PDA

Zobacz pełną wersję : Przekrwiony jezyk



Mieciu
07-01-2012, 14:42
To znowu ja...posiadacz (juz niedlugo)szczesliwego Rodmana.A spawa nastepujaca:czego objawem jest przekrwiona koncowka jezyka?Co z tym zrobic i co wazniejsze czy to grozne?Z gory dzieki

Marblo
07-01-2012, 15:10
Ooooj to oznaka MBD :(((
Proponuje przeczytaj sobie post "Leczenie MBD" znajdziesz go tu :
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=3076&t=3076
I najlepiej udaj sie z legiem do specjalisty.

Krzysztof.W
07-01-2012, 15:16
to po polsku krzywica, czerwony koniuszek języka, o tym świadczy.

Dominis
07-01-2012, 15:18
Mieciu, niestety zgadzam się z Marblo. To zły znak.
Przeczytaj jeszcze artykuł "Krzywica" w dziale zdrowie. Może to Ci naświetli sprawę.

Rysiek
08-01-2012, 03:44
To objawy MBD. Do tego spuchnięta, miękka szczęka, a w zaawansowanym stanie nienaturalnie powykrzywiane ciało. Skuteczne leczenie tutaj- http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=3076&t=3076 . Co nieco też napisałem o żarówkach UV w Twoim temacie "Jak go uszcześliwić???Pomocy proszeee!" Pozdrówko! Rysiek
Ps. Nie zwlekaj !

Mieciu
08-01-2012, 03:56
Dziex za wskazowki!I jeszcze jedno, czy MBD to osteodystrofia pokarmowa?Czy powinny wystapic jakies inne objawy, czy to dopiero poczatek choroby...Zastanawia mnie tez czy moj leg byl juz chory czy nabawil sie tego od dosc duzej ilosci pekinskiej w diecie...
Pozdrawiam!

Marblo
08-01-2012, 04:08
YO!
Z tego co wiem to przyczyna prawdopodobnie jest niedobor wapnia. Napewno kapusta pekinska odegrala tu tez dosc istotna role. Rosliny kapustne zawieraja szczawiany ktore uniemozliwiaja legwanowi przysfajanie wapnia. Zmiana diety oraz zastosowanie odpowiednich promiennikow UVB to w tej chwili podstawa. Zdrowka zycze.

Rysiek
08-01-2012, 11:04
Do szczawianów zaliczana jest sałata, która blokuje przyswajanie wapna, a kapustne ( pekińska ) działają niekorzystnie na wydolność nerek. To prowadzi do smierci legwana. Niestety w zimowej diecie są i kapusta i sałata. Szczególnie u dużych legwanów. Małemu ze względu na mniejsze ilości zjadanego pokarmu można zadbać o ciągłość hodowli liści fasoli, liście rzodkiewki dostępne w marketach, kiełki i dopiero warzywa i owoce. Latem zdecydowanie jak najwięcej liści bez sałaty, kapusty, buraków-(liście też ponoć należą do szczawianów ). pozdrówko! Rysiek

Mieciu
09-01-2012, 12:50
Witam,
Po pierwsze gorace podziekowania za naprawde istotne dla mnie informacje(nie wiem co bym bez was zrobil...).No i znowu pare kwestii.Zaczalem sie zastanawiac czy to na pewno jest MBD.Wprawdzie koncowka jezyka jest troche zaczerwieniona ale reszta objawow(chyba?!)nie wystepuje.Postaram sie zrobic pare fotek to moze ktos rzuci okiem i doradzi...A teraz o naswietlaniu-wedlug producenta mojej trefnej(?) swietlowki emituje ona 30% UVA i 4%UVB, jakia jest szansa ze dane te sa wiarygodne?Czy taka emisja UVA i UVB wystarcza gdy legwan jest zdrowy i nie wymaga zwiekszonego naswietlania UVB?Z gory dzieki i pozdrawiam!!!

Marblo
09-01-2012, 13:47
YO!
Wiesz co Mieciu w poscie "jak go uszczesliwic" napisales ze kupiles zarowke.....itd tym mnie (i mysle ze innych takze) zmyliles bo teraz napisales ze jest to swietlowka. Jesli jest to zarowka to nie emituje ona UVB Wydaje mi sie ze jednak mowa tu o swietlowce, znalazlem swietlowki tej firmy w sklepie colisa pod adresem: http://sklep.zoologiczny.pl/?/l-Leuci.shtml jesli to ktoras z tych oferowanych swietlowek to wydaje mi sie ze emituje ona UVB Niestety nie jestem w stanie napisac nic o wydajnosci takiej swietlowki nigdy nie mialem z nimi do czynienia, moze napisze cos ktos kto mial ;) I nie wiem czy taka ilosc promieni wystarczy legwanowi ktory nie mial wczesniej UV. Musimy zaczekac az napisze ktos bardziej doswiadczony i obeznany w w temacie. A co do zaczerwienionego jezyka to ja bym nie czekal na ewentualne wystapienie nastepnych objawow, tylko zaczalbym stosowac jakies srodki przynajmniej profilaktyczne.

Dominis
10-01-2012, 00:02
Hejka,
Ja poszłam z moją Sway na kontrolne badania, a okazało się że ma początki MBD. Byłam święcie przekonana, że jest zdrowa. Nie zauważyłam żadnych objawów.
Nie chcę Cię straszyć, ale przejdź się do weterynarza.

42d3e78f26a4b20d412==