PDA

Zobacz pełną wersję : Pleśń a wentylacja w terra



FIONA
27-12-2012, 14:26
Witam!
Od dwoch miesiecy jestem posiadaczka weza i olbrzymiego.... akwarium, ktore poczatkowo wydawalo sie swietnym domkiem dla regiusa....
Niestety dwa miesiace wystarczyly, zeby akwarium zostalo odsadzone od czci i wiary...
Pojawila sie plesn...
Sa dwa otwory wentylacyjne w boku i jeden otwor w pokrywie (ktory bede musiala zakryc - waz dzisiaj zwial nim po raz trzeci :(
Jak widac - nie spelniaja roli...
O robieniu dziur w szkle raczej nie mysle - troche sie boje...

Jak wobec tego wietrzyc?
Jak skonstruowac system, zeby nie przeziebic weza?

Co polecacie do impregnacji baobabu/ew, innego kawalka drewna?

Prosze o pomoc - na razie waz siedzi w kartonowym pudelku, a szklo pokryte jest grzybobojem - zaraz ide odszczurzac...

Co zrobic, zeby plesn nie pojawiala sie wiecej?
Jak wentylowac?

Pzdr
Fiona

Black
27-12-2012, 14:35
Jesli nei bedzie wciaz dobrej cyrkulacji powietzra to nie masz co myslec o pozytywnych skutkach hodowli:(
Jak juz pisalas jest to akwa. wiec albo przerobisz przednia szybe na suwanki wraz z paskiem wentylacyjnym lub kupic nowe terra.
Jedyne co moge jeszcze polecic to Atlas -uni grund, i tym zaimpregnowac ale i tak polecam wieksza wetylacje lub nowe terra (nie akwa!).

FIONA
27-12-2012, 14:39
Sama nie przerobie tej przedniej szyby... :(
Jak mozna zrobic wentylacje?
Pzdr
F.

dr Robert
27-12-2012, 14:43
Biedny węzyk musiał się nieźle podduszać. W terrariach nie robi się "otworów wentylacyjnych" tylko zakłada się siatki o dużej powierzchni. Zawsze taką siatkę można zakryć gdy okresowo chcemy zwiększyć wilgotność, odwrotnie zrobić się nie da. Teraz posotaje tylko cięzki przedmiot i rozbicie np. sufitu. a natępnie wklejenie metalowej siateczki.

FIONA
27-12-2012, 15:00
Witaj Robercie!
czy masz na mysli metalowa siatke terrarystyczna? Taka siatke wklejalam na otwory wentylacyjne.
Obawiam sie jednak, ze to nie o to chodzi - wszak temperatura by diametralnie sie zmniejszyla...
Na razie wszystko wydaje mi sie nowe...
A mialo byc tak pieknie...
Nie chce, zeby wezowi cos sie sytalo...
mam naprawde duzo dobrej woli tylko musze wiedziec jak to zrobic...
Pzdr
F.
PS
Wlasnie wydostal sie z kartonu... uciekam!
Ale zaraz tu wroce - A Wy -radzcie!

dr Robert
27-12-2012, 15:59
No tak, ale jak duże sa te otwory wentylacyjne? Niestety tak to już jest, że ciepło z terrariów ucieka, trzeba więcej Watt. To droższe, ale zdrowsze dla zwierząt i ostatecznie się opłaca. Nie znam wymiarów terra, ale ja chyba bym rozwalił sufit (choć jest ryzyko rozwalenia całego terra), na połowie jego powierzchni przykleił nową szybę, a na połowie wkleił metalową drobną siatkę - na brzegach trzeba miec wycięte odpowiednio paski szkła, przykleić je, połozyć na nie siatkę, wlać silikonowy klej i kolejnymi paskami przykryć, połozyć coś ciężkiego i po kilkunastu godzinach wszystko gotowe. Żaden wąż nie wyjdzie. A teraz wrzuć węża nie do pudełka tylko do worka (ewentualnie stara poszewka :), możesz go taki kilka dni przetrzymać, zanim nie zorganizujesz dobrego terra.

FIONA
27-12-2012, 16:23
Sprawa chyba nie jest przegrana.

Terra przezylo odszczurzanie.
4 godziny nieprzerwanej pracy!
Przez 2 godziny bylo spryskane grzybobojem - potem wymylam dokladnie detergentem i wyplukalam a na koniec, po wysuszeniu przetarlam spirytusem

Sufit jest z 3-dzielnego, miekkiego plastiku, kt prawdopodobnie da sie substytulowac siatka. Planuje wyciac tylko w 1 czesci - powinno0 wystarczyc.

Pozwole sobie zadawac dodatkowe pytania, gdyby cos mnie nadal niepokoilo.

Pozdrawiam i dziekuje za zaangazowanie

Kasia Grzybowska
aka Fiona

stenar
28-12-2012, 01:50
Pleśń, grzyby generalnie wiążą się z temperaturą i wilgotnością, dochodzą do tego w mniejszym trochę znaczeniu warunki świetlne, ale te pierwsze są najważniejsze. Im one są wyższe tym łatwiej coś z tych rzeczy wyhodować. Podstawową kwestią zapobiegania jest prawidłowo zorganizowana wentylacja, najlepiej tzw. nawiewno-wywiewna. W terrariach należy zachować naturalny układ : nawiew dołem, wyciąg górą. Od wielkości terrarium i mikroklimatu w nim zależy intensywność wietrzenia, co praktycznie oznacza powierzchnie netto otworów wentylacyjnych, podkreślam netto, jednocześnie, okresowo, można przeprowadzać dezynfekcję, np. przemycie ścianek kilkuprocentowym roztworem soli kuchennej, najprostszy i bezpieczny środek. Wietrzenie stałe dostarcza zwierzętom świeże powietrze. Podstawowym objawem szybko zauważalnym słabego wietrzenia będzie wykraplanie się pary wodnej na powierzchniach ścian, sufitu, a przy wigotności względnej powyżej 50-60 % i wysokich temperaturach bardzo łatwo takie zjawiska mogą występować, w tym przypadku decyduje temperatura wewnętrznych powierzchni ścianek (kłania się tzw. punkt rosy). No dosyć tego mentorstwa, dużo gada a robota leży. Jeżeli chcesz dalszych porad technicznych to napisz. HEJ !!!

FIONA
28-12-2012, 07:27
Witam!

Dzieki pomyslowi jednego z forumowiczow zdecydowalam zaprosic szklarza; jeszcze dzisiaj wytnie mi w bocznej sciance, przy baseniku, w dole szyby, spory otwor (6x15cm). Zabezpieczę go metalowa siatka i powinno byc lepiej.

Dziekuje wszystkim, ktorzy wypowiedzieli sie na forum i tym ktorzy pisali na priva!

Dziekuje, ze nie zostawiliscie mnie w klopocie.
W dzisiejszych, "zaganianych" czasach dobrze jest miec poczucie, ze nawet anonimowi ludzie moga i chca pomoc.

Napisze, jak wyszlo.

Pozdrawiam
Kasia Grzybowska
aka Fiona

Black
28-12-2012, 11:47
Hej.
Nie pisalem juz 2x na priv bo wszystko zostalo wyjasnone tutaj a wczeniej nie mialem kompa pod reka:)
Jesli jestes w stanie podeslac fotki jak to wygladalo i jak wyglada po przerobieniu <lol>
Sa tez terrarysci z Wa-wy i byc moze niedaleko Ciebie mieszkaja i powinni takze pomoc nie tylko przez net.
W razie klopotow sluze pomoca jak i inni grupowiczowie;)

stenar
28-12-2012, 13:16
Przepraszam, ale miałem przy sobie aparat z najgorszą baterią, używany jako ostatnia deska ratunku, bateria jednorazówka po naładowaniu, to było moje gapiostwo, poprawię się. Jestem już pod domowym. Otrzymałem trochę za mało danych, żeby się wymądrzyć kompletnie. Na bazie tego co już wiem, jest szansa na powodzenie przy otworze 15x6 cm, przekrycie tego otworu siatką o możliwie najmniejszym zdławieniu przepływu powietrza. Dużo zależy teraz od wzajemnej lokalizacji nawiewu i wyciągu. Najlepiej byłoby żeby były przeciwlegle, żeby wietrzenie było dla jak największej kubatury. Kratka wywiewna, optymalne byłoby umieszczenie jej w pokrywie, wykonanie szczelinowe proponowałbym przymierzyć się do powierzchni conajmniej o 50 % większej od powierzchni nawiewu. Dobrze byłoby, żeby nad kratką było conajmniej 15 cm wolnej przestrzeni. Jeżeli nie wszystko jest jasne, to proszę o ponowny kontakt. Wracając do sprawy impregnatu to proponuję wycieczkę do składu budowlanego, najlepiej gdzie handlują drewnem też, to może być również Obi, Praktiker itd itp, i kupno solnego preparatu impregnacyjnego do drewna, oczywiście bezbarwnego (bez dodatku zielonego pigmentu), pokreślam solnego do rozcieńczania wodą lub w stężeniu gotowym do użytku. Przed kupnem i zastosowaniem też, przeczytać wszystkie opisy na opakowaniu m.inn. dopuszczenie do używania w pomieszczeniach dla stałego pobytu ludzi i zwierząt, ew. warunki karencji. Po zaimpregnowaniu 2-3 krotnym, wysuszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu. Przed włożeniem dokładnie przetrzeć, żeby usunąć powierzchniowy osad soli impregnacyjnej. Być może zawodowi terraryści stosują inne metody i środki, z lakierami bezbarwnymi byłbym jednak ostrożny, być może tzw. wodne tak, ale tylko jako zabezpieczenie dodatkowe powierzchniowe. HEJ - pozdrawiam.

FIONA
28-12-2012, 15:40
Witaj Stenar, witajcie Grupowicze!

Byli szklarze.
Dzieki Stenarowi szklarz nie zrobil sera szwajcarskiego z boku mojego aqua, ktore jest terra.
Dziura jest pojedyncza: jak sie patrzy:) w dolnej czesci najwezszego sposród 5 bokow: 240x55mm, tuz nad krawedzia baseniku.
Szklarze w lipny sposob narzucili mi silikonu (niedokladnie); jutro sama bede go podcinac i chyba dorzuce troche.
Jutro planuje tez wklejenie na silikon akwarystyczny siatki.
Powinno byc niezle.
Na razie malenstwo siedzi w kartoniku (parokrotna proba dezercji) - na noc wloze Gadzine do poszewki, inaczej, podczas nastepnego 'giganta' kot gotow zrobic sobie z niego "pod kurek".

Stenar, przepraszam, ze nie dzwonilam... Goscie dopiero poszli :(

Jeszcze raz Wszystkim dziekuje...
Z pewnoscia bedzie ciag dalszy :)
Pozwolcie, ze jeszcze bede pytac.
2 miesieczne doswiadczenie terrarystyczne to... absolutny brak doswiadczenia...

Fiona

stenar
29-12-2012, 04:35
Lokalizacja nawiewu nad basenikiem bdb. Rozmiar większy od pierwotnie planowanego - bdb można ew. regulować, użyj siatki o oczkach możliwie największych, troszkę mniejszych od tego co mogło by uciec, a nie powinno. Liczy się tzw. powierzchnia netto (czynna) siatki. Im większa będzie ta powierzchnia, tym mniejsze będą mogły być szybkości przepływającego powietrza co może zabezpieczać przed tzw. przeciągiem i ew. przeziębianiem gadziny (to pieszczotliwe).
Wywiew czy jak kto woli wyciąg wg wskazówek w poprzednim moim tekście. Obserwuj wykraplanie i objawy grzybowo-pleśniowe, w terrarium utrzymuj temperaturę i wilgotność w dolnych zalecanych parametrach, wykraplanie może występować i jego intensywność będzie zależała od różnicy temperatur pomiędzy tym co w terrarium a pomieszczeniem, w którym jest ustawione (główna przyczyna).
HEJ !!!


NIECH ŻYJE TERRARYSTYKA _ *.pl TEŻ! Bardzo fajna stronka, a szczególnie ich przesłanie :

" Pamiętaj Terrarysto Młody! ............ " odszukajcie, przeczytajcie i kolportujcie wśród "słomianych ogni".

FIONA
29-12-2012, 09:33
Witam!
Dziura wyszla wieksza od planowanej, bo panowie szklarze-specjalisci bali sie wyciecia otworu w sciance (oslaniali sie brakiem wiertarki (SIC!). Chcialam im dac swoja - ale odpowiedzieli ze nie mam odp wiertel choc wcale nie widzieli ile i jakie mam :D
Dziura jest wiec na cala szerokosc bocznej scianki (26cm).
Jak sie okazuje - dobrze, ze tak duza.
Siateczka juz wklejona - dziurki spore.
Waz siedzi w poszewce w kartonie i ma kwarantannę do czasu az nie przestanie pachniec ocet w silikonie (dziekuje Kedarowi za podp - mnie nie przyszlo to do glupiej glowy).
Pokoj nadal jest wietrzony, wiec jutro chyba terra znow bedzie zamieszkane :)
Najgorzej jest z kocurem - szaleje nie mogac dostac sie do garderoby, w kt. siedzi waz...
Chyba ma straszna ochote na zupe ogonowa ;)

Baobab wloze jak zaimpregnuje.

A teraz kolejne pytanie: czy mozna wstawic zywe rosliny?
Dotychczas mialam dracenopodobna roslinke i wezowi bardzo sie przydala do zrzucenia skory (zrobil sobie slalom miedzy pniem roslinki i jej podporka).
mam jeszcze podeschnietego dzbanecznika, kt potrzebuje wilgoci.
Czy mozna tez go tam wstawic?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje!!!!
Fiona

Black
29-12-2012, 13:06
Mozesz wstawic zywe rosliny ale beda niszczone od ciezaru weza. Musza to byc wytrzymale roslliny. O twardych lodygach i lisciach. Nie znam nazw. Moze byc to dracena. Dzbanecznik bedzie raczej za dlikatny i waz go zniszczy, a szkoda roslinki:)

42d3e78f26a4b20d412==