PDA

Zobacz pełną wersję : W sprawie Strongylidae.



Jarek Zajączkowski
03-01-2012, 12:35
Wertując księgi natknąłem się w końcu na Strongylidae (oraz Trichostrongylidae) u gadów. W kolejności uwzględniającej częstotliwość występowania rodziny: Oxyuridae, Ascaridia, Capillaria, Strongylidae, Filarie.
Węgorki odznaczają się rozwojem heterogenicznym (pośrednim). Dojrzałe samce i samice żyją poza żywicielem żyjąc w wilgotnej glebie,wodzie. Z jaj rozwijają się larwy rabditopodobne L-1, L-2 oraz inwazyjne filariopodobne L-3. L-3 dostają się czynnie do organizmu "przewiercając skórę lub błonę śluzową j. gębowej (zanieczyszczony pokarm). Naczyniami krwionośnymi docierają do płuc wywołując objawy zapalenia - duszność, zwiększona ilość śluzu wydobywająca się z tchawicy. Właśnie badanie śluzu i wykazanie obecności w nim larw inwazyjnych jest preferowaną metodą diagnostyczną robaków płucnych.
(niem. Lungenwurmbefall) L-3 w dalszym przebiegu inwazji zmieniają się w partenogenetyczne samice kiedy wraz z śluzem z tchawicy zostają połknięte i trafiają do jelit. Jeszcze w jelitach powstaje larwa L-1, która po wydostaniu się wraz z kałem na zewnątrz zmieniają się w dojrzałe samce i samice zamykając cykl rozwojowy. Jaja w kale obecne są jedynie przy biegunkach.
Jeśli Strongylidae - legwan pochodzi z "wolności"?
jaja w kale - a larwy?
Czy występują objawy zapalenia płuc?
U gadów roślinożernych (żółwie, jaszczurki) najczęściej spotykanymi nicieniami są owsiki (do 90% badanych populacji zwierząt!)
Leczenie zawsze takie same (dla większości nicieni). Febantel, fenbendazol, Ivermektyna (NIE STOSOWAĆ U ŻÓŁWI), Mebendazol
W przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych płuc należy podawać również antybiotyki.
Źródła:
1. "Krankheiten der Heimtieren" - Gabrisch, Żwart.
2. "Krankheiten der Zoo- und Wildtiere" Goltenboth, Klos
3. "Reptile Medicine and Surgery" Mader
4."Parazytologia i akaroentomologia medyczna" Deryło

Nizar
03-01-2012, 13:01
Byłem z legwanem u weterynarza. Nie obstawał przy strongylidae, sam stwierdził że znaleziono jakieś jaja ale błędnie mogły zostać zidentyfikowane w laboratorium. Co do wymienonych objawów niema biegunki ani duszności. Dostałem fenbendazol w ilości 1/10g (1/40 łyżeczki) 2 razy w odstępie 7-10 dni. Legwan ma 42cm i warzy 50g.

Jeżeli znajdę dorosłe pasorzyty w kale podczas kuracji postaram się wykonać zdjęcia mikroskopowe i umieścić je na forum.

Clotrimazol działa, plamy zrobiły się jasno szare i zmniejszają się. Łuski odzyskują naturalny zielony kolor. Weterynarz u którego byłem zalecił mi jeszcze kompiele w nadmanganianie potasu.

Bardzo dziękuję Panu za poświęcony mi czas. Jestem naprawdę bardzo wdzięczny za Pana pomoc.

Jarek Zajączkowski
03-01-2012, 13:09
;-))

Jarek Zajączkowski
03-01-2012, 15:28
Dawkowanie:
Fenbendazol-50-100 mg/kg c.c. p.os (doustnie) Co dwa tygodnie aż do skutku – przeciw nicieniom.

Nizar
04-01-2012, 00:50
Dostałem Fenbendazol w postaci proszku. Jak mam go podzielić? Czy przedawkowanie jest groźne? Pamiętam że lekarz u którego byłem liczył ilość substancji czynnej (5mg) na masę legwana a potem przeliczał na ilość tego leku który dostałem (100mg).

42d3e78f26a4b20d412==