PDA

Zobacz pełną wersję : nowe terra



vera
06-01-2012, 02:06
Witam
Jestemw trakcie budowy nowego terra o wymiarach 150 x 120 x 70, cale jest ze szkla. Chce zbudowac wodospad i zamontowac zamglacz, i mam pytanie czu juz ktos montowal w swoim terra cos takiego ?
widzialem na stronie http://www.reptiledepot.com/newprod.html cos podobnego lecz w polsce jeszcze nie jest to dostepne, czy ktos z was moze to ma w swoim terra ?
Nastepne pytanie to jakie zastosowac oswietlenie ? tzn ile zarowek i o jakiej mocy oraz jakiej wielkosci swietlówke ?
Zastanawiam sie rowniez jak zamontowc poleczki i drabinki linowe do wspinania, moze przeslecie zdjecia swoich terra ?

Jezli ktos z was chcialby mi pomoc w budowie terra udzielajac pomocnych rad czekam na info.

Z gory dziekuje i pozdrawiam


Robert

SNAKES
06-01-2012, 02:20
Cześć,

jeśli chodzi o ten "fogger" - jedyne co można Ci polecić to:
http://www.eltom.pl/unp.html
lub
http://www.hydro-polnoc.com.pl/joniz.htm
Działa dokładnie tak samo - tyle że potrzeba trochę pokombinować, żeby to ładnie zrobić.

Wiem, że jest możliwość zakupu części - kiedyś były na allegro - wtedy całość wychodzi taniej.

Jeśli chodzi o budowe i wyposażenie terrarium - włącznie z systemem zraszającym (taki sztuczny deszcz), polecam:
http://www.snakes.pl - dział TERRARIUM

Pozdrawiam

Seb
06-01-2012, 03:43
Witam
Rozumiem że to terarrium dla Legwana ...?
Zastanów sie czy nie taniej bedzie połączyc konstrukcję z drewan i szkła (na pewno wyjdzie taniej) a dzięki temu można by cos większego wykombinować co by nie robić za jakiś czas nowego !
Co do tych nawilżaczy hmmmm jakoś nie przekonuje mnie ten typ nawilżania para unosi sie tylko przy podłożu i nie daje aż tak rewelacyjnego efektu chyba że by odpowiednio podgrzewać podłoże.
nie zastanwaiałeś się nad zwykłym nawilżaczem powietrza? Ja swój wylicytowałem na Allegro za 115,5 i jest to kawał solidnej maszyny który prawdopodobnie zamontuje pod dnem tera a na wierzch wyprowadzę dyszę która wypuszcza spore ilości mgiełki która to rewelacyjnie nawilża terrarium (słyszałem opinie jednego człowieka że ten sam nawilżacz odpalony w pokoju po jakimś czasie tworzy krople wody na szybach w mieszkaniu więc w tera sobie wyśmienicie poradzi. Zapewne zastosuje do niego jakieś elektroniczne sterowanie co by nie pracował cały czas bo mi sufit odpadnie w tera z wilgoci :-)
Co do oświetlenia to jest wiele czynników wpływających na trafny wybór ... po pierwsze wielkość tera ! miejsce w którym stoi (czy jest to zimny pokój czy ciepły itp. czy nasłoneczniony czy nie ...) Dla przykładu w moim tera 2m/1m/2m mam aktualnie
1) żarówka nocna NIGHT-GLO 60W (pierwsza która działa dłużej niż 3mies bez wyłączania :-)
2) świetlówka Repti-Glo 5,0 dł.106,5cm i mocy 40W
3) halogen o mocy 150W
4) i od wczoraj lampa podczerwieni z Philipsa o mocy 150W (stosuje naprzemian z halogenem)

do tego grzałka w baseniku o mocy 30W
i poszukuje pilnie jakichś alternatywnych źrudeł energii bo lada dzień przyjdzie rachunek za energię hihi (czego to sie nie robi dla gada)

Co do podwieszania półek itp w szkalnym tera hmm nie ma łatwo jam to przerabiałem i kombinowałem na wszystkie sposoby najpewniejszy jest że musisz po prostu coś na czymś postawić :-) i czymś podeprzeć nie to co u mnie wiercę dziurę w ściane wkładam kołki i heja :-)))
Może za kilka dni będę miał najnowsze fotki to sie z Wami podzielę (wiele się zmienilo w tera Robala :-) )

Pozdrawiam Seb

vera
06-01-2012, 04:02
Witaj Seb

Wlasnie przegladalem archiwlane posty i natknalem sie na zdjecia twojego terra, musze przyznac ze jest to jedo z najladniejszych terra jakie widzialem, jest tam czysto i schludnie. Powiedz mi jak sie sprawuje sztuczna trawa ( i gdzie ja kupiles) ? wsklepie gdzie robie terra ( juz w zasadzie jest zbudowane ) koles zaproponowal mi kostke kokosowa (lecz jest to jakis tam koszt) twierdzac ze to utrzyma wilgoc, moze i ma racje tylko ze na calej tylnej i bocznej scianie bedzie mata kokosowa co juz przytrzyma wilgoc. co do basenu to wyszedl ci rewelacyjnie, sam teraz kombinuje co tu zrobic ( moze ze szkla ?) Zastanawiam sie tez co z tym wodospadem ? czy kupic mini wodospad exo terra ( link z foto w 1 poscie) czy tez zbudowac cos samemu. A co do polek to bede mial klopot z zamontowaniem ( jak to zrobic ? )
jezeli wpadnie ci cos do glowy to pisz !
Wielkie dzieki za pomoc !

Pozdrawiam
robert

Seb
06-01-2012, 06:09
Trawa sztuczna (pochodzenie sklep OBI) jest rewelacyjna ona jest od dołu podklejona jakimś plastikiem i co za tym idzie jest nieprzemakalna moge wylać na dno tera litr wody i nic mi nie kapie pod terrarium. Jedynie trzeba od czasu do czasu poodkurzać i przetrzeć szmatą bo wiadomo legi to bałaganiarze :-)
i zawsze cos wywali z jedzenia na dno tera. Teraz terrarium jest uzbrojone w dodatkowy konar oraz dodatkową półkę podobną do tej na której zwykle przebywa Robal tylko na drógiej ścianie zamontowałem tez pod sufitem nową lampę (philips). Jedyne co mnie wkurza to niezbyt ładne drzwi przednie tera wykonane z starych okien od sąsiadki :-))
Ale na razie nie stać mnie na jakieś bajery z profili aluminiowych czy cos w tym stylu. Co do torfu kokosowego hmm owszem jest dobry rewelacyjnie trzyma wilgoć ale jest z tym dużo sprzątania no i jak ja bym miał nim wyłożyć całe dno to bym zbankrutował (kostka 8zł dobrze przykrywająca dno na wys.5cm starcza na jakieś 60cm/60cm a ja mam 2m/1m) tymbardziej że jak Robal był mały to zminiałem mu ten torf przynajmnije raz miesięcznie bo paskudził wszędzie gdzie popadnie. Nie wspominając że jak miałem jedzenie na dnie tera to zawsze wszystko lądowało w tym torfie i sprzatnie x2.
Ja w poprzednim tera którego fotkę załączyłem miałem wklejone dodatkow dwie ścianki i służyło to jako basen (wysokość 15cm i była za duża) teraz po prostu dla mojej wygody wbudowałem miskę dla kota w której zrobiłem zwykły korek jak w wannie którym spuszczam wodę do wiaderka pod tera przynajmniej mniej z tym zabawy a raz dziennie wodę zmieniam. Na wiosne planuje powiększenie baseniku do miejhjsca gdzie zrobiłem płyte z kamieni. Właśnie jeśli mowa o tych kamieniach :-) zrobione są tak szczelnie że wylewam tam czesto sporą ilość wody która sobie spokojnie paruje.

Co do pomysłów z umieszczeniem półek hmm może Ci pomoże fotka starego tera .. nie łatwa sprawa powiem szczerze.

Pozdrawiam Seb

Aha Difenbahia umieszczona w terarrium juz jest usunieta jak by ktoś mi chciał uwagę zwrócić :-)

Seb
06-01-2012, 06:11
Fotka tego szklanego tera była zrobiona w celach sprzedaży dlatego takie ogołocone normalnie było bardziej zielono !! :-)

vera
06-01-2012, 06:35
Witam Seb
ale mi sie podoba twoje terra !
tak jak pisalem moje jest juz skonczone teraz musze zadbac o wystroj, ten pomysl z basenem jest rewlacyjny, myslalem i ja o tym tylko ze musialbym wyciac dziure w podlodze,ciekaw jestem czy mi pozniej nie popeka, co do oswietlenia montowac jakas siatke ochronna ?
jedni mowia ze moze sie poparzyc inni ze nie, jak ty sadzisz ?
Jezeli chodzi o kostke na podloze to moze i jest ona ok, ale jak bedzie na scianach mata kokosowa to powinna przytrzymac wilgoc. skad wziac takie duze konary drzew ? pewnie z lasu :) czyli bedzie trzeba odrobaczac.
jeszcze raz wielkie dzieki.
jak juz sie z tym uporam przesle fotki

pozdrawiam
robert

Seb
06-01-2012, 08:17
Co do siatek ochronnych na żarówki to raczej polecam mój gad bardzo czesto właził na oprawki żarówek (taka ciekawska natura).
Teraz juz zleniwiał i jak gdziekolwiek się ruszy poza tera to już jest dobrze no ale taka pora roku ..
A właśnie Robal jak go kupiłem miał poparzony ogonek w okolicach kloaki i na łapkach tez dwa spre ślady prawdopodobnie powstałe w sklepie gdzie nieciekawie umieszczono sporą lustrzankę .
Jarek Z. powinien pamietać jak pomagał mi wyleczyć te poparzenia teraz jest już cool .
Co do konarów oczywiście z lasu (nieźle sie naszukałem) ale różnie bywa i zależy od lasu najlepiej jak byś znalzł taki gdzie jest dużo piasku na podłożu wtedy łatwiej będzie dobrać się do ładnych korzeni.

Pozdrawiam znowu
Seb :-)

Rysiek
06-01-2012, 08:52
Mam szklane terrarium i półki narożne są klejone na specjalny klej do szkła, który "łapie" dopiero pod wpływem UV-naświetlanie lampą kwarcową. Ściany szklane są klejone również na tym kleju, a następnie pokrywane siliconem. Całość stoi na solidnym, drewnianym podeście. Żarówki ( 3 szt ) są mocowane w trójkątnych lustrach, jako podłoża używam kokosu i mam wodną kaskadę z fontanną . Jest to szklana konstrukcja oklejona lawą wulkaniczną. Fotki wysyłam na priva. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Konar, który bedzie na zdjęciu przytaszczyłem z lasu. Trochę musiałem nad nim popracować :-)))

42d3e78f26a4b20d412==