PDA

Zobacz pełną wersję : Jak go uszcześliwić???Pomocy proszeee!



Mieciu
07-01-2012, 06:12
Witam każdego, kto wykazal sie odrobina altruizmu i tu zajrzal!Sprawa jest tak stroche dluga.A mianowicie, poł roku temu nabylem legwana, dostalem na krotkotrwale przechowanie od dziewczyny bo wyjechala na studia i zostawila mi go zebym znalazl kupca.Wczesniej nie myslalem o takim zwierzaku, ale z braku alternatywnych opcji przygarnalem go na chwile.Od razu sie w nim zakochalem i teraz nie ma mowy o sprzedawaniu!Oto krotka historia mojego lega...Od malego mial go jakis maly bachor, ktory trzymal go w terrarium i nigdy nie wypuszczal(zrobil z niego zabawke do chwalenia sie przed kolegami).I tak przez ok 3 lata(dokladnie nie wiadomo).Pozniej miala go moja obecna dziewczyna przez 5 lat, a teraz trafil do mnie.Problem w tym ze ten biedak(Rodman) nigdy nie slyszal o czyms takim jak zarowka UV, witaminy albo urozmaicona dieta.Z tego co tu wyczytalem to on juz chyba juz dawno powinien pasc!?Karmie go glownie kapusta pekinska(a ponoc nie wolno), papryka,pietruszka,jablkami i czasami bananami.Gdzies w necie przeczytalem ze powinno sie posypywac jedzenie kruszonymi skorupkami z jajek, wiec to robie.Czy to dobrze??Nie dawno(2 tyg temu) kupilem mu zarowke UVA, UVB "Terrarium Light"18 W, firmy Leuci(jedyny typ jaki narazie znalazlem w Czestochowie).Czy to wystarczy??Niech ktos zlituje sie nad moim zwierzakiem i napisze mi chociaz troche informacji jak go poprawnie zywic i jakie preparaty mu podawac.Wyglada (w moim mniemaniu) raczej noralnie(chociaz niekture palce ma nienaturalnie pokrzywione i zlamane dwa pazurki), ma 90 cm dlugosci, aha i jeszcze jedno jest wogole nie oswojony i wszystkich gryzie(mnie juz 4 razu w palucha hehe).Co mam robic zeby go uszczesliwic???Wiem ze powinien zyc w lepszych warunkach!Z gory dziex za jakikolwiek komentarz....

Yeter
07-01-2012, 07:19
Też jestem z czewy. Mój był w podobnej sytuacji ale tylko około roku więc nie moge Ci nic powiedzieć. Wiem tylko że ta kapustka pekińska to nie za dobry pomysł- zimą lepsze są liście rzodkiewki(w warzywniakach dają za darmo tylko trzeba dobrze umyć) ta żarówka to lipka i chyba nikt jej nie poleca. Lepiej żebyś kupił świetlówkę UV. W czewie jest z tym problem ale ja kupiłem w Obi świetlówkę ReptiStar 18W (oprawki są w Castoramie). Tu moje pytanie do innych czy ta świetlówka może być. Wyczytałem moją angielszczyzną że daje jakieś tam UV, tania też nie była, pisało że dla gadzinek i leguś ładnie się wybarwia. Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić emitowanie UV??

Marblo
07-01-2012, 07:28
YO!
Biedny Legus :(((( Proponuje abys przeczytal sobie ten poscik mysle ze zawiera wiele informacji ktore moga Ci sie przydac:

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=4405&t=4405

Dawaj legwanowi do jedzenia duzo smacznych lisci np rzodkiewki, fasoli (mozesz sam je wychodowac). Kup w aptece Calcium pantothenicum 0,1 i podawaj roskruszone tabletki np w kanapce z liscia. A co do witamin to ja stosuje wibowit i centrum junior przemycam mu w podobny sposob. Jak poswiecisz troszke czasu i przejrzysz sobie forum to napewno znajdziesz odpowiedz na prawie wszystkie pytania. Mi bardzo pomaga opcja szukaj zamieszczona na tej stronie wpisujesz haselko i za chwilke masz wypisane wszystkie posty w ktorych wystapilo. Zycze powodzonka i duzo zdrowia Rodmanowi. Jelsi nie znajdziesz odpowiednich informacji to pytaj smialo ;)

Dominis
07-01-2012, 07:46
Hejka,
w sklepach można dostać zioła w doniczkach. Ja podaję miętę, melisę, bazylie, tymianek i owies. Zasadziłam fasolkę, dynie i słonecznika. Kupuję koperek, natkę (nie w zadużych ilościach), kiełki (są dostępne różne mieszanki, albo możesz sam zasadzić). Ostatnio kupiłam ludka, któremu na głowie ma wyrosnąć trawa.
Czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie trawy?

Rysiek
07-01-2012, 09:37
Mieciu, nie wiem jak wyglądają te palce Twojego legwana, ale u tych gadów są one znacznie bardziej sprawne niż ludzkie i w stawach wyginają się w różnych kierunkach. To niekoniecznie musi być uszkodzenie. Podawałeś pokruszone skorupki jajka, a to dostarczało mu wapna. Jest to sposób dość często stosowany. Do dobrego wchłaniania wapna potrzebne jest UV . Ta świetlówka, którą kupiłeś nie jest mi znana, ale sprawdzoną na pewno jest Repti Glo 5,0 . Emisji UV nie sprawdzisz i tu trzeba raczej zdać się na dane producenta. Co do jedzonka to w powyższych postach masz propozycje, a wkrótce będzie mniszek lekarski ( mlecz ) , babka zwyczajna i lancetowata, koniczyna, młode listki drzew i krzewów owocowych, listki fasoli, cukinii, rzodkiewki i wiele innych, wartościowych rzeczy stanowiących dietę legwana. Jak masz możliwość pomyśl o jakiejś wolierze np. na balkon, bo nic nie zastąpi ciepłych promieni słońca. Z witamin mogą być np. Vibovit lub inne zestawy ( dla ludzi ) pokruszone i przemycone na listku np. pod owocem, mogą to być też witaminy dla gadów roślinożernych np. Tetra lub Sera Reptimineral H ( R dla mięsożernych ). Wapno Calcium Pantothenicum lub Calcium Vitrum+D3 . Ja to stosuję, ale są i inne preparaty. Pozdrówko! Rysiek

Alicja
07-01-2012, 09:56
Żyw przede wszystkim listkami - szczególnie jak na dworze się zazieleni będziesz mógł zdobyć dużo zdrowego pokarmu na łące, w lesie, w ogródku działkowym.

Co do warunków legwany trzyma się w dużych tropikalnych terrariach - ale po prostu nie sposób opisać wszystkich wymagań w poście na forum ...
Proponuję więc byś po pierwsze przeczytał opisy legwana zielonego (są na wielu www), w których znajdziesz info na temat zywienia, terrarium, oswajania itp a po 2 przejrzałam dostępne fora tak też jest mnóstwo informacji.

Marblo
07-01-2012, 15:17
Rysiu wszystko co piszesz to prawda ale ten legwan niegy nie mial UV wiec chyba lepiej bedzie na poczatek zastosowac reptiglo 8,0 ta do terrariow pustynnych aby zwiekszyc promieniowanie UVB. Lub zastosowac Ultravitalux i naswietlac legwana co dziennie po 0,5 godz. A jak wszystko bedzie ok wtedy RG 5,0 lub ultrawitalux co 2 dzien przez 10-15 min :)

Rysiek
08-01-2012, 03:26
Tak, Marcin, masz rację z tym UV. Tu trzeba by zastosować albo Repti Glo 8,0 i większe dawki wapna, a najlepiej metodę podaną przez dr. Jarka - http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=3076&t=3076 . Celowo podałem 5,0 , aby Mieciu wiedział jaka ma być do terrarium tropikalnego,( o tej "Terrarium Light"18 W, firmy Leuci nikt nie pisał ) bo 8,0 może być zastosowana do szybkiego leczenia krzywicy w połączeniu z Pentosalem New . Później jest raczej zbędna. Najlepszym rozwiązaniem byłby Ultra-Vitalux , bo dawki stosujesz takie jak potrzeba regulując czasem naświetlania. Pozdrówko! Rysiek

Mieciu
08-01-2012, 03:43
Dzieki za wszystko!!!Pozdrawiam!

misiekk
11-01-2012, 10:00
3 lata u tego bachora 5 lat u tej panny i 90 centymetrow...to musialy byc naprawde "ciszkie "warunki przeciesz to juz dorosly legwan a tylko 90 cm

Nizar
11-01-2012, 13:38
Świetlówkę Repti Light poleca Melissa Kaplan w dokumencie "Iguana Care, Feeding and Socialization"

Dokument do pobrania tutaj http://www.anapsid.org/pdf/icfs.pdf

42d3e78f26a4b20d412==