moze jakies inne solucje??

Rysiek
13-12-2011, 06:53
Ogrzewanie terrarium jest powiązane z jego oświetleniem. Legwan powinien dostawać ciepło z góry ( tak jak w naturze ). Istotna też jest ilość światła. Zastosowane do oświetlenia żarówki wytwarzają ciepło, ale polecam dodatkowo promiennik podczerwieni. To daje zdrowe, przenikliwe ciepło i dobrze wpływa na kondycję gada. Maty grzewcze lub kable można zastosować pod warstwą podłoża ( ja mam 2x25W ) aby zwiększyć parowanie i tym samym utrzymać właściwą wilgotność w terrarium. Do tego jeszcze UV i sprawa oświetlenia i ogrzewania będzie załatwiona :-))). W terrarium wskazana jest temperatura w najcieplejszych miejscach nawet do 38 stopni pod promiennikiem. Muszą być też chłodniejsze miejsca. Z czasem dobierzesz sam moc żarówek , aby utrzymać prawidłową temperaturę. Ja stosuję w zależności od temp. otoczenia 3x60, 75 lub 100W. To pozwala na utrzymanie temp. ok.30-35 stopni. W nocy grzeją tylko kable grzewcze, a latem nic nie stosuję nocą i temp. jest na poziomie 21-23 stopni. Pozdrówko! Rysiek

42d3e78f26a4b20d412==