PDA

Zobacz pełną wersję : wydzielina



conrad
23-12-2011, 02:10
cześć ludziska! proszę o pomoc. u swojego lega (80cm. 1,5roku) zaobserwowałem ostatnio podejrzaną wydzielinę. wygląda to jak jakiś śluz ale białego koloru. czasami pojawia się kiedy gad oddaje kał ale częściej wydala go samoistnie. czy to może jakaś odmiana pasożyta?????????? proszę o odpowiedź jeśli ktoś miał podobny problem.

CURTUS
23-12-2011, 02:45
Nie...no...Stary...
Tego lega masz chyba od niedawna???
Spoko - jak zobaczyłem "niebieskie"(mętne) oczy u mojego pierwszego węża - też się przestraszyłem(a to było przygotowanie do linienia)
Opis pasuje idealnie do moczu - poczytaj opisy gatunku.

Rysiek
23-12-2011, 04:31
Kiedyś dr. Jarek napisał, że jest to stała frakcja moczu . Poczytaj- http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=4125&t=4125 . Pozdrówko! Rysiek

SNAKES
23-12-2011, 05:07
Cześć,

jest jeszcze jedna możliwość...
Jeśli Twój leg ma około 1,5 roku i zaobserwowałeś białą wydzielinę, w podłużnej postaci (wygląda jak kawałek gumki, grubszy przy końcach, białego koloru - trochę przypomina literę H;), a nasada ogona stała się jednocześnie grubsza - możesz wyczuć po bokach miękkie zgrubienia, to najprawdopodobniej Twój legwan jest chłopcem i zaczyna dojrzewać;)
Ta substancja - to wydzielina z hemipenisa i jeśli jest tak rzeczywiście to wszystko jest OK.
Możesz to również rozpoznać po porach udowych - na udach będą prawdopodobnie widoczne pory, w postaci takich końcówek zamykających pory. Wszystkie pory u samców wyglądają w ten sposób - u samic tylko 2-3 od wewnętrznej strony.

Tak wygląda to u samca:
http://www.anapsid.org/images/malefempores.jpg

a tak u samicy:
http://www.anapsid.org/images/femfempores.jpg

Zdjęcia pochodzą od Melissy Kaplan, www.anapsid.org - polecam, jeśli ktoś dobrze czyta po angielsku.

Pozdrawiam

conrad
23-12-2011, 06:03
dzięki

conrad
23-12-2011, 06:04
serdeczne dzięki.

conrad
23-12-2011, 06:09
bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. To że mam "chłopca" to wiedziałem, ale nie podejrzewałem że dorasta ;)) Pory są tam gdzie być powinny. Nie jest to mocz (jak sugerowali inni) bo wydala razem z kałem. Poza tym jest piękny i mam joba na jego punkcie. Ma na imię BONO (jak mój ulubiony wokalista) i jest zielony jak trawa w maju. Jeszcze raz BARDZO DZIEKUJĘ!!!!!

SNAKES
23-12-2011, 06:12
Hehe;)

no to w takim razie masz powoli dojrzałego chłopca;)
Gratulacje!!

Pozdrawiam

Morbid
25-12-2011, 13:54
...co do tej wydzieliny to miałem z tym niemały problem bo mój leg tak `dorastał` i wydzielał tyle tego że az mu hemipenisy spuchły i mialem niezły problem,jednak po wizycie u weta ,paru zastrzykach i odpowiedniej kuracji wszystko wrócilo do normy:)

CURTUS
25-12-2011, 13:59
A wet. ręczył głową ,że te zastrzyki nie zrobią z lega "dziewczynki"???
Słyszałem o samcu Hydrosaurus pustulatus,który po podobnej kuracji przestał być płodny.
Nie straszę - jednak osobiście nie jestem zwolennikiem terapii hormonalnych.

Rysiek
26-12-2011, 01:28
U Gucia ten proces przebiegał dość łagodnie. Zostawiał trochę tej białej , ciągnącej się substancji przeważnie rano, ale bez moczu i kału. Załatwiał się później. Po pytaniu Conrada myślałem, że chodzi o białą substancję wydalaną wraz z moczem, ale ona jest rzadka jak mleko w otoczeniu przezroczystego moczu. Pozdrówko! Rysiek

42d3e78f26a4b20d412==