PDA

Zobacz pełną wersję : problemy z wylinka i pasożytami



batrek
18-01-2012, 13:14
Od jakis dwóch i pól miesieca mam legwana. Jest on jeszcze bardzo młody, ma ok.45 cm. Trafił on domnie dośc nieoczekiwanie, dlatego dopiero teraz zdobywam wiedze na jego temat. Trzymam go w 72 l akwarium, mam w nim płyte grzewcza i oświetlam go zarówka 60 W w dzien.
Moje problemy:
-nie wiem czemu ale tylko raz zdażyło mu sie przechodzic wylinke i to tez nie na całym obszarze ciała, tylko w okolicach głowy, chociaz staram sie go spryskiwac jak najczesciej
-niedawno zauważyłem na jego ciele jakies male pasożyty, które pija mu krew
-nie wiem czemu, ale nie lubi mandarynek , pomaranczy ani kiwi, jedyne co je to płatki owsiane, soczewice, sałate siemie...

Prosze o jak najszybsza odpowiedz.....

pozdrowienia
Bartek

akasza
19-01-2012, 01:51
Polecam lekture opisu gatunku i przegladnij historie tego forum (wydaje mi sie ze jeszcze tego nie zrobiles).
Oprocz tego ze Leg musi miec cieplo, nalezy utrzymywac odpowiednia wilgotnosc (zapobiega to m.in. trudnosciom przy wylince) - zraszaj wiec obficie terra, ale nie koniecznie samego legwana. Masz w terrarium (nie akwarium - tu zyja rybki) jakis zbiornik z woda? Wazne- zarowka zapewniajaca UV (tez sporo o tym na forum).
Jedzenie - po prostu moze nie lubi mandarynek, pomaranczy, ktorych wlasciwie nawet nie powinien za wiele jesc. Salata nie jest tez za dobrze widziana (ew, w zimie). Dieta to przede wszystkim liscie, choc teraz trudno o nie (mlecz, babka lancetowa, lucerna, listki drzew i krzewow - tez nie wszystkich). Teraz mozesz mu podawac kielki lucerny, rzodkiweki, fasoli, wychodowane listki fasoli, liscie rzodkiewki, melise, bazylie (do kupienie w hipermarketach, w doniczkach za 3-4 zl), tarta marchew, natke pietruszki, koper, awokado (nie za duzo), groszek, fasolke (z mrozonek raczej niz z puszki). W sklepie zoologicznym kupisz tez pokarm dla gadow roslinozernych - ja kupuje ten firmy Sera (rr?) bo w skladzie innego Tropical znajduja sie rosliny kapustne (a tych nalezy unikac).
To tyle, baaaardzo w skrocie,
pozdrowki i czytaj, czytaj, czytaj...

Rysiek
19-01-2012, 05:21
Te pasożyty to prawdopodobnie roztocza. Poczytaj jak je zwalczać- http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=610&t=610 . Pozdrawiam! Rysiek
Ps. Nie zwlekaj.

42d3e78f26a4b20d412==